
Fotó: Nagy D. István
A Máltai Segélyszolgálat önkéntesei fogadják csütörtöktől a rászorulókat a sepsiszentgyörgyi Sing Sing néven ismert szociális tömbház első két, majd teljes egészében felújított emeletén található hajléktalanszállóban.
2013. június 27., 19:422013. június 27., 19:42
2013. június 28., 11:052013. június 28., 11:05
A hajléktalanszállóval kapcsolatos változásokat csütörtökön ismtertte Antal Árpád polgármester, Tischler Ferenc alpolgármester, valamint a szolgálat vezetői – Dénes Mihály, országos elnök és Biszak József sepsiszentgyörgyi elnök. A pontos nevén éjjeli menedék este héttől kilencig fogadja a rászorulókat, de az eddigi szabályokkal ellentétben a szolgáltatást igénybe vevők mostantól jóval keményebb feltételek mellett alhatnak a korszerűsített, új bútorzattal is felszerelt szobákban. Antal Árpád rámutatott, ez az első alkalom, hogy civil szervezet vesz át az önkormányzattól egy szociális szolgáltatást versenytárgyalás alapján.
A Sing Sing néven ismert szociális tömbház első két emeletén egyelőre külön fogadják a férfiakat és a nőket, de a távlati elképzelés szerint a most átadott helyiségekben idővel csak nőket fogadnak majd, míg a férfiak számára máshol alakítanak ki egy hasonló létesítményt. Tischler Ferenc alpolgármester röviden ismertette azokat az új szabályokat, amelyek betartása nélkül senki nem veheti igénybe a menedéket. Eszerint minden jelentkezőnek elsősorban tisztálkodnia kell, majd orvosi vizsgálaton vesznek részt, illetve egy pszichológus és egy szociális munkás is foglalkozik velük. Az alpolgármester felhívta a figyelmet, hogy ittas állapotban senkit nem fogadnak be, és a szeszesital-fogyasztókat szondázással kiszűrik. Nagyon fontos még, hogy minden bekerülő kell rendelkezzen személyi iratokkal, akinek nincs, az pedig egy héten belül kell pótolja a hiányosságot. Emellett a tüdőtuberkulózis-szűrés is kötelező lesz.
Dénes Mihály, a Máltai Segélyszolgálat országos elnöke kiegészítésként hozzátette, hogy a szállás biztosítása mellett szeretnének segítséget nyújtani a hozzájuk fordulóknak a társadalomba való újraintegrálódásuk érdekében. Többek között állást is igyekeznek szerezni. Ugyanő elmondta, hogy a szolgáltatás csak a jövedelemnélküliek számára ingyenes, míg azoknak, akiknek akár minimális bevételük van, egy szimbolikus összeget fizetnek. A menhelyre este hét és kilenc között lehet bejelentkezni, de reggel nyolckor kötelező távozni.
Ami a költségeket illeti, az önkormányzat a takarítás, fertőtlenítés, kifestés költségeit vállalta, ez mintegy 10 ezer eurót tesz ki, míg a többi, egyelőre pontosan még nem ismert költséget a szervezet vállalta. Utóbbi többek között biztonsági kamerákat is felszerelt, illetve a mosdókat is felszerelték, valamint a szobák új felszerelését is ők állták. Biszak József elmondta, a teljes munkálat még nem zárult le, így nem tudnak pontos összeggel szolgálni. Elhangzott továbbá az is, hogy a szolgálat az önkormányzat elképzeléseihez képest több szolgáltatást is nyújt a rászorulóknak, és pár szabály tekintetében engedékenyebbek, de remélhetőleg a hatás nem marad el. A Máltai Segélyszolgálat egyébként még három hasonló szociális intézményt működtet országos szinten.
A toronyház eddig hajléktalanszállóként működő alagsorában és egyik emeletén egyébként nehezen leírható körülmények uralkodnak, szeméthalmok, ürülék, lerombolt mellékhelyiség, ajtó nélküli, tönkretett szobák fogadják a betévedőt. Ráadásként több hajléktalan továbbra is úgy gondolja, zavartalanul tartózkodhat valamelyik lerombolt helyiségben, italozva, amint tapasztaltuk azt ott jártunkkor.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!