Jubileumi falunapok Mikóújfaluban

Tizedik alkalommal szerveznek falunapokat hétvégén Mikóújfaluban. Idén tematikus év lesz, ugyanis a faluba telepedett olasz családok emlékére szervezik az ünnepséget. 

Bús Ildikó

2014. augusztus 20., 12:002014. augusztus 20., 12:00

Fogathajtó verseny, néptánc, előadások és fúvóstalálkozó színesíti idén a Mikóújfalusi Napokat  tájékoztatott a község polgármestere, Nyáguly Vilmos. Az augusztus 23–24. között rendezett ünnepség idén a faluba költözött olasz családoknak állít emléket, akik 150 évvel ezelőtt telepedtek meg a térségben. A Pezzano, De Francesco, Delne és Valerio családok leszármazottai mai napig a faluban élnek, és általuk terjedt el a kőfaragás mestersége is, amit most is űznek a falu lakói. Az egykori olasz családok mára elmagyarosodtak – fogalmazott a polgármester, de szokásaik, gasztronómiájuk és mesterségük hagyománya megmaradt.

Az idei falunapok a Nagykürt 95 fúvószenekar zenés ébresztőjével veszi kezdetét szombat reggel, majd a fogathajtó versenyt küvetően nyitják meg hivatalosan is a rendezvényt. A nap folyamán felköszöntik a 30, 40, 50, 60 éve együtt élő házaspárokat, de átadják a Mikóújfaluért díjakat is. Idén négy posztumusz díjat adnak át, valamint négy, jelenleg is tevékenykedő mikóújfalusi polgár kapja meg a kitüntetést. A nap folyamán a helyi és a megye más településeiről érkező tánccsoportok mutatkoznak be, de karaoke, tűzijáték és utcabál is lesz. Vasárnap a fúvósoké a főszerep, a Nagykürt 95 fúvószenekar szervezésében kerül sor különböző koncertekre és előadásokra. A fúvósok találkozóján a helyi banda mellett más községek fúvószenekarai is jelen lesznek, a tervek szerint több mint kétszáz zenész fújja majd együtt a különböző dalokat, indulókat és himnuszokat.

A faluünnepnek két fontos, elmaradhatatlan mozzanata is van: a sütés és a főzés. A legismertebb újfalusi édesség a rakottág, amelyet a helybéli asszonyok készítenek különböző ünnepekre, esküvőkre, keresztelőkre. A rakottágat csörögetésztából készítik, a zsírban megsütött recés szalagokat felaggatják egy ágra, majd porcukorral hintik be. A falu nemcsak a sütésről, de a főzésről is nevezetes, hiszen a polgármester messze földön híres gulyásokat és pörköltet tud főzni. Nem lesz ez másként a hétvégén sem, ugyanis ő készíti el a több tíz literes üstben a pörköltet a fellépőknek és vendégeknek egyaránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról

Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak

Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak
2026. április 03., péntek

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken

A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken
2026. április 02., csütörtök

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel

Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában

Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában
2026. április 02., csütörtök

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat

Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat
2026. április 02., csütörtök

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak

Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval

Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval
2026. április 01., szerda

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén

A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén
2026. április 01., szerda

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt

Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt
Hirdetés