
Fotó: illusztracio
A Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére huszonegy kovásznai és sepsiszentgyörgyi állampolgár indít pert a román kormány ellen. A felperesek diszkriminatívnak és törvényellenesnek tartják a kormány tavaly év végén hozott döntését, amelynek értelmében a kovásznai Fenyő szállodát az ortodox egyháznak ajándékozták – adta hírül közleményében az SZNT.
2014. április 10., 17:132014. április 10., 17:13
2014. április 10., 17:502014. április 10., 17:50
Az indoklás szerint a diszkrimináció abban áll, hogy az ortodox egyház egy olyan ingatlan birtokába jutott, amely nem vallási célokat szolgál, miközben a magyar történelmi egyházak államosított ingatlanjaik többségét nem kapták vissza. Történik mindez egy olyan városban, ahol az ortodox vallásúak aránya 21,2 százalékos – olvasható a A Székely Nemzeti Tanács Sajtóirodája által kiadott dokumentumban.
Mint ismeretes, a 2013/114-es sürgősségi kormányhatározat tavaly karácsony napján a kovásznai Tündérvölgyben álló, ásványvizes kezelőközponttal és sportpályákkal is rendelkező kétcsillagos szállót a Hargita és Kovászna megyei görögkeleti püspökségnek ajándékozta. A hatemeletes, 89 szobás szálloda fölött korábban az állami protokollalap rendelkezett. A sürgősségi kormányrendelet szerint a 9,5 millió lejes leltári értékű turisztikai célú ingatlant „a román állam alapvető intézménye, a román nép nemzeti identitásának a megőrzésében lényegbevágó szerepet játszó Román Ortodox Egyház támogatásának imperatívusza” indokolja – ismertetik a dokumentumban.
A felperesek szerint a sürgősségi kormányhatározat súlyosan sérti a vallásszabadságról és az egyházak működéséről szóló 2009/489-es törvényt, alapvetően a felekezetek egyenlő bánásmódjának elvét és gyakorlatát. A kereset egyebek mellett hivatkozik a törvény 9. cikkelyének 2. bekezdésére, ami szerint: „A felekezetek egyenlőek a törvény és a hatóságok előtt. Az állam nem részesít előnyben egyetlen vallásfelekezetet sem, és nem tűri meg valamely vallásfelekezet kiváltságos kezelését, illetve hátrányos megkülönböztetését” – áll a közleményben.
A felperesek ugyanakkor panaszt tettek az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál.
A Székely Nemzeti Tanács látva a román hatóságok hozzáállását, szükségesnek tartja hangsúlyozni: azon túl, hogy felemeljük szavunkat a nyilvánvaló jogsértések ellen, forduljunk az igazságszolgáltatáshoz. „Egy jogállamban ugyanis mindenkinek, még a hatóságoknak is meg kell érteniük, hogy senki nem áll a törvények felett. Ugyanakkor felkérjük mindazokat, akiknek érintettsége valószínűsíthető, lépjen be a perbe” – hívja fel a figyelmet az SZNT.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
szóljon hozzá!