
Fotó: Nagy D. István
A Kovászna megyei önkormányzat által szándékosan „elsikkasztott” információval hozakodott elő a Rétyre tervezett osztrák megaüzem létrejöttét ellenző sepsiszentgyörgyi Indigó csoport. A civilek megyeszintű lakossági konzultációt kérnek.
2013. november 25., 15:362013. november 25., 15:36
2013. november 26., 10:412013. november 26., 10:41
Az Indigó csoport birtokába került átiratról – melyet a rétyi önkormányzat küldött Kovászna Megye Tanácsa illetékeseinek – a tizenkét civil szervezetet tömörítő csoport hétfőn számolt be. Tájékoztatójuk szerint az 1180-as számmal, 2013. április 17-én iktatott dokumentumban a község vezetősége kétséget kizáróan jelzi a megyei önkormányzat irányába, hogy a beruházás engedélyeztetési folyamatához szükséges urbanisztikai bizonylatot csak bizonyos lépések és vizsgálatok megtétele után állítja ki. A viszonyulásuk egyik magyarázata, hogy egy ekkora területen – közel hetven hektár – megvalósuló beruházás jelentős káros hatással lesz mind a lakosságra, mind a gazdaságra, illetve a környezetre, nem csak községi, hanem megyeszinten is. A csoport birtokába jutott az a hivatalos levél is, amelyben a megyei önkormányzat április 25-én értesíti a Holzindustrie Schweighofer ügyében eljáró sepsiszentgyörgyi Proinvest kft-t. A dokumentumba ugyan belefoglalták, hogy a tervezett beruházás vélt hatásai miatt szükséges a környezeti hatásokat vizsgáló tanulmány elkészítése, valamint a lakosság tájékoztatása, majd konzultálása az ügyben, viszont a rétyi községháza véleménye kimaradt – pontosabban a testület illetékesei nem jelezték, hogy a helyiek megyei szintű káros hatásoktól tartanak.
Az Indigó csoport képviselői úgy vélik, ezen tények ismeretében egy megyei szintű konzultációra lett volna szükség, és meggyőződésük, hogy Kovászna Megye Tanácsának vezetősége a beruházás engedélyezési folyamatát óhajtja gördülékenyebbé tenni azzal, hogy elmulasztotta ennek megszervezését. Ezért a civil ellenzők most követelik ennek megszervezését, a 7500 összegyűjtött támogató aláírás, illetve az új dokumentumok fényében.
A tájékoztatóban emlékeztetnek arra is, hogy a területrendezési tervhez szükséges környezetvédelmi hatástanulmány vitáját csak Rétyen szervezték meg, miközben ez megyei szintű kellett volna legyen. Emellett a község képviselő-testülete november 11-én jóváhagyta az övezeti rendezési tervet, olyan körülmények között, hogy továbbra is több kérdés tisztázatlan maradt.
Végül a csoport képviselői kihangsúlyozták: megtették a szükséges lépéseket a Környezetvédelmi Hivatal, a Kovászna Megye Tanácsa, valamint Réty község önkormányzata által hozott döntések bírósági úton történő hatálytalanítása érdekében.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal honlapján egyébként november 21-én jelent meg a hír, hogy a Rétyre létesítendő fűrészüzem számára környezetvédelmi engedély kibocsátását kéri a szászsebesi székhelyű Holzindustrie Schweighofer Kft. Ehhez kapcsolódóan fogalmazta meg állásfoglalását a 12 civil szervezet.
Bíró Dónát megyei főépítész portálunk érdeklődésére kifejtette, hogy számára érthetetlen a civilek követelése – mivel az eljárás egy ilyen jellegű beruházás esetén törvények által pontosan szabályozva van. A főépítész úgy véli, a megyei konzultációt kérhetik a civil szervezetek, de ez tulajdonképpen már megtörtént, amikor a környezeti hatástanulmány vitája volt Rétyen. Egy ilyen jellegű közmeghallgatást egyébként a beruházás helyszínén szokás megszervezni, a konzultáció pedig nyilvános volt, tehát mindenki elmondhatta a véleményét, álláspontját.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!