Az Amazonas völgyét fedezné fel nyolc székely, akik régi álmukat valósítanák meg ezáltal. Tervükhöz – hogy felfedezzék a nagy folyam forrását – anyagi támogatókat keresnek, céljuk pedig tisztázni és dokumentálni a forrás pontos helyét.
2012. április 26., 17:332012. április 26., 17:33
Karda Zoltánra ráillik a világutazó név, hiszen több ezer kilométert tett már meg, utazásai során eljutott Indiába Kőrösi Csoma Sándor dardzsilingi sírjához, ahová földet is vitt Csomakőrösről. A földrajztanár végzettségű utazó tavaly határozta el, hogy végigjárja a világ legbővizűbb folyamának, az Amazonasnak a völgyét. Csapattársaival együtt úgy tudják: az elmúlt években nemhogy sepsiszentgyörgyi, de még székelyföldi, erdélyi, sőt magyarországi magyarok sem jártak arra, nem beszélve arról, hogy eddig hivatalosan egyetlen expedíciónak sikerült végigjárnia 1994-ben a nagy folyó teljes hosszát, de tudományosan nincs eldöntve a folyam forrásának pontos helye.
Karda Zoltán a Székelyhon.ronak mesélt az előzetes tervekről, az ötlet születéséről és a csapat megszervezéséről: „Elhatároztam, hogy egy székely expedíciót szervezek, olyat, amely a célok és lehetőleg a megvalósítások tekintetében felveszi a versenyt a nagyvilág bármely expedíciójával”. Utazásuk célja: első székelyekként és romániai magyarokként végigjárni a világ leghosszabb folyamának fő ágát, azaz eljutni az Amazonas tölcsértorkolatától, Belémtől a perui Andokban található Ucayali forrásig. Ezt az 5841 méter magasságban található forrást tekintik a nagy folyam hivatalos forrásának, azonban az eddigi expedíciók teljesen nem tudták tisztázni a nagy folyam forrásának pontos helyét. A fő cél az lenne, hogy a Nevado Mismi három nagy forrásának bejárásával tisztázzák és dokumentálják a forrás pontos helyét. Útközben szeretnénk meglátogatni egy, az Ucayali folyó mentén található őserdei indiántörzset (kevés kívülállónak sikerült közéjük férkőzni), az út mentén található missziós telepeket és a fontosabb kulturális, gazdasági látnivalót, templomokat, nemzeti parkokat, védett területeket – magyarázta Karda.
A csapatnak nyolc tagja van: Vajda Tibor magánvállalkozó, természetjáró, Papp Géza világutazó, Simon Richárd magánvállalkozó, természetjáró, Kovács István – autómérnök, aktív sportoló, Filep Zsombor Nemere filmoperatőr, Kerekes Loránd rádiós műsorvezető, Condrea Ovidiu környezetvédelmi szakember és az ötletgazda Karda Zoltán – világutazó – geográfus. A csapat összeállításával kapcsolatosan Karda Zoltán elmondta: a tagok kiválasztásában három alapelvet követett, fontos, hogy legyenek fizikailag kitűnő állapotban, kitartó és bátor emberek legyenek, akik számára megtalálják a legmegfelelőbb feladatokat az expedíció ideje alatt.
„A legjobb emberekkel megyünk neki ennek az embert próbáló feladatnak, és minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy sikerüljön elérni a kitűzött célokat. A legfontosabb, hogy hinni kell, hogy ha a székelyek összetartanak egy közös cél érdekében, akkor sikerülni is fog. Kitartás a jelszó: minden reggel úgy kell felkelni, hogy még egy nap, melynek során egy kis lépést tehetek azért, hogy sikerüljön is elérni a célt” – mondta Karda Zoltán.
A világutazónak még számtalan célja van az életben: szeretne eljutni kutyaszánnal a Déli-sarkra, lehetőleg ugyanezzel a csapattal, ugyanakkor a legérdekesebb hely, ahol valaha járt, az Varanasiban a halottégetők negyede volt, valamint Csoga Zambil, a nábáteusok téglapiramisa. A többezer kilométeres táv megtétele komoly fizikai és lelki erőnlétet is igényel, a csapattagok felkészülnek az utazásra és a változásokra is. A csapatvezető úgy véli, a fizikai és mentális erő közül a mentális a legfontosabb, de véleménye szerint fantasztikus csapattal indulnak neki az expedíciónak, a tagok mindannyian erős, karakteres és kitartó, bátor székely emberek, akik hisznek a kitűzött célok elérésében.
A csapat lelkes, azonban számos veszélyes helyzetnek lesz kitéve, olyan helyzeteknek, melyekre előzetesen nem lehet felkészülni. „Ezeregy veszély fenyeget bennünket, amit csak együtt, összetartó csapatként tudunk legyőzni, plusz ott van a klíma, ami talán a legnehezebb a fagyhoz szokott székely embereknek, de az a tudat, hogy nem sok ember járta végig a teljes folyóhosszat, óriási löketet ad az expedíció során” – mondta bizakodón Karda Zoltán. Az akadályok azonban már itthon felmerülnek: az anyagi háttér, amely nélkül egy lépést sem tehetnek. A tervezéstől a kivitelezésig minden téren szükség van rá, a vízumok beszerzésétől a védőoltások megszerzéséig, a repülő-, vonat-, autóbusz-, hajó- és kompjegyek megvásárlásáig.
Karda elmondta, sok önzetlen ember segíti őket a projektben, a teljes expedícióról pedig egy film is készül majd. Az utazás során írt „hajónapló” kiadott példányának teljes bevételét pedig Böjte Csaba gyermekeinek ajánlják fel. A háromszéki csapat júliusban indulna útnak, a tervek szerint ötven nap alatt járnák be a 7400 kilométeres távot.
A vonatkozó törvény adta keretek között a legalacsonyabb szintre csökkentik Sepsiszentgyörgyön a helyi adókat – jelentette be a város polgármestere csütörtökön. A márciusra tervezett népszavazásról pedig lemondanak.
Hajnali beavatkozásra riasztották a tűzoltókat a Kovászna megyei Miklósvárra, ahol egy lakóház tetőszerkezete kapott lángra.
Idén is kiosztja a 2013-ban alapított Háromszék kultúrájáért díjakat Kovászna Megye Tanácsa és a és Kovászna Megyei Művelődési Központ. A magyar kultúra napja alkalmából ezúttal két képzőművész részesül elismerésben.
Előzetes letartóztatásba került az a Hunyad megyei férfi, aki megszegte a távoltartási végzést Kovászna megyében. A férfi november óta elektronikus megfigyelés alatt állt, miután megfenyegette Háromszéken élő volt élettársát, hogy rágyújtja a házát.
Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.
szóljon hozzá!