
Fotó: Both Ildikó
Számos lacikonyha, lovas program és más kikapcsolódási lehetőség várja a családokat a hétvégén a második Székely Vágtán. A szervezők nagy hangsúlyt fektetnek a gyerekeknek szóló programokra, míg a felnőttek a kézműves vásárban tölthetik az időt egy-egy versenyszám között.
2012. július 14., 16:212012. július 14., 16:21
2012. július 14., 17:332012. július 14., 17:33
Több ezer látogatója volt szombat délelőtt a Székely Vágtának, melyen a versenyek mellett színes kísérő programok is zajlanak. A versenyszámok közti szünetek nem teltek unalmasan: a lacikonyhák mellett számos helyi és kézműves terméket lehet a hagyományos vásárban találni, az érdeklődőkre kiállítás és játszóház is vár.
A kézműves vásárban háromszéki mesterek valamint a környék megyéinek ügyes kézművesei állították ki portékáikat: szalmából készült tárgyak, lószerszámok, faragott ajándék és használati tárgyak, ruházati cikkek valamint horgolt, kötött ruhák és ékszerek várják a látogatókat. A hagyományos népi mesterséget folytató kézművesek örömmel válaszolnak a kérdésekre, a darabokat néhányan helyben készítik el, elmagyarázva a technikát is, és alkudni is lehet az árakból, melyek egyébként sem magasak. A lacikonyhák ugyanúgy működnek, ahogyan a városnapokon megszokhattuk: három helyszínen felállított csárdában sütötték-főzték a finom ételeket és kínálták az italt. A csárdák mellett óriás babgulyást is főztek egy több száz literes üstben, melyből mindenkinek jutott.
A Kovászna Megyei Művelődési Központ sátrában, széles korosztályt megszólító interaktív gyerekprogramokat fejlesztettek ki a háromszéki civil szervezetek, az idén kizárólag helyi egyesületek biztosítják a gyereknek a jókedvet és hangulatot. A rendezvény szellemiségéhez alkalmazkodva az Ispiráng Egyesület foglalkozásain huszárcsákót, pártát, lovacskát készíthettek a gyerekek, a Bodvaj Egyesület lovagi játékokat és kézműves foglalkozásokat kínál. A Csiporkázó Egyesület sátrai alatt a szalmafonást, az ostorfonást és a körmönfonást lehet kipróbálni. A Vöröskereszt önkéntesei és a 14-es számú Kovács Sándor cserkészcsapat népi játékokkal várja az érdeklődőket. A Maksai Fiatalok Egyesületének sátrában pedig hideg limonádét és frissen sült pánkót kapnak gyerekek.
Ezzel még nem érnek véget a gyerekprogramok: óriás kifestős várja a Huhuuu sátránál a kicsiket, valamint a Caritas önkéntesei a színes, ötletes, játékos Négyszögletű kerek udvarban csábítják a kalandvágyó gyerekeket. A Sikló Egyesület a legkisebbekre is gondol, a puhakönyves mesék már 8 hónapos kortól élvezhetők és minden órában van papírszínház az óvodásoknak. A játszóházak kínálata mellett az árkosi Barabás Lovarda legügyesebb fiatal lovasai lovagoltatják a kicsiket és nagyokat. A lovaglásért tombola is jár, mellyel a szerencsések bérletet nyernek a lovardába a vakáció idejére. A lovas sátor önkéntesei elmondták: szombaton délig már több száz gyerek lovagolt, és továbbra is várnak minden két évnél idősebb gyereket, illetve kisebbeket is, ha tudnak ülni és a szülők segítik őket.
A lovagláson és gyerekfoglalkozásokon délelőtt 11 és 19 óra között lehet részt venni, az emlékhely közelében elhelyezett sátrakban.
Előzetes letartóztatásba került az a Hunyad megyei férfi, aki megszegte a távoltartási végzést Kovászna megyében. A férfi november óta elektronikus megfigyelés alatt állt, miután megfenyegette Háromszéken élő volt élettársát, hogy rágyújtja a házát.
Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Barcsay 125 emlékév keretében tárlatot nyitnak Barcsay Jenő Művészeti anatómia című könyvének giclée-nyomataiból.
A kovásznai önkormányzatnak is csökkentenie kell a személyzetét, de turisztikai településként és fürdővárosi minőségében plusz alkalmazottakat igénylő feladatai vannak. Vagyis kevesebb emberrel kell még többet felmutatnia.
Eddigi működésének legjobb évét zárta a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, a legsikeresebb film pedig 4000-rel rávert a korábban jegyzett legmagasabb nézőszámra, amit a Kincsem ért el. Külön öröm, hogy a rekorder is magyar produkció.
szóljon hozzá!