Romániában törvénytelen a magántanulás, viszont nehezen beazonosítható azon gyerekek száma, akik nem járnak iskolába – mondta Keresztély Irma háromszéki főtanfelügyelő.
2013. október 23., 12:052013. október 23., 12:05
Romániában törvénytelen a magántanulás, minden iskolaköteles gyereket be kell íratni egy tanintézménybe – válaszolta újságírói kérdésre Keresztély Irma háromszéki főtanfelügyelő, akinek nincs tudomása arról, hogy bárki is otthon tanulna a megyében. Ugyanakkor hozzátette, a törvény nehézkesen működik, és nehezen beazonosíthatók azok, akik nem járnak iskolába.
„Minden hat évet töltött gyereket be kell íratni iskolába, abban az esetben ha a szülő nem teszi meg, akkor a törvény szerint a polgármester büntetheti a szülőt. A gond csak az, hogy a jogi szabályozás megvan rá, csak az alkalmazási módszertant nem dolgozták ki. Következésképpen nehezen büntethetők azok a szülők, akiknek a gyerekei otthon tanulnak és nem járnak be valamelyik tanintézménybe. Nem tudok arról, hogy hány ilyen gyerek lehet, mert nem tudjuk beazonosítani, bár falun könnyebb, mert ott mindenki ismer mindenkit” – mondta a főtanfelügyelő.
Ugyanakkor azt is hozzátette, a lakosságnyilvántartó irodával és a statisztikai hivatallal is nehezen működik a közös munka, mivel hónapokig kell várni arra, hogy bármilyen adattal is szolgáljanak, amely egy stratégia kidolgozásához lenne hasznos. Keresztély Irma azt is kifejtette, magántanuló csak az lehet, akinek ezirányú kérését valamilyen egészségügyi okból jóváhagyja a tanfelügyelőség, de a beiratkozás akkor is kötelező, viszont a tanárok házhoz mennek.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
Kézműves vásárral, tartalmas előadásokkal, ifjúsági térrel, gyermekprogramokkal, helyi ízekkel, emlékezetes koncertekkel várja a városlakókat és az idelátogatókat Kézdivásárhely legnagyobb közösségi eseménye, a Sokadalom. Óriáskerék viszont nem lesz.
Új programot vezet be az elszigetelődött, beteg idősek és a fogyatékkal élők számára a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: egy olyan digitális eszköz beszerzését és használatát támogatják, amely baj esetén riasztja az illetékeseket.
Újra sokszínű kínálattal várja a Sepsi Classic fesztivál a komolyzene kedvelőit Sepsiszentgyörgyön július 10–13. között. Hallhatjuk Miklósa Erika operaénekest és Szamosi Szabolcs orgonaművészt, valamint a nemzetközi hírnév sok fiatal várományosát.
Sepsiszentgyörgy utcáin és parkjaiban napok óta nagyszámú lepke rajzik, ami a lakosság körében is feltűnést keltett. A hársfákon, rózsákon és levendulákon tömegesen megjelenő rovarokat gamma bagolylepkének azonosították.
Ideiglenes közlekedési korlátozások lesznek Sepsiszentgyörgyön, csütörtökön a Román Zászló Napjára szervezett ünnepség ideje alatt – tájékoztat közleményében a helyi rendőrség.
A Székely Vágta döntőjében történt balszerencsés események, két versenyző esése és az egyik ló tragikus lábtörése nem teszik szükségessé a szabályzat módosítását – tájékoztatták lapunkat a szervezők, hangsúlyozva, hogy minden teljesen szabályosan történt.
Háromszáz embert kellett kimenekíteni és több mint 200 háztartást öntött el a víz kisebb-nagyobb mértékben – hangzott el azon az összesítőn, ahol megtudhattuk, hogy a polgármesterek nem igazán szoktak részt venni a katasztrófavédelmi felkészítőkön.
Útlezárásokra kell számítani Kézdivásárhelyen a városnapok miatt szerdától a rendezvény idején – értesíti a városlakókat a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!