
Fotó: Bíró Blanka
Tüntetést szervezett Sepsiszentgyörgyön a tanügyben dolgozó kisegítő személyzet: a dadák, a kapusok, a karbantartók, illetve a takarítók azért vonultak utcára, mert ők nem részesültek a kormány által elrendelt 5 százalékos béremelésben.
2015. április 08., 17:042015. április 08., 17:04
A pedagógusok fizetését márciustól növelte a kormány, de az intézkedés nem vonatkozik a kisegítő személyzetre, ez pedig az érintettek szerint diszkriminatív. A megmozdulást a Sanitas közalkalmazotti szakszervezet Kovászna megyei szervezete kezdeményezte: a prefektúra sepsiszentgyörgyi épülete elé mintegy harmincan vonultak, a résztvevők fütyöltek, és többek között azt skandálták, hogy „Dolgozni akarunk, nem koldulni!”.
Az egyórás tüntetés után petíciót adtak át a prefektusnak, kérve őt, hogy továbbítsa azt az oktatási minisztériumnak, és járjon közben panaszaik orvoslása érdekében.
Vasile Neagovici szakszervezeti vezető elmondta: az oktatásban dolgozók mintegy 10 százalékát teszi ki a kisegítő személyzet, ők havonta átlagosan nettó 720 lejt keresnek, az alacsony fizetés mellett pedig probléma, hogy túl kevesen vannak, ezért túlterheltek. A dadaként dolgozó Incze Ildikó rámutatott: bár gyermekgondozási képesítéssel rendelkeznek, gyakran mosogatniuk, takarítaniuk is kell az óvodában, ezért pedig nagyon kevés fizetést kapnak.
A Sanitas korábban bírósághoz és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordult az érintettek jogainak érvényesítése érdekében. A szakszervezet visszaélésekre is rámutatott, a kisegítő személyzetnek például az a kevés juttatás sem jár, amit a pedagógusok kapnak, nem részesülnek például a tapasztalat, a képzések függvényében differenciált bérezésben.
Több mint húszféle segély, támogatás kezelője, közvetítője a Kovászna Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrzési Ügynökség, melynek igazgatója ma a prefektus meghívottjaként számolt be az intézmény tevékenységéről.
Júliustól drágít a Kovászna megye nagy részén szolgáltató Hydrokov Rt. Ezentúl az ivóvíz köbméteréért 1,16, a szennyvíz után 0,81 lejjel kell többet fizetnünk, ami 12 százalékos emelést jelent.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
szóljon hozzá!