
Fotó: Nagy D. István
Környezetvédelmi szempontból engedélyezhetőnek ítélte meg csütörtökön a háromszéki szakhatóság a Holzindustrie Schweighofer Rétyre tervezett fűrésztelepének területrendezési tervét. A döntés tíz napig fellebbezhető, a zöldek már készülnek.
2013. szeptember 05., 21:192013. szeptember 05., 21:19
2013. szeptember 05., 21:192013. szeptember 05., 21:19
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Felügyelőség kora délután hozta nyilvánosságra a döntését, mégpedig azt, hogy környezetvédelmi szempontból elfogadhatónak ítélik meg a fűrésztelep létrehozásához elengedhetetlen területrendezési tervet. A hatóság képviselői ugyanakkor hosszas indoklást is csatoltak a döntéshez, melyben többek között felsorolják, hogy melyek azok a törvény által előírt folyamatok, kötelezettségek, amelyeket az intézmény és a beruházó betartott, ide értve a legutóbbi, nagy port kavart, az ügyben kért stratégiai környezeti hatástanulmányról szóló, Rétyen megszervezett közvitát is. Ennek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a felügyelőség tételesen visszautasítja, megalapozatlannak minősítve az indoklásban – és a hatástanulmányban ennek megfelelően kiegészítésként történő bevezetését javasolva –, mindazokat az észrevételeket és kiegészítéseket, amelyek a közvitára bocsátott hatástanulmány kapcsán érkeztek a civil szféra és megyei önkormányzat részéről. A környezetvédelmi szakemberek szerint sem a levegő minősége, sem a vidék turisztikai vonzerejének esetleges csökkenése, sem a talaj- és ivóvíz, illetve az élővilágra kifejtendő hatás szempontjából, de még a megnövekedő járműforgalom tekintetében sincs kifogásolnivaló a Schweighofer-cégcsoport által létesítendő üzem szempontjából, mint ahogy más szakirányú mutatók sem indokolják az engedély kibocsátásának megtagadását.
Az indoklásban több rendben is találni utalásokat arra, hogy az építkezés során a beruházónak több engedélyezési folyamaton kell majd még átesnie – így a telepen létesítendő kutak esetében –, amelyek újabb biztosítékot jelenthetnek, hogy beruházás esetleg káros hatásai a minimumra lesznek csökkentve. A fűrésztelep miatti nehézgépjármű-forgalom tekintetében – a rönköket szállító teherautókról van szó – a hatóság egyfajta felmentést is ad a beruházónak, emlékeztetve, hogy ő maga nem termel ki és szállít fát, tekintve, hogy nem rendelkezik ilyen járművekkel, tehát az útvonalak megszabása nem írható a vállalat számlájára, ez más hatóságok, avagy az önkormányzatok feladata lesz. A beruházás ellenzői által több rendben is felhozott nagymérvű erdőirtás lehetőségéhez a hatóság újból csak kitérően viszonyul, meglátásuk szerint a környezetvédelmi engedélyezést tekintve ennek nincs jelentősége, mivel a cégcsoport nem foglalkozik fakitermeléssel, csak feldolgozással.
Toró Attila, a fűrésztelep ellen még a létrehozási szándék bejelentésekor fellépő civil társulás, az Indigó csoport képviselője érdeklődésünkre kifejtette, hogy nem értenek egyet az engedély kibocsátásával, amint azzal sem, hogy gyakorlatilag az egész döntéshozatal többnyire csendben, a színfalak mögött történt. Toró kihangsúlyozta, hogy jelenleg elemzik az indoklást, és eldöntik, hogy a tíz napos határidőn belül fellebbeznek-e ellene. Kíváncsian várják továbbá, hogy a megyei önkormányzat jóváhagyja-e a területrendezési tervet – ebben az esetben ennek a testületnek a hatásköre ez –, olyan körülmények között, hogy a hatóság gyakorlatilag minden javaslatukat visszadobta. Végül az Indigó képviselője azt sem zárta ki, hogy esetleg a közigazgatási bíróság elé is kerülhet az ügy, mivel szerintük a hatóság több procedurális hibát is elkövetett az engedélyezési folyamat során.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!