Himnuszper: a prefektus válaszára várnak

Kovászna Megye Tanácsának három magyar frakciója: a Magyar Polgári Párt, az RMDSZ, valamint az Erdélyi Magyar Néppárt egy-egy képviselője iktatta kedden a himnuszper ügyében a másfél ezer kérdést összesítő beadványokat a prefektúrán.

Bencze Melinda

2015. július 21., 17:592015. július 21., 17:59

2015. szeptember 30., 20:492015. szeptember 30., 20:49

Közel másfél ezer személy töltötte ki az ívet, és fordult a beadvánnyal a Sebastian Cucu, Kovászna megyei kormánymegbízotthoz, magyarázatot várva a himnuszper ügyében. „Múlt hónap 24-én jelentettük be, hogy levélben kérjük a prefektust arra: adjon magyarázatot, miért fellebbezett a himnuszperben, miért üldözi a magyar himnuszt” – idézte fel Kulcsár-Terza József, a Magyar Polgári Párt háromszéki elnöke, hozzátéve, hogy a törvény alapján elvárják, hogy harminc napos határidőn belül a perefektustól választ kapjanak a beadványra. Mint ismeretes a prefektúra még az elmúlt év decemberében rótt ki ötezer lejes pénzbírságot az MPP sepsiszentgyörgyi vezetőire, mivel a trianoni megemlékezés alkalmával nyilvánosan énekelték a magyar himnuszt. A büntetést megtámadták a polgáriak a sepsiszentgyörgyi bíróságon, alapfokon meg is nyerték a pert, ám a prefektúra fellebbezett.

„Oda jutottunk, hogy Erdélyben, Székelyföldön a románság üldöz az igazságért, ám nem lenne szabad, hogy nemzeti szimbólumaink használatáért üldözzenek” – fejtette ki Kulcsár-Terza, aki elmondta, hogy a himnuszperben a következő tárgyalást szeptember 15-re tűzte ki a törvényszék. „A román hatalom azért dolgozik, hogy az erdélyi magyarságot megszüntesse, s, ha egymásnak feszülünk nemzeti ügyekben, akkor a magyarságnak nincs nagy jövője Erdélyben” – fűzte hozzá Bedő Zoltán, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei önkormányzati képviselője a három romániai magyar párt együttműködésére utalva.

„A közel 1500 személy egyenként fordult a prefektúrához levélben, így ezeket a leveleket egyenként is iktatják” – magyarázta Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke, majd hozzátette: a leveleket magyar nyelven fogalmazták meg, hiszen alkotmányos joga az itt élőknek az anyanyelv használata. „Sem román, sem magyar nyelven nem kaptunk még választ, pedig az első beadványokat még június 24-én iktattuk be – mondta el Tamás Sándor, megjegyezve: igaz, a harminc napos válaszadási határidő még nem járt le, de ez nem azt jelenti, hogy ki is kell várni, hiszen a jóérzés diktálja, hogy milyen gyorsan tudnak válaszolni az adott hivatalban.

„Nincsenek illúzióim, nem táplálok nagy reményeket azzal kapcsolatban, hogy ettől a gesztustól megváltozna a Kovászna Megyei Kormányhivatal vagy a bukaresti mentalitás Székelyföldet illetően, különösen azután nem, hogy egyik korábbi prefektus kijelentette: Székelyföldön a kormánymegbízottnak kéziféknek kell lennie” – mondta Tamás Sándor, aki azt is nehezményezi, hogy a prefektusok ahelyett, hogy segítséget nyújtanának a fejlesztési projektekben, ténylegesen kézifékként működnek. Az RMDSZ háromszéki vezetője ugyanakkor kitért arra is, amennyiben a kormányhivatal harminc napon belül nem válaszol az iktatott kérésekre, úgy a kormánynál bepanaszolható Sebastian Cucu prefektus, és akár le is váltható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel

Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában

Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában
2026. április 02., csütörtök

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat

Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat
2026. április 02., csütörtök

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak

Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval

Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval
2026. április 01., szerda

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén

A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén
2026. április 01., szerda

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt

Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében

Marosugrára riasztották a radnóti tűzoltókat kedden délután, miután egy személyautó lángra kapott az országúton.

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében
2026. március 31., kedd

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre

Két tanintézmény is magának szeretné a befejezés előtt álló iskolaépületet Baróton. Az általános iskola hivatalos beadványban fordult az önkormányzathoz, a líceum munkaközössége nyílt levélben kéri, hogy a város vegye figyelembe a líceum érdekeit.

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre
2026. március 31., kedd

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében

Készenlétben vannak a hatóságok Kovászna megyében, de az esőzések egyelőre nem okoztak árvízveszélyt. A vízfolyások szintjét folyamatosan figyelik, több településen pedig megelőző intézkedéseket is hoztak a biztonság érdekében.

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében
Hirdetés