Veteránokkal készítenek rövidfilmet

Székelyföldi veteránokkal és más idős emberekkel készítenek rövidfilmet a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) sepsiszentgyörgyi szervezetének tagjai. Az időseket a második világháborúban szerzett tapasztalatokról kérdezik a fiatalok.

Bencze Melinda

2014. november 20., 16:182014. november 20., 16:18

Varga László Előd, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) sepsiszentgyörgyi szervezetének tagja elárulta, kézdivásárhelyi csapatuk már készített hasonlót, így az ötlet tőlük származott. Azzal kapcsolatban, hogy miként választják ki az időseket, akiket majd felkérnek a mesélésre, úgy válaszolt, többnyire szimpatizánsok és barátok segítik munkájukat, ők ajánlanak olyan személyeket, akik átélték a második világháború történéseit, és akik szívesen beszélnek tapasztalataikról a kamera előtt.

Mint a HVIM tagja magyarázta, azért tartották fontosnak útjára bocsátani kezdeményezésüket, mert már sokan megfeledkeztek a hősökről és hőstetteikről, arról, hogy voltak, akik halált megvető bátorsággal harcoltak a hazáért, a magyarokért. „A videókkal azt szeretnénk elérni, hogy a fiatalság közelebb kerüljön a múltunkhoz, annak megismeréséhez” – fejtette ki Varga László Előd.

Már több személyt is felkerestek, rövidebb anyagokat forgattak két idős hölggyel, beszélgettek újtusnádi, illetve illyefalvi veteránnal is. Egy videójukat már meg is osztották a közösségi oldalukon, az anyagban a sok eseményt átélt és tapasztalt baka, Vaszi Árpád beszél emlékeiről. Mint a HVIM tagja elárulta, a 90 éves férfi számára még mindig a gazdaság és a háztáji munka az első, az önkénteseket is csupán azt követően fogadta, miután elvégezte minden teendőjét.

A videóban a katonaságról, bajtársainak elvesztéséről, négy éves fogságáról is mesélt. A mozgalom tagjai egy székely zászlóval is megajándékozták az öreg bakát, ezzel is megköszönve neki, hogy a világháború idején a magyar hazáért harcolt. A folytatásról Varga László Előd úgy mesélt, szimpatizánsaik körében ajánlották, hogy látogassák meg a sepsiszentgyörgyi idősek otthonát, így az elkövetkezendőkben ezen irányba haladnának tovább, amint pedig elegendő anyaguk lesz, publikálják rövidfilmüket is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 19., szerda

Három nap után sikerült teljesen eloltani a tüzet a lécfalvi hulladékgyűjtőnél

Mintegy háromnapos beavatkozás után sikerült eloltani a lécfalvi hulladékgyűjtő központban vasárnap kitört tüzet. A tűzoltók folyamatosan, éjszaka is dolgoztak a tűzfészkek felszámolásán és a lángok újbóli fellobbanásának megakadályozásán.

Három nap után sikerült teljesen eloltani a tüzet a lécfalvi hulladékgyűjtőnél
Hirdetés
2026. augusztus 18., kedd

Fogva tartották, dolgoztatták, majd eladták volna az áldozatokat

Egy család öt tagját vették őrizetbe egy Kovászna megyei ügyben: a nyomozók szerint kiszolgáltatott embereket tartottak fogva, munkára kényszerítették őket, és azt is tervezték, hogy pénzért „eladják” az áldozatokat.

Fogva tartották, dolgoztatták, majd eladták volna az áldozatokat
2026. augusztus 17., hétfő

Éjszakai világítást is kap a kézdivásárhelyi kerékpárút

A Kézdivásárhelyt és Kézdiszentléleket összekötő kerékpárútnak egyelőre csak az egyik felén zajlik a munka. A Kézdisárfalvára vezető szakasz azonban már átadás előtt áll, ide az éjszakai világításához szükséges oszlopokat, lámpatesteket várják.

Éjszakai világítást is kap a kézdivásárhelyi kerékpárút
2026. augusztus 17., hétfő

Egy nap alatt három baleset Kovászna megyében

Előpatakon autó-, Sepsiszentgyörgyön rolleres, míg Kökös községben biciklis baleset történt vasárnap – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Egy nap alatt három baleset Kovászna megyében
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Saját lakásában támadt rá egy nőre a szomszédja

Bántalmazta, majd a telefonját is eltulajdonította egy nőnek a szomszédjában lakó sepsiszentgyörgyi férfi, akit előzetes letartóztatásba helyeztek vasárnap a hatóságok – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Saját lakásában támadt rá egy nőre a szomszédja
2026. augusztus 17., hétfő

Egymillió eurós kár keletkezett a lécfalvi hulladéklerakónál

Porig égett a lécfalvi hulladéklerakó szelektív hulladék válogatására szolgáló csarnoka a vasárnap délután keletkezett tűzben. Az oltás hétfőn is tart, a kárt jelenleg egymillió euróra becsülik, és a tűzeset 30–40 embert érint közvetlenül.

Egymillió eurós kár keletkezett a lécfalvi hulladéklerakónál
2026. augusztus 17., hétfő

Egész éjszaka küzdöttek a lángokkal a lécfalvi hulladékgyűjtőnél

Noha leváltották az éjszaka dolgozó szakembereket, továbbra is zajlik a tűzoltás a lécfalvi hulladékgyűjtő telep válogatáshoz használt csarnokánál. A vizet egy három kilométerre lévő patakból biztosítják.

Egész éjszaka küzdöttek a lángokkal a lécfalvi hulladékgyűjtőnél
Hirdetés
2026. augusztus 16., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék

Legendáinkból érkezett, óvott küzdelmeinkben, s a jövendőbe vezet. Kézdiszéket és Orbaiszéket követően ezúttal a történelmi Sepsiszéken folytatjuk turulmadaras emlékműveink számbavételét.

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék
A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék
2026. augusztus 16., vasárnap

A turulmadár visszaszáll: Sepsiszék

2026. augusztus 16., vasárnap

Kigyulladt és nagy területen ég a lécfalvi hulladékgyűjtő

Kigyulladt egy válogatócsarnok vasárnap délután a Kovászna megye hulladékát tároló lécfalvi telepen, amely jelenleg is nagy füsttel ég. A tűzoltók nagy erőket mozgósítanak, brassóiak is besegítenek.

Kigyulladt és nagy területen ég a lécfalvi hulladékgyűjtő
2026. augusztus 15., szombat

Klasszikus zene, dzsessz és blues találkozása Sepsiszentgyörgyön

Folytatódik az Öt Nyáresti Koncert hatodik évada a Sepsiszentgyörgyi Református Vártemplom udvarán. Vasárnap este Pethő Csaba gitárművész fellépésére várják a közönséget.

Klasszikus zene, dzsessz és blues találkozása Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés