
Egy „rakéta” típusú hőközponttal és saját fejlesztésű Stirling-motorral vesz részt egy sepsiszentgyörgyi cég az Inventika, Talámányok és Innovációk elnevezésű nemzetközi kiállításon Bukarestben. A saját fejlesztésű, levédett termékekre akkora az érdeklődés, hogy már előre lefoglalták a sorozatgyártás első harminc darabját.
2014. október 14., 15:462014. október 14., 15:46
A sepsiszentgyörgyi cég év elején egy 900 ezer lejes, vissza nem térítendő támogatást is kapott a Stirling motorok előállítására. A motorok a hőenergiát alakítják át mechanikai, majd elektromos energiává, jelentősen csökkentve ezzel a meleg víz és villanyáram előállítási árát. A decemberben kezdődő sorozatgyártás során három típusú Stirling-motort fognak gyártani – közölte portálunkkal Pozna Dávid. A vállalkozó elmondta, a céljuk a lakosság jövedelméhez igazítani az olcsóbb energiafogyasztást biztosító motorok árát. Egyelőre még nem nyilvános, hogy mennyiért árulják majd – mondta.
Az energiatakarékos kazán meleg víz és fűtés előállítására alkalmas, egy Stirling-motorra rászerelve pedig áramot is fejleszt. Tehát az a meleg, ami kimenne a levegőbe, elhagyná csak úgy a kazánt, az rákapcsolva a hőlégmotorra, áramot tud fejleszteni – magyarázta Pozna.
A Stirling-motor külső hőbevezetésű hőerőgép, általában dugattyús-forgattyús mechanizmussal készül. A belsőégésű motorokkal szemben a Stirling-motor hőforrása nem a hengerben elégő fűtőanyag, hanem a motoron kívül van. A hőátadási folyamat lehetővé teszi, hogy az összes hőerőgép közül a legjobb hatásfokot nyújtsa.
Bukarestben október 15-18. között rendezik meg a Nemzetközi Szabadalmak, Tudományos és Új technológiai kutatás kiállítást, melyen a legkiemelkedőbbnek ítélt találmányok nemzetközi elismerésben részesülnek.
Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.
Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.
A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.
Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.
Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.
Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.
Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.
Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.
A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).
Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.
szóljon hozzá!