Nyáron külföldön, télen itthon

•  Fotó: Bús Ildikó

Fotó: Bús Ildikó

Ha 1050 lejre növekszik a minimálbér, egyre több munkaadó lesz rászorulva az alkalmazáskor folyósított állami támogatásra – vallja Kelemen Tibor.

Bíró Blanka

2015. május 18., 19:552015. május 18., 19:55

A Kovászna megyei munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója hétfői sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján elmondta, a legvonzóbb a hátrányos helyzetű fiatalok alkalmazása esetén lehívható havi ezerlejes támogatás lehet, mert a többi ilyen jellegű állami segítség nem haladja meg a havi 700 lejt.

A szakember úgy látja, hogy a gyermekvédelmi rendszerben felnőtt fiatalok számára fontos, hogy időben munkahelyet találjanak, mert akkor nem kell kiköltözniük a védett házból. Ha azonban a minimálbér emelkedik, a vállalkozók is megfontolják, hogy alkalmazzák-e őket, különben általában elégedetlenek a szaktudásukkal és a munkamoráljukkal.

Kelemen Tibor ugyanakkor arra is kitért, hogy nyáron nagy az ingadozás a munkaerőpiacon, mert rengetegen felmondanak, és külföldön vállalnak mezőgazdasági szezonmunkát. „Egyik napról a másikra felmondanak, mert külföldön két hónap alatt annyit keresnek, mint itthon egy év alatt” – osztotta meg tapasztalatait a szakember, aki nehezményezi, hogy a külföldi hatóságok nem ellenőrzik, hogy a szezonmunkásokat törvényesen foglalkoztatják-e, nem kerülnek be a munkaügyi rendszerbe, csak megnyitják a kapukat, mert különben nem lenne, aki elvégezze az idénymunkát.

Ez általában úgy működik, hogy a szezonmunkások visszamennek oda, ahol már évek óta dolgoznak, és másokat is toboroznak. Kelemen szerint ez azért veszélyes, mert az idénymunkások ezt a mintát közvetítik a gyerekeiknek, így a következő nemzedékek berendezkednek a „nyáron külföldön, télen itthon” életvitelre, ez pedig a hazai nyugdíjrendszer folyamatos gyengüléséhez vezet.

A tapasztalatok szerint egyébként míg feketén szakképzetlen munkára mennek tömegesen a munkavállalók, hivatalosan csak szakképzettek és magasan képzettek számára hirdetnek állást, például programozókat, szakorvosokat, betegápolókat, grafikust, postást, gépkocsiszerelőt alkalmaznának.

Kelemen Tibor elmondta, egyre kevesebb munkanélküli kerül nyilvántartásba, és kap segélyt, mert vagy önként felmondanak, vagy közös megegyezéssel bontják fel a munkaszerződést, s az is előfordul, hogy a munkaadó szándékosan teremt olyan feltételeket, hogy az alkalmazott kénytelen elmenni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 29., hétfő

Sürgősségi esetek karácsony alatt Sepsiszentgyörgyön

A legtöbben belgyógyászati problémák miatt kértek orvosi segítséget a karácsonyi napokban a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, de jócskán voltak gyermekgyógyászati, ortopédiai és neurológiai esetek is.

Sürgősségi esetek karácsony alatt Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés
2025. december 29., hétfő

Nem marad el az áremelés, de tűrhető a mértéke

A hulladék elszállításáért is többet kell majd fizetni januártól Háromszéken. Megtudtuk az áremelés mértékét a TEGA Rt-nél.

Nem marad el az áremelés, de tűrhető a mértéke
2025. december 28., vasárnap

Hatékonyabb segítségnyújtás a bajba jutott gyerekeknek

Mobilcsapatot hoz létre a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság azzal a céllal, hogy hatékonyabban válaszoljon az elhanyagolt, bántalmazott gyerekekről szóló bejelentésekre. A szolgáltatást a 119-es hívószámmal kapcsolják össze.

Hatékonyabb segítségnyújtás a bajba jutott gyerekeknek
2025. december 28., vasárnap

Háromszázzal több család jut vezetékes vízhez Kovásznán

Bár az utcafelásások, ideiglenes forgalomkorlátozások, az ivóvíz-szolgáltatás akadozása idén okozott bosszúságot Kovászna város lakóinak, az mindenképp jó hír, több mint háromszáz új háztartás csatlakozhat a vízhálózathoz.

Háromszázzal több család jut vezetékes vízhez Kovásznán
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Ünnepek biztonságban: ezekre figyelmeztetnek a tűzoltók

Az ünnepi időszak idején megnő a tűzesetek és más veszélyhelyzetek kockázata, ezért a Kovászna megyei katasztrófavédelem a szálláshelyeken és az otthoni karácsonyi díszítés során betartandó legfontosabb biztonsági szabályokra hívja fel a figyelmet.

Ünnepek biztonságban: ezekre figyelmeztetnek a tűzoltók
2025. december 23., kedd

Sepsiszentgyörgyi diákok, akik kiérdemelték a város elismerését

A Székely Mikó Kollégium és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum öt diákjának teljesítményét díjazta Sepsiszentgyörgy városi tanácsa karácsony előtti utolsó ülésén. Antal Árpád polgármester a tanácsülés végén röviden értékelte az idei évet is.

Sepsiszentgyörgyi diákok, akik kiérdemelték a város elismerését
2025. december 23., kedd

Ígéretekkel tele a padlás, tartós megoldásra van szükség az árvízproblémák kezelésére

Az összehangolt munkának köszönhetően a korábbinál gyorsabban tudtak beavatkozni a tavaszi árvízkor, a hosszú távú cél azonban a megelőzés lenne. Kovászna megye prefektusa ezért megvalósíthatósági tanulmány elkészítését kéri a vízügyi igazgatóságtól.

Ígéretekkel tele a padlás, tartós megoldásra van szükség az árvízproblémák kezelésére
Hirdetés
2025. december 22., hétfő

Ittasan, jogosítvány nélkül balesetezett, majd elmenekült a helyszínről

Több bűncselekmény miatt is elfogatóparancs volt érvényben a férfi ellen, aki autójával védőkorlátnak ütközött Kézdisárfalván. A fiatalember alkohol hatása alatt, jogosítvány nélkül vezetett, és miután balesetezett, elmenekült a helyszínről.

Ittasan, jogosítvány nélkül balesetezett, majd elmenekült a helyszínről
2025. december 22., hétfő

Egy kisfiú hallásáért tartanak jótékonysági estet

Filmvetítéssel egybekötött jótékonysági estet szervez a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ és a Pittyes 2-es és Gyufa december 23-án 16 és 18 órától az intézmény nagytermében. A cél: segíteni egy hallássérült kisfiún és édesapján.

Egy kisfiú hallásáért tartanak jótékonysági estet
2025. december 20., szombat

Hét autó ütközött össze Dálnok községben – fotók

Hét autó érintett abban a balesetben, amely szombaton délután történt Dálnok községben a 11-es országúton – közölte az országos rendőr-főkapitányság. A forgalom sokáig állt a baleset miatt.

Hét autó ütközött össze Dálnok községben – fotók
Hirdetés