Ünnepi szentmisével és kenyérszenteléssel ünnepelték Sepsiszentgyörgyön Szent István-napját, melynek üzenete az összefogás és az igaz út keresése volt.
2013. augusztus 20., 20:562013. augusztus 20., 20:56
2013. augusztus 20., 21:022013. augusztus 20., 21:02
A megyeszékhelyen közel ezren vettek részt az ünnepségen, az azt megelőző, a Szent József katolikus templomban tartott szentmisén is több száz hívő imádkozott. Szabó Lajos esperes prédikációjában az 1987-es évet emelte ki, amikor az erdélyi püspöki kar II. János Pál pápánál tett látogatást. A szentatya Szent István személyiségét állította a magyar püspökök elé hangsúlyozva, hogy az egykori magyar király személyisége legyen példa és vigasztalás minden magyar számára. Ez a példa azóta is az erdélyi és a világ magyarsága számára példát jelent és vigasztalást ad – fogalmazott az esperes, hiszen a problémákkal és kihívásokkal teli világban követni kell Szent István intelmeit, tanításait.
„Ha meg akarunk maradni, vissza kell találnunk a nagy király útjára, mely az evangélium útja. Vigyázni kell, hogy ne lépjünk a gonoszság ösvényére, mert az levisz az igaz, egyenes útról. Keresni kell az Istent, az igaz utat, melyet Szent István is megtalált” – mondta Szabó Lajos.
Az ünnepi szentmisét követően a templomkertben, Szent István szobra körül gyűltek össze a történelmi egyházak képviselői, a megye és város elöljárói, valamint a hívek, és kezdetét vette az ünnepi megemlékezés.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, elsőként a város polgármesterének Antal Árpádnak üzenetét adta át az egybegyűlteknek, mivel a városvezető nem lehetett jelen. Antal Árpád Szolnokon vett részt a testvérünnepségen, ami összetartozást és összefogást jelent – mondta Tamás Sándor.
„A magyarok közössége akkor is létezett, amikor az egykori Magyarország részekre szakadt, amikor megszűnt a központi állam. A korona, az államalapítás emléke, az összetartozás érzése akkor is működött, amikor az egykori Magyarország már rég szétszakadt. Így voltunk és vagyunk képesek arra, hogy ha fizikai értelemben végveszélybe is került az ország, a nemzet részeire is szakadt, újra és újra egységbe hívjuk az összmagyarságot. Mi székelyek, mindig képesek voltunk újrakezdeni, szinte a semmiből új világot teremteni. Ha kellett fogcsikorgatva kimondani: mégis, akkor is, csak azért is. Mi székelyek a bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy nem az számít, hány pofont adsz vagy hányat kapsz, hányszor esel el és hányszor az ellenfél, csak az a fontos, hogy a végén ki marad talpon. Nekünk székelyeknek mindig talpon kell maradni” – hangsúlyozta az elnök.
Az ünnepi hangulatot a templom kórusának előadása tette emelkedetté, majd Szabó Lajos méltatta Szent István munkásságát és bemutatta életútját a korabeli krónikák nyomán. Kiemelte Szent István akaraterejét, erős természetét, valamint azt, hogy Isten kegyelméből uralkodó király volt, aki rendszeresen gyakorolta hitét.
Bár a Szent István-napi ünnepség a római katolikus templomban zajlott, a rendezvény ökumenikus volt, hiszen jelen voltak a többi felekezet lelkészei is, akik imáikkal kértek áldást a magyar nemzetre. A kenyér megszentelését Hajdú János katolikus plébános vezette fel, majd közösen szentelték meg a kenyereket Szabó Lajos esperessel.
Mintegy háromnapos beavatkozás után sikerült eloltani a lécfalvi hulladékgyűjtő központban vasárnap kitört tüzet. A tűzoltók folyamatosan, éjszaka is dolgoztak a tűzfészkek felszámolásán és a lángok újbóli fellobbanásának megakadályozásán.
Egy család öt tagját vették őrizetbe egy Kovászna megyei ügyben: a nyomozók szerint kiszolgáltatott embereket tartottak fogva, munkára kényszerítették őket, és azt is tervezték, hogy pénzért „eladják” az áldozatokat.
A Kézdivásárhelyt és Kézdiszentléleket összekötő kerékpárútnak egyelőre csak az egyik felén zajlik a munka. A Kézdisárfalvára vezető szakasz azonban már átadás előtt áll, ide az éjszakai világításához szükséges oszlopokat, lámpatesteket várják.
Előpatakon autó-, Sepsiszentgyörgyön rolleres, míg Kökös községben biciklis baleset történt vasárnap – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Bántalmazta, majd a telefonját is eltulajdonította egy nőnek a szomszédjában lakó sepsiszentgyörgyi férfi, akit előzetes letartóztatásba helyeztek vasárnap a hatóságok – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Porig égett a lécfalvi hulladéklerakó szelektív hulladék válogatására szolgáló csarnoka a vasárnap délután keletkezett tűzben. Az oltás hétfőn is tart, a kárt jelenleg egymillió euróra becsülik, és a tűzeset 30–40 embert érint közvetlenül.
Noha leváltották az éjszaka dolgozó szakembereket, továbbra is zajlik a tűzoltás a lécfalvi hulladékgyűjtő telep válogatáshoz használt csarnokánál. A vizet egy három kilométerre lévő patakból biztosítják.
Legendáinkból érkezett, óvott küzdelmeinkben, s a jövendőbe vezet. Kézdiszéket és Orbaiszéket követően ezúttal a történelmi Sepsiszéken folytatjuk turulmadaras emlékműveink számbavételét.
Kigyulladt egy válogatócsarnok vasárnap délután a Kovászna megye hulladékát tároló lécfalvi telepen, amely jelenleg is nagy füsttel ég. A tűzoltók nagy erőket mozgósítanak, brassóiak is besegítenek.
Folytatódik az Öt Nyáresti Koncert hatodik évada a Sepsiszentgyörgyi Református Vártemplom udvarán. Vasárnap este Pethő Csaba gitárművész fellépésére várják a közönséget.
szóljon hozzá!