Huszárakadémiát tartottak

•  Fotó: Bartos Lóránd

Fotó: Bartos Lóránd

Közel negyven erdélyi és magyarországi településről érkeztek a résztvevők a hetedik alkalommal megtartott huszárakadémiára. A kétnapos rendezvény Bálványosfürdőn és Torján zajlott.

Bartos Lóránt

2014. január 27., 12:002014. január 27., 12:00

Szombat délben kezdődött a Huszárakadémia nevet viselő rendezvény, ami a hagyományőrző huszárok elméleti képzésére hívtak életre hét évvel ezelőtt. Az Aporok ősi lakhelyén számos szakmai előadást tartottak, így a résztvevők hallhattak a madéfalvi veszedelem részleteiről és annak hozadékairól, továbbá szó esett az ágyúöntő Gábor Áronról is – hogy csak párat emeljünk ki.

Vasárnap a vitézek Torján szentmisén vettek részt, amit Hatos Mihály altorjai plébános, a hagyományőrző vitézek tábori lelkésze celebrált, aki prédikációjában az összefogás szükségességét hangsúlyozta. Meglátása szerint azt a bajtársiassági szellemet és összefogást, ami az egykori huszárok és a mai hagyományőrző társaik körében tapasztalható minél szélesebb körben népszerűsíteni kell, továbbá véget kell vetni a nemzetmarcangoló széthúzásnak és pártoskodásnak. 

A szentmise végén felszólalt a rendezvény házigazdája, a hagyományőrző huszárkapitányi ranggal bíró Daragus Attila (Torja polgármestere), aki szerint szépen alakul a hagyományőrző tevékenység, egyre többen veszik fel a huszárok díszes mundérját különböző rendezvényeken is.

Daragus egy díszkarddal ajándékozta meg a rendezvényen jelen levő Tamás Sándort, Kovászna megye tanácsának elnökét. A karddal köszönetét fejezte ki azért, hogy a megyevezető támogatja a mozgalmukat, a Székely Vágtát és a huszárok találkozóját is, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az elnök belép a huszárok körébe. Tamás Sándor elmondta: szeret lovagolni, támogat minden hagyományőrző mozgalmat, így a huszárokét is. Torján bejelentette: a toborzóval egybekötött huszártalálkozót idén május végén vagy június elején szervezik meg felsőháromszéken, amelynek az indulási pontja Torja lesz.

A kulturális műsorral végződő szentmise után a résztvevők az altorjai szoborparkba vonultak, ahol a tavaly felavatott huszárszobor előtt több huszárt is előléptettek. A ceremóniát Miholcsa József és Vass László hagyományőrzők vezették le, majd a koszorúzás után a huszárok díszmenetben vonultak el a vezérkar előtt. Miholcsa József érdeklődésünkre elmondta: egy családi összejövetelhez hasonlítható a rendezvény, ami az évek múlásával egyre színesebb és gazdagabb és egyre többen vesznek részt rajta, hiszen a 2014-es kiadáson összesen 172-en tettek eleget a meghívásuknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 15., csütörtök

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek

Felrobbant egy gázpalack és tűz keletkezett csütörtökön délután Bikfalván – tájékoztatott a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) sajtóosztálya.

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya

Túlélte a mínusz 20 fok közeli fagyot egy itthon maradt fiatal gólya a háromszéki Gidófalván. Most már emberi segítséget is kap ahhoz, hogy jövőre már ő is elindulhasson a hosszú vándorútra.

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya
2026. január 14., szerda

Gyilkosságot jelentett be egy fiú, de a rendőrség hiába mozgósított nagy erőket

Hamis segélyhívás miatt indított vizsgálatot a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság egy kedden késő este beérkezett bejelentés nyomán. A rendőrök egész éjjel és szerdán délelőtt is akcióban voltak, mígnem kiderült, hamis volt a riasztás.

Gyilkosságot jelentett be egy fiú, de a rendőrség hiába mozgósított nagy erőket
2026. január 14., szerda

Hivatalosan is elismerték: négyszeres Guinness-rekorder lett a sepsiszentgyörgyi triálos

Fél évvel azután, hogy a SIC Feszt színpadán megdöntötte a saját rekordját, a bizottság hitelesítette az eredményt. A sepsiszentgyörgyi triálkerékpáros, Orbán-Barra Gábor 600 hátsó keréken való ugrással zsebelte be negyedik Guinness-rekordját.

Hivatalosan is elismerték: négyszeres Guinness-rekorder lett a sepsiszentgyörgyi triálos
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Neves vendégek érkeznek a Székely Nemzeti Múzeumba az Olimpiai emlékév jegyében

2026-ot a Magyar Olimpiai Bizottság olimpiai emlékévvé nyilvánította. Ennek keretében Sepsiszentgyörgyre érkezik Szabó Bence kétszeres olimpiai bajnok vívó, a MOB sportdiplomáciai tanácsadója, illetve Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára.

Neves vendégek érkeznek a Székely Nemzeti Múzeumba az Olimpiai emlékév jegyében
2026. január 13., kedd

Nem a hideg rendíti meg a Kovászna megyeiek egészségét

Nem volt az átlagosnál több hívás a napokban tapasztalt erős fagyok okán a Kovászna Megyei Mentőszolgálatnál, a háziorvosok rendelőjében is legfeljebb a szezonális influenza tüneteivel jelentkeznek a betegek. De vannak más aggasztó jelenségek.

Nem a hideg rendíti meg a Kovászna megyeiek egészségét
2026. január 13., kedd

Nem teketóriáznak a háromszéki adófizetők, sorban állnak a pénztáraknál

Az emelések ellenére sok háromszéki adófizető már az első napokban törlesztette a kötelezettségeit. Kézdivásárhelyen kisebb sorok alakultak ki, Sepsiszentgyörgyön sorszámhúzást követően, hosszabb várakozással lehetett adót befizetni kedden délelőtt.

Nem teketóriáznak a háromszéki adófizetők, sorban állnak a pénztáraknál
Hirdetés
2026. január 13., kedd

Már a „Kis-Szibéria” sem a régi: voltak ennél jóval keményebb fagyok Bodzafordulón

A Kovászna megyei Bodzaforduló meteorológiai állomásán kedd reggel mínusz 21 Celsius-fokot mértek. Az idei télen ez eddig a legalacsonyabb hőmérséklet, de a korábbi években voltak ennél jóval hidegebbek is.

Már a „Kis-Szibéria” sem a régi: voltak ennél jóval keményebb fagyok Bodzafordulón
2026. január 12., hétfő

Az utcán raboltak ki egy idős nőt Kovásznán

Az utcán lopták el egy idős nő táskáját szombat délután Kovászna utcáin. A tettest rövid időn belül sikerült azonosítania a rendőrségnek.

Az utcán raboltak ki egy idős nőt Kovásznán
2026. január 11., vasárnap

Régi magyar nevek a felkapottak mellett

Tavaly szinte minden háromszéki városban hasonló számú baba jött világra, mint tavalyelőtt. A nevek tekintetében továbbra is az Anna és a Dominik a listavezető, de van pár régi, már kevésbé népszerű keresztnév: Erzsébet, Béla, Magdolna, Zsigmond.

Régi magyar nevek a felkapottak mellett
Régi magyar nevek a felkapottak mellett
2026. január 11., vasárnap

Régi magyar nevek a felkapottak mellett

Hirdetés