Nem enged az igazából az egykori sepsiszentgyörgyi Fogolyán-vagyon örököse, Szotyori Nagy Áron, aki csütörtökön a megyei képviselő-testület tagjaihoz fordult az elkobzott javak ügyében. A napirend utáni felszólalásra Tamás Sándor tanácselnök válaszolt.
2013. szeptember 27., 20:102013. szeptember 27., 20:10
Felszólalásán Szotyori viszonylag részletesen ismertette az 1996 óta tartó visszaszolgáltatási kálváriát, amely mások mellett azt az épületet is érinti, amelyben jelen pillanatban a prefektúra, valamint Kovászna Megye Tanácsa is székel. A Fogolyán-örökös szerint a helyzet kilátástalanná kezd válni, hiszen 73 éves, nem tudja meddig kell még várnia – annak ellenére, hogy több pert is megnyert, sem az ingatlanok, sem a kártérítések ügyében nincs érdembeli előrelépés.
Érvényes ez arra perre is, amely nemrég zárult le, és amelynek eredményeként az ítélőszék 500 ezer eurós kártérítést hagyott jóvá számára, amelyet a megyei önkormányzatnak kell törlesztenie a gyermekjogvédelmi igazgatóság volt székhelyének használata kapcsán. Mint arról beszámoltunk a megyei önkormányzat 2005 és 2008 között bérleti szerződés hiányában használta az intézmény udvarán található ingatlant, amely akkor már az örökösök birtokában volt. Szotyori Nagy Áron szerint már megkeresték azzal a javaslattal, hogy mondjon le a kártérítés egy részéről – amely részt elviekben a megyei kórház korszerűsítésére fordíthatná az önkormányzat –, viszont erre a felvetésre csak egy válasza lehet: ha a tanácstagok lemondanak három évnyi jövedelmükről, akkor ő is ezt teszi a jussa kapcsán. A Fogolyán-örökös ugyanakkor a többi továbbra is tisztázatlan helyzetű ingatlan kapcsán is szólt, mások mellett a nagyapjáról elnevezett megyei sürgősségi kórház udvarán lévő területről, amely esetében nemhogy eredmény született volna, hanem még őt gyalázta a kórház vezetősége.
A felvetésekre Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke válaszolt, elmondva, hogy noha néhai Fogolyán Kristófot mai napig a legnagyobb tisztelet övezi Sepsiszentgyörgyön és Háromszéken egyaránt, a Szotyori Nagy Áron által követelt megoldás nem tartozik az önkormányzat hatáskörébe. Így a képviselő-testület székhelyéül szolgáló épület a román állam köztulajdona, amelyet az önkormányzat egy 1990-ben megkötött protokollum nyomán használ, az ingatlan vagyonkezelése pedig a prefektúráé. Tamás Sándor kihangsúlyozta, hogy a megyei önkormányzat nem vett el semmit a Fogolyán-családtól, hanem a román állam kötelessége lenne a visszaszolgáltatást rendezni.
Ami a tanács tartozását – a megítélt félmillió eurós kártérítést – illeti, az elnök rámutatott, hogy a testület nem ellenzi a visszaszolgáltatást, viszont a jogerős ítéletnek nem tudnak a feltételek szerint eleget tenni. Tamás Sándor rámutatott, hogy a bírósági végrehajtó szerint egy napja lett volna az önkormányzatnak, hogy törlessze az összeget, viszont tudni kell, hogy ezt sem „a falból, sem máshonnan” nincs, ahogyan előteremtsék most, így valamilyen kompromisszumra kell törekedniük. Az elnök ugyanakkor emlékeztetett, hogy a félmillió euró pont megfelel annak az összegnek, amiből a megyei sürgősségi kórházat fel lehetne teljes egészében újítani. Szotyori Nagy Áron szerint a végrehajtó valószínűleg tévedett, hiszen az ítélet hat hónapot szab meg a törlesztésre, pontosan azért, hogy az önkormányzatnak lehetősége legyen a következő évi költségvetésbe ezt a kiadást is belefoglalni, hiszen világos mindenki számára, hogy nem elhanyagolható pénzmennyiségről van szó.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!