Továbbra sem alkalmazzák a gombatörvényt

•  Fotó: Szabó Enikő

Fotó: Szabó Enikő

Továbbra sem alkalmazzák a már nyolcadik éve elfogadott romániai gombatörvényt, amely előírja, hogy a piacokon gombaszakértőket kell alkalmazni, akik bevizsgálják az eladásra szánt erdei gombát.

Bíró Blanka

2014. október 14., 17:362014. október 14., 17:36

Zsigmond Győző, a sepsiszentgyörgyi László Kálmán Gombászegyesület elnöke emlékeztetett, hogy az általuk kidolgozott, majd a parlamentben elfogadott törvény szabályozza a gombaárusítást, de szerinte a különböző minisztériumok nem teszik meg a szükséges lépéseket, hogy a jogszabály előírásait a gyakorlatba lehessen ültetni.

Mint mesélte, a szentgyörgyi egyesület folyamatosan küldi a beadványokat, kéréseket, fellebbezéseket a környezetvédelmi, mezőgazdasági, illetve egészségügyi tárcának, ezek vezetői azonban egymásra hárítják a felelősséget. „Legutóbb azt találták ki, hogy a területi közegészségügyi igazgatóságoknak kellene megszervezni a gombabevizsgálást” – ecsetelte az egyesület elnöke.

Mint arról beszámoltunk, az országban úttörőként a sepsiszentgyörgyi piacon működik ellenőrző pont, Zsigmond Győző szerint azonban itt is lehetne bővíteni a tevékenységet. Mint mondta, jelenleg akadály jelent, hogy a piacon árusoktól termelői igazolványt kérnek, a gombászok pedig nem tudják felmutatni a dokumentumot.

Az egyesület egyébként több erdélyi megyében szervezett tanfolyamot, ahol a gombák megkülönböztetésére tanították az amatőr gombászokat, azonban az ország nagy részében erre sincs lehetőség. A gombaszakértő mesterséget nem ismeri el hivatalosan az állam, nincs módszertani útmutató arra, hogy mely intézmény kellene biztosítsa a bérüket, illetve milyen oklevelet kellene felmutatniuk, sorolta a nehézségeket Zsigmond Győző.

A László Kálmán Egyesületnek Bihar és Maros megyében is van fiókszervezete, néhány évvel ezelőtt a nagyváradi piacon is dolgozott gombaszakértő, ám a jelenlegi önkormányzat már nem támogatja ezt a tevékenységet, a marosvásárhelyi városvezetést pedig soha nem sikerült meggyőzni ennek fontosságáról.

Az egyesületi elnök szerint idén csak azért volt kevesebb gombamérgezés Háromszéken, mert ebben a térségben kevesebb gomba termett. Ellenben még mindig tart a gyilkos galóca szezonja – az egyesület szakemberei több erdei úton kitették a nagyon veszélyes gomba képét és ismertetőit, hogy megelőzzék a baleseteket. Idén ősszel a Szent Anna-tó környékén plakátolnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 12., kedd

Ősszel Kijevbe látogat Románia elnöke

Nicușor Dan, Románia elnöke kedden bejelentette, hogy telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, akinek elmondta, hogy „átfogó és tartós békére van szükség Ukrajnában”.

Ősszel Kijevbe látogat Románia elnöke
Ősszel Kijevbe látogat Románia elnöke
2025. augusztus 12., kedd

Ősszel Kijevbe látogat Románia elnöke

2025. augusztus 11., hétfő

Trump szövetségi ellenőrzés alá vonja Washington rendőrségének irányítását, és a Nemzeti Gárda egységeit vezényli a fővárosba

Donald Trump szövetségi ellenőrzés alá vonja Washington rendőrségének irányítását, és a Nemzeti Gárda egységeit vezényli a fővárosba a közbiztonság helyreállításának érdekben – az amerikai elnök ezt hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be.

Trump szövetségi ellenőrzés alá vonja Washington rendőrségének irányítását, és a Nemzeti Gárda egységeit vezényli a fővárosba
2025. augusztus 11., hétfő

Meghalt egy romániai házaspár kisfia a nyaraláson, miután hősokkot kapott a család autójában

Meghalt hétfőn egy római kórházban egy Olaszországban nyaraló házaspár négyéves kisfia, aki múlt szerdán hősokkot kapott Szardínián – számolt be az ANSA hírügynökség.

Meghalt egy romániai házaspár kisfia a nyaraláson, miután hősokkot kapott a család autójában
2025. augusztus 10., vasárnap

A Moldovai Köztársaságba látogatott, és ott fesztiválozott Nicușor Dan

Szombaton magánlátogatáson tartózkodott a Moldovai Köztársaságban Nicușor Dan román államfő, aki Maia Sandu moldovai elnökkel a Farkasok Fesztiválon vett részt az Orheiul Vechi kulturális-természeti rezervátumban.

A Moldovai Köztársaságba látogatott, és ott fesztiválozott Nicușor Dan
2025. augusztus 09., szombat

Alaszkában találkozik Donald Trump és Vlagyimir Putyin

Alaszkában tartják Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozóját augusztus 15-én, pénteken. Ezt az amerikai elnök jelentette be Truth Social közösségi oldalán. Az amerikai elnök részleteket későbbre ígért.

Alaszkában találkozik Donald Trump és Vlagyimir Putyin
2025. augusztus 07., csütörtök

Kreml: Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozni fog

Megállapodott Oroszország és az Egyesült Államok arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök találkozni fog a közeljövőben – jelentette be Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója csütörtökön Moszkvában.

Kreml: Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozni fog
2025. augusztus 06., szerda

Őrizetbe vették a Magyarország miniszterelnökének megöletését tervező férfit

Őrizetbe vették a miniszterelnök megöletését tervező férfit, ellene emberölés előkészülete miatt indított büntetőeljárást a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség és kezdeményezték a letartóztatását – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség.

Őrizetbe vették a Magyarország miniszterelnökének megöletését tervező férfit
2025. augusztus 06., szerda

Két filmben kapjuk meg a Mel Gibson-féle Passió folytatását

Premierdátumot kapott a készülőben levő Mel Gibson által rendezett A passió folytatása, amelyet két filmben mutatnak be 2027-ben – írja a Variety.

Két filmben kapjuk meg a Mel Gibson-féle Passió folytatását
2025. augusztus 05., kedd

Hankó Balázs: Európa legkomplexebb gyermektáboroztatási programja a Szent Erzsébet-tábor

Idén 110 ezren vehetnek részt a programokban iskolásként, nagycsaládosként vagy rászoruló, illetve egyszülős család tagjaként.

Hankó Balázs: Európa legkomplexebb gyermektáboroztatási programja a Szent Erzsébet-tábor
2025. augusztus 04., hétfő

Kifeszített trikolórral, egyedül emlékezett Tîrnoveanu az Országház előtt a románok budapesti bevonulására

Korábbi ígéretét beváltva, megemlékezett a budapesti Országház előtt Mihai Tîrnoveanu, a szélsőséges Nemzet Útja szervezet elnöke, a román hadsereg 1919. augusztus 3-4-i budapesti bevonulásáról.

Kifeszített trikolórral, egyedül emlékezett Tîrnoveanu az Országház előtt a románok budapesti bevonulására