Véget ért az Őszi Sokadalom

•  Fotó: Bartos Lóránt

Fotó: Bartos Lóránt

Szakmai és kulturális előadások, valamint koncertek tömege, színvonalas kirakodóvásár és családias gyerekváros fogadta azokat, akik a hétvégén részt vettek a kézdivásárhelyi Őszi Sokadalomban.

Bartos Lóránt

2014. szeptember 01., 16:392014. szeptember 01., 16:39

Az Őszi Sokadalom programfelelősei ezúttal arra koncentráltak, hogy minél több fiatalt és önkéntest csábítsanak a rendezvény szervezőcsapatába, ezáltal még színesebbé téve a rendezvényt. Ez sikerült is, hiszen a gazdag programkínálat mellett a helyszínekben is tobzódni lehetett, a négy nap alatt mindenki megtalálta a számára megfelelő szórakozási lehetőséget.

Descriptio Transilvaniae a múzeumban

A rendezvény csütörtök este 7 órakor kezdődött az Incze László Céhtörténeti Múzeumban. Petelei Klára, a Teleki-Bolyai Könyvtár szakértője által összeállított Descriptio Transilvaniae című kiadványt mutatták be. A jelenlevőknek Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke ezúttal civilként, térképgyűjtőként magyarázta el, hogy mit kell tudni a kiadványban szerepelő 87 darab, 1532 és 1848 között készült, Erdélyt és azon belül Székelyföldet is önálló térségként ábrázoló kartográfiai munkákról.

Hivatalosították a Hatvany Lajos Emlékdíjat

Az Őszi Sokadalom hivatalos megnyitóját megelőzően, pénteken délelőtt írta alá Hatvan város alpolgármestere, Horváth Richárd és Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármester a két testvérváros közötti szerződést a Hatvany Lajos Emlékdíj érvényesítésére. Hatvan város önkormányzata úgy döntött, hogy a 2013-2014-es tanévtől kezdődően minden esztendőben 100 ezer forintos ösztöndíjjal jutalmaz egy kézdivásárhelyi felsőoktatásban részt vevő diákot, az anyanyelv művelése terén elért, kiválónak értékelhető eredményeiért. Eme felajánlás hivatalosítására került sor pénteken, a 11-es udvartéri Szentkereszty Stephanie emlékházban, a két város elöljáróinak részvételével.

Bokor Tibor polgármester köszönetét fejezte ki Hatvan város önkormányzatának, amiért ily mértékű nemzeti felelősségtudatról tesz tanúságot az elszakított területeken élő fiatalok irányába. „Elismerem, nehéz döntés elé állítják a mindenkori kézdivásárhelyi elöljárókat azzal, hogy ki kell választaniuk azt az egy diákot, aki a jelentős támogatásban részesül, hiszen rengeteg tehetséges fiatal van városunkban, aki megérdemli a támogatást. Az viszont örömünkre szolgál, hogy évről évre legalább néhányan belőlük olyan kitüntetést kapnak, ami segíti őket a fejlődésben, a tanulásban” – fejtette ki.
A szerződés aláírását követően, szeptember végén Hatvanba várják a Hatvany Lajos Kitüntető Emlékdíj nyertesét, Mike Bernadettet, hogy ünnepélyes keretek között adhassák át neki a pénzbeli elismerést és oklevelet.

Klaszterek az inkubátorházban

Szintén pénteken, délelőtt 11 órától a kézdivásárhelyi inkubátorházban a székelyföldi klaszterekről tartottak több órás előadást. Az eseményt Papp Zoltán, a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók kézdivásárhelyi fiókvezetője nyitotta meg, majd Bokor Tibor polgármester fejezte ki abbeli örömét, hogy Hargita megyeiek is részt vettek az előadásokon. Meglátása szerint ez is jelzésértékű arra nézve, hogy a székelyföldi megyék gazdasági téren is együtt gondolkodnak. A nap folyamán faiparral, megújuló energiával, mezőgazdasággal és élelmiszeriparral, vidék- és agroturizmussal, textiliparral, és vidékfejlesztéssel kapcsolatos előadásokon lehetett részt venni.

Koncertek tömkelege

Az idei Őszi Sokadalom rendkívül gazdag volt koncertekben. Aki nem kívánt az esti csípős hidegben bulizni, az napközben is válogathatott: sokak számára vonzó volt az utcazene, szombat és vasárnap folyamán Veres Hunor és bandája, a Vodska, a Dzsulsz and KTS, a The Crazy Plumbers, a Bagossy Brothers Company, az Ego Sum és a Face Today együttesek muzsikáltak, eredeti hangulatot teremtve.

A sokadalom fellépői közül a teljesség igénye nélkül megemlíthetjük az Eddát, Baricz Gergőt és az ACID DC-t, a Dancs Annamari és Kerényi Miklós Máté duót, Péter Szabó Szilviát, a Takáts Tamás Blues Bandet és Szabó Balázs Bandáját. A négy nap során számos koncert zajlott a Borudvarban is, ahol elsősorban a helyi zenekarok szórakoztatták a jelenlevőket.

Kirakodóvásár és gyerekváros

A családosok számára kétségtelenül a gyerekváros volt a legvonzóbb, ami számos érdekes – és ami nagyon fontos, a hagyományokhoz, a népi játékokhoz visszanyúló – lehetőséget kínált. Cukrászdától a kézműves sátrakig különböző ötletgazdag ügyességi játékokig mindent fel lehetett lelni, a Next Egyesület tagjai kitettek magukért, hogy feledhetetlen perceket okozzanak a gyerekeknek és a szülőknek. Ugyanakkor nagy népszerűségnek örvendett a gyerekek körében a rendőrségi autó, valamint a sürgősségi felügyelőség járműve is, sorok kígyóztak azért, hogy a szirénát, és a járművek más felszereléseit ki tudják próbálni.

A főtér idén is mentes volt a bóvlitól: Kézdivásárhely patinás főterén csak a kézművesek és a helyi termelők portékáját lehetett megtekinteni, az olcsó kínai holmikat áruló kereskedők a Petőfi Sándor utcában kaptak helyet.

Pénteken Időutazásra invitáltak a Nők Egyesületének és Gyöngyös Város Barátainak Köre Közhasznú Egyesületének tagjai: XIX. századi piaci körkép nevet viselő körútjuk révén a vásári forgatag résztvevői ódivatú ruhákba öltözött hölgyeket és urakat csodálhattak meg.
A főtéren vasárnap a Nyugdíjas Klub tagjai és más önkéntesek mintegy ötven literes szilvaízet főztek, illetve megszelték a Diószegi Pékségben sütött, 120 centiméter hosszúságú óriáskalácsot.

Pityókafesztivált ötödször

A Molnár Józsiás park is több rendezvény színhelye volt, a legnagyobb érdeklődésnek az ötödször megtartott pityókafesztivál örvendett. Az ASIMCOV által szervezett rendezvényre idén 19 bel- és külföldi csapat nevezett be, akik néhány szabálynak megfelelve (szabad tűzön való főzés, illetve minden étel egyik alkotóeleme a pityóka) főzőcskéztek, az étkeket pedig szimbolikus összeg ellenében bárki megkóstolhatta. Idén a kilenctagú zsűri a foksányi Hangyácskák csapatának ítélte a vándorkupát és az aranyérmet, a főzőverseny első díjasa Kézdivásárhely egyik testvértelepülése, Mezőkövesd lett.

Ezernyi Pista bá\' Kézdivásárhelyen

Az Őszi Sokadalom egyik érdekes színfoltját az az tömegfotó képezte, ami az Edda együttes vasárnapi éjjeli koncertje közben készült. A sokadalom szervezői összesen kétezer Pista bá\' bajszot osztottak ki ingyen (többre is lett volna igény, de a készlet kimerült), és a magyarországi rockbandát a székely arcdísszel, az ezernyi Pista bá\'-s bajszot viselő tömeggel a háttérben fényképezték le. Az Edda koncertjét éjfél után parádés tűzijáték zárta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 23., szombat

Gólyafiókát mentettek a tűzoltók Oltszemen

Különleges bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak augusztus 22-én délelőtt: egy oltszemi lakos riasztotta őket, miután észrevette, hogy egy gólyafióka napok óta nem tud kirepülni a villanyoszlop tetején lévő fészekből.

Gólyafiókát mentettek a tűzoltók Oltszemen
2025. augusztus 22., péntek

Molnárlegény-avatás, búzaösszeöntés a felsőcsernátoni Malomkertben

Augusztus 23-án, szombaton újból megszervezik a lisztőrlés mestereit ünnepelő Molnártalálkozót a felsőcsernátoni Malomkertben. A rendezvényre a molnárcsaládok mellett a nagyközönséget is várják.

Molnárlegény-avatás, búzaösszeöntés a felsőcsernátoni Malomkertben
2025. augusztus 20., szerda

Magyarként van miért hálásnak lennünk – az államalapítás ünnepe Sepsiszentgyörgyön

Itt-ott nemzeti létünk árnyékai is felsejlettek az augusztus 20-i ünnepség szónokainak beszédeiben, de magyarként akkor is hálásak lehetünk államalapító királyunkért, ezeréves létünkért és az új kenyérért is.

Magyarként van miért hálásnak lennünk – az államalapítás ünnepe Sepsiszentgyörgyön
2025. augusztus 20., szerda

Eltűnt idős nőt keres a Kovászna megyei rendőrség

Egy 85 éves sepsiszentgyörgyi nőt keres a rendőrség, aki múlt csütörtökön hagyta el otthonát és azóta nem tért vissza. Megtalálásához a lakosság segítségét kérik.

Eltűnt idős nőt keres a Kovászna megyei rendőrség
2025. augusztus 20., szerda

Középpontban a sport: idén is Sportnapokat szerveznek Sepsiszentgyörgyön

Tizenhetedik alkalommal szervezik meg a sepsiszentgyörgyi Sportnapokat 2025. szeptember 19. és 21. között. Három napig nagy társaságban, a város főterén, plusz motivációval mozoghatnak a sportkedvelők és mindenki más, életkortól függetlenül.

Középpontban a sport: idén is Sportnapokat szerveznek Sepsiszentgyörgyön
2025. augusztus 20., szerda

„Szégyen! Le, hazug miniszter!” – tiltakoznak a háromszéki szakszervezetek tagjai

Egészségügyben, oktatásban, szociális ellátásban és helyi közigazgatásban dolgozók gyűltek össze szerdán délben Sepsiszentgyörgyön a kormányhivatal épülete előtt. A tüntetésen nagyjából száz háromszéki szakszervezetis adott hangot követeléseinek.

„Szégyen! Le, hazug miniszter!” – tiltakoznak a háromszéki szakszervezetek tagjai
2025. augusztus 20., szerda

Perkő: az élni akarás jelképe

Történetének eleje éppúgy homályba vész, mint nagyobb „testvéréé”, a csíksomlyói búcsúé. Az viszont biztosra vehető, hogy a Kézdiszentlélek fölött magasló Perkő-hegyre is évszázadok óta járnak megnyugvást keresni, hitben megerősödni az emberek.

Perkő: az élni akarás jelképe
Perkő: az élni akarás jelképe
2025. augusztus 20., szerda

Perkő: az élni akarás jelképe

2025. augusztus 19., kedd

Kiskertészkedés: vonzó alternatíva a képernyő előtt töltött időre

Úgy tűnik, nagy sikere van a Sepsi Metropoliszövezetben idén meghonosított Kiskertész programnak: minden településről bekapcsolódtak óvodások, iskolások, összesen mintegy 1500-an csaptak fel kis kertésznek.

Kiskertészkedés: vonzó alternatíva a képernyő előtt töltött időre
2025. augusztus 18., hétfő

Volt, nincs: csak az emlékek maradtak a Bodok szállodáról

Már csak egyetlen szintje maradt a valamikori tízemeletes épületnek, amely a hetvenes évek óta része volt a sepsiszentgyörgyi városképnek. A Bodok szállodának rövidesen nyoma sem marad.

Volt, nincs: csak az emlékek maradtak a Bodok szállodáról
2025. augusztus 18., hétfő

„Ilyen még Ceaușescu idején sem volt” – Háromszéken is tiltakoznak a tanügyi megszorítások ellen

Káosz és bizonytalanság előzi meg az idei tanévkezdést a kormány megszorító csomagja miatt. A feszültség Háromszéken is nő: a szakszervezetek pár nap múlva tüntetni készülnek, és a tanévkezdésre időzített sztrájkhoz is gyűjtik az aláírásokat.

„Ilyen még Ceaușescu idején sem volt” – Háromszéken is tiltakoznak a tanügyi megszorítások ellen