
Hargita Megye Tanácsának épületében és környékén elérhető vezeték nélküli internethálózat
Fotó: Gecse Noémi
Elsősorban a polgármesteri hivatalokban és iskolákban van elérhető ingyenes vezeték nélküli internethálózat Csíkszéken – derült ki a polgármestereknél érdeklődve. Az elöljárók azt is elmondták, hogy noha több esetben is hasznosak lehetnének a közterületeken, közintézményekben a wifihozzáférési pontok, a megnövekedett mobilinternet-használók száma miatt ez nem föltétlen prioritás.
2018. január 20., 12:312018. január 20., 12:31
Az Európai Unió Tanácsa még októberben hagyta jóvá, hogy az Európai Unió a polgármesteri hivatalokban, könyvtárakban, parkokban és egyéb nyilvános helyeken elérhető ingyenes wifihozzáférési pontok létesítését finanszírozza – számolt be a testület sajtószolgálata még tavaly. Azt is közölték, hogy e jóváhagyás által már 2018 elején megnyílhat az erre vonatkozó pályázatok benyújtásának lehetősége. Ennek kapcsán
illetve a térségi önkormányzatok terveznek-e élni az említett vagy hasonló pályázati lehetőséggel.
Kedves Róbert, Csíkszenttamás polgármestere elmondta, településükön egyelőre csak az önkormányzat épületében és annak környékén használhatnak ingyenesen vezeték nélküli internethálózatot a helybéliek. S habár elképzeléseik szerint még a központi parkjukban jól jöhetne egy ilyen szolgáltatás, ám mivel
Csíkszentsimon polgármestere arról számolt be, hogy jelenleg esetükben is csak a polgármesteri hivatalban használható ingyen wifi, de már tervezik további létesítményekben is annak elérhetővé tételét. Kozma István továbbá kifejtette, a tavasz folyamán indítják el községi könyvtárukat, ahol szintén biztosítanak vezeték nélküli internetet az oda látogatóknak. Azt is előre bocsájtotta, hogy mivel nem nagy anyagi befektetés az említett hálózat biztosítása, a helyi kultúrotthonok felújítása után azokban is elérhetővé teszik a wifit, máshová viszont nem tervezik hozzáférési pontok létrehozását. Annak ellenére, hogy kulturális intézményeikben szükségesnek látják e fejlesztést, az elöljáró megjegyezte, hogy napjainkban egyre többen használnak okostelefont és mobilinternetet, illetve
Az önkormányzat épülete mellett a helyi könyvtárban és iskolákban is van ingyenes wifielérhetőség Gyimesfelsőlokon, de ez nem jelenti azt, hogy a teljes község le lenne fedve – osztotta meg velünk Pap Imre. A helyi polgármester tájékoztatott arról is, hogy
A továbbiakban is nyitottak erre, és amennyiben lehetőségük lesz rá, újra leülnek erről tárgyalni. Érdeklődésünkre ő is elmondta, hogy a községben sokan nemcsak vezetékes internetet, hanem mobilinternetet is használnak.
Van wifi a kászonaltízi önkormányzat épületében és a helyi iskolákban is, azok azonban nem nyilvánosak – tudtuk meg András Zoltántól. A községvezető hozzátette, amiatt nem engedélyezik bárki rákapcsolódását az említett hálózatokra, mivel azok nem bírnák meg a túl nagy terhelést. Elmondása szerint az önkormányzat alkalmazottai által használt internet gyakran akadozik, és volt rá példa, hogy le is állt. Ennek tükrében úgy látja a polgármester, hogy
Ha erre van technikai lehetőség és a pályázati feltételeknek is megfelelnek, mindenképp élnének egy ilyen beruházást finanszírozó pályázattal.
Amit a pályázati lehetőségről tudni lehet
Mint arról az Európai Unió Tanácsa sajtóközleményében korábban beszámolt, az Európai Unió külön alappal támogatja, hogy 2020-ig mintegy 6000, eddig ingyenes wifivel le nem fedett településen építsenek ki hotspotokat a közösségi élet helyszínein – azzal a céllal, hogy mindenki ingyenesen, jó minőségű internethez férjen hozzá. Az erre a célra elkülönített teljes összeg 2019-ig elérheti a 120 millió eurót, amelyet földrajzilag kiegyensúlyozott módon terveznek szétosztani az uniós országok között. Tisztázták azt is, hogy önkormányzatok, kórházak és más közintézmények pályázhatnak az új wifihozzáférési pontok létesítésére igényelhető támogatásra, amennyiben az új hozzáférési pont nem egy már meglévő magán- vagy közszolgáltató által biztosított hasonló internethozzáférési lehetőséggel párhuzamosan jön létre. A közintézményeknek emellett vállalniuk kell, hogy legalább három éven keresztül lehetővé teszik az internethozzáférést. A pontos kiválasztási feltételeket az Európai Bizottság dolgozza ki, és ugyancsak a bizottság irányítja majd a rendszer működését.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
1 hozzászólás