
Fotó: fotó: Bartos Lóránt
Idei első ülését tartotta csütörtökön a kézdivásárhelyi tanács. Az ülésen többek között néhány oktatási intézmény összevonásáról döntöttek, majd heves vitát robbantott ki egy adományba kapott zongora.
2014. január 17., 11:422014. január 17., 11:42
2014. január 17., 22:022014. január 17., 22:02
Az elmúlt év decemberében még arról hozott határozatot a céhes város döntéshozó testülete, hogy a 2014-2015-ös tanévben is változatlan marad a kézdivásárhelyi tanintézmények szervezeti felépítése, illetve egyes iskolák és óvodák akkor érvényben levő pénzügyi autonómiája is megmarad. Ez akkor a Bod Péter Tanítóképzőre és a Református kollégiumra vonatkozott, ugyanis a két intézményben egyenként háromszáznál kevesebb diák tanul.
A decemberben hozott döntés után a tanfelügyelőség átiratban jelezte, hogy jelenlegi felállásban nem létezhet külön pénzügyi központként a Csipkerózsika Napköziotthon sem, így aztán az intézmények vezetőivel folytatott egyeztetés után az a döntés született, hogy a Bod Péter Tanítóképző pénzügyi központhoz kerül a Vackor Napközi Otthon, és a Református Kollégium vezetősége fog rendelkezni a 2-es számú óvodáról, így mindkét középiskolában biztosítani tudják a törvény által megkövetelt 300 fölötti gyereklétszámot. Az átszervezés során a Csipkerózsika a Manócskához került, ahová a város többi óvodája is tartozik.
Bokor Tibor polgármester elmondta: gyakorlatilag az adminisztrációt számolják fel az iskolákban, de maguk az intézmények nem szűnnek meg. Amennyiben ezt a döntést nem hozzák meg, akkor a gyereklétszám alapján a fizetések mintegy 60 százalékára lett volna pénzügyi fedezet és az a veszély is fennállt volna, hogy a tanügyminisztérium nem adja meg az intézmények számára a működési engedélyt. A határozatot három EMNP-s városatya tartózkodása mellett fogadta el a testület, majd a napirend többi pontja is megkapta a szükséges támogatást a tanácsosok részéről.
Az ülésen többek között döntés született a sportcsarnokban levő vendéglátó egység kiadásáról, ezt körülbelül 1050 lejért lehet bérbe venni az önkormányzattól. A határozatok tárgyalása után a különfélék és az interpellációk során veszekedésbe torkollt a testületi ülés. A vitát a Székely Hírmondóban megjelent – egy zongora adományozásának történetéről szóló – cikk váltotta ki.
A zongorát egy magyarországi adományozó ajánlotta fel, egyes állítások szerint a hangszert eredetileg a Molnár Józsiás Általános Iskola kellett volna megkapja (az oktatási intézményben zeneosztály működik) de végül a Preatoria Egyesületnél kötött ki, amelynek elnöke Johann Taierling EMNP-s tanácsos testvére, Peter Taierling. Derzsi Gyula alpolgármester azt kifogásolta, amit Johann Taierling az eset kapcsán a Facebook oldalán közzétett: „A városvezetés, az alpolgármester és a Molnár Józsiás zeneiskola igazgatósága, akik most állítólag oly hevesen követelik a zongorát a sajtón keresztül, velünk mai napig soha nem közöltek semmit, nem kértek és nem követeltek semmit” – írta Taierling. Az alpolgármester elmondta: ő mindössze tényeket közölt a sajtóval, ugyanakkor nem követelte a hangszert. Taierling kifejtette: adományozólevél van a birtokában a hangszerről, és ő úgy tudja, hogy egy másik zongora volt a zeneiskolának felajánlva.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
szóljon hozzá!