
Fotó: Vargyasi Levente
Mindössze a rétyi képviselő-testület jóváhagyására van már csak szüksége az osztrák vállalatnak a település határába tervezett fűrésztelep területrendezési tervéhez, miután a megyei urbanisztikai bizottság rábólintott az iratcsomagra.
2013. október 07., 22:122013. október 07., 22:12
2013. október 07., 22:132013. október 07., 22:13
A háromszéki önkormányzati testület területrendezési és urbanisztikai bizottságának tagjai, az terv véleményezésében érintett intézmények képviselőivel, valamint a Holzindustrie Schweighofer szászsebesi üzemének, valamint helyi képviselőivel „lapozták” újra a dokumentációt hétfőn, illetve tették meg észrevételeiket, tisztáztak pár kérdéses pontot Bíró Dónát megyei főépítész elnökletével. Az ülésen részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, aki a beruházással kapcsolatos eddigi történéseket igyekezett összefoglalni, ideértve az intézményi véleményezési eljárás során tapasztaltakat. Az önkormányzati vezető külön hangsúlyt fektetett hozzászólásában arra, hogy a testület szerepét tisztázza az egész folyamatban. Elmondása szerint a megyei tanácsnak a törvényes keret betartásában, illetve a jogszabályok által hatáskörként odasorolt lépések lebonyolításában lehet szerepe, és semmiképp – amint ezt egyes sajtóorgánumok,illetve bizonyos civil szervezetek is sugallták – nem akadályozhatja meg a beruházást, ha arra nincs törvényes alapja. Az elnök megismételte korábbi álláspontját, miszerint a testületnek joga van észrevételeket tenni, azokban a kérdésekben, amelyeket nem megfelelőnek talál az eljárás során, amint azt a területrendezési terv környezetvédelmi véleményezése alatt meg is tettek, és a kért módosítások be is kerültek a szakhivatal által kibocsátott vonatkozó okiratba.
Tamás Sándor ugyanakkor emlékeztetett, hogy az általa vezetett intézményhez is megérkezett az a több mint ezer, civil kezdeményezésre született aláírás, amelynek birtokosai a beruházás kifogásolták, illetve több, hasonló témájú megkeresés, elsősorban a környezetvédelmi véleményezés során, viszont a testület szakbizottsága csak a törvényes utat követheti. Így minekutána a rétyi önkormányzat jóváhagyta az urbanisztikai bizonylat kibocsátásához szükséges képviselő-testületi határozatot, illetve közvélemény-kutatást is végeztek a községben a beruházás kapcsán, amelyre 95 százalékos volt az igen válaszok száma, a megyei testületnek nem állt módjában a kibocsátást megakadályozni. A befektető nagyvállalat ennek alapján indította el a területrendezési terv engedélyeztetési és jóváhagyási folyamatát, amelynek utolsó előtti fázisa a hétfői véleményezés volt.
Pozitív véleményezés, pár kérdés
A végső tervet Német Csaba építész ismertette. Mint kiderült, az intézményi véleményezések során több módosítást is végrehajtottak a terven, így az esővíz-elvezető rendszert valamelyest átszabták, emellett belefoglalták a dokumentumba a környezetvédelmi hivatal által kért zajfogó paneleket, a zöldövezetek kialakítását, valamint a telep épületeinek színének a környezethez való alkalmazását.
Az intézményvezetők hozzászólásai során Gheorghe Neagu, a megyei környezetvédelmi hivatal vezetője gyakorlatilag elismételte azokat az érveket, amelyeket már Rétyen a környezetvédelmi hatástanulmány során ismertetett, és amelyek a kedvező véleményezéshez vezettek. Neagu mások mellett olyan tévhiteket is igyekezett eloszlatni, mint például hogy a község lakóinak gond lehet az ivóvizével, illetve, hogy a telep bármely egészségügyi szempontból káros hatással lenne, vagy negatív hatással lenne az Óriápince-tetőről nyíló kilátásra. Az igazgató nem mulasztotta el, hogy újból üzenjen a projektet kifogásolóknak. Neagu kiemelte a Zöld Erdély és Zöld Székelyföld egyesületeket, amelyek szerinte jogtalanul vádolták az intézményt közérdekű információk visszatartásával.
A további hozzászólások során egy kényes kérdés is felvetődött, miszerint a telepről a Besenyő patakba, majd a Feketeügybe bekerülő esővíz nem-e okoz majd áradást a község határában található hídnál, ahol évek óta fennáll ez a veszély. Dálnoki Lajos polgármester szerint 2006 óta próbálják megoldani ezt a problémát, de mivel egy országos besorolású útról van szó, nem az ő hatáskörük, de remélik, hogy előbb utóbb sikerül árvízvédelmi szempontból rendezni a szakaszt. Németh Csaba szerint a telep tervébe foglalt elképzelés elejét veszi annak, hogy nagy mennyiségű esővíz kerüljön az üzemből a folyóvizekbe, arról nem beszélve, hogy a híddal kapcsolatos probléma megoldását senki sem várhatja a beruházótól.
A bizottság tagjai egy tartózkodással végül kedvezően véleményezték a területrendezési tervet. Amennyiben a rétyi önkormányzat is jóváhagyja, a beruházó elkezdheti az építkezési engedély megszerzését célzó eljárást.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!