Hat éve kérdés, hogy lesz-e családi kalandparkja Sepsiszentgyörgynek

A Szemerja-patak közelében valósulna meg a családi kalandpark •  Fotó: Pixabay

A Szemerja-patak közelében valósulna meg a családi kalandpark

Fotó: Pixabay

A Szemerja-patak közelében valósulna meg az a családi kalandpark, amelynek első változatáról 2019-ben hallhattunk a befektetőtől, Sárkány Árpádtól, illetve a sepsiszentgyörgyi városvezetéstől. A terv az integrált városfejlesztési stratégia része.

Bodor Tünde

2025. június 19., 10:012025. június 19., 10:01

A családi kalandparkról, amely a tervek szerint az ország legnagyobb szabadidős, szórakoztató és oktató célú létesítménye lenne, hat évvel ezelőtt, 2019-ben tájékoztatta először a városlakókat a sepsiszentgyörgyi önkormányzat.

A kalandparkot a Sugásfürdőre vezető út mellett, a Honvéd-kút közelében képzelték el a befektetők,

a HCR kft. tulajdonosai, de a környezetvédők és a városlakók egy részének tiltakozása – kétezer aláírással szentesített petíciója – nyomán a városvezetés leállította a folyamatot. Ezután a befektetők újabb helyszínt kerestek, meg is találták azt az előpataki út mentén, attól északra fekvő dombokon. 2023-ban 10 hektáros területet béreltek volna a kalandparknak a Szemerja-Görgő közbirtokosságtól, de

végül a tárgyalásokat nem követte szerződéskötés.

A befektetők időközben finanszírozási forrást is kerestek az eredeti elképzelés szerint közel 5 millió eurós beruházáshoz, melynek kivitelezésére akkor 16 hónap volt előirányozva.

Végül a kalandparkhoz szükséges területet a befektetők – Sárkány Árpád és Apostu Adrian, akik a zernyesti dinóparkot is megépítették – magánszemélyektől vásárolták meg.

Sárkány Árpád: hosszas folyamatról van szó

Lapunk megkeresésére Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke, az Abies Hunting Kft. igazgatója közölte: ahhoz, hogy a kalandpark építési engedélyéért folyamodhassanak,

jelen pillanatban az szükséges, hogy a létesítménynek kijelölt területhez tartozó, még erdős területként számon tartott 0,3 hektáros parcellát kivegyék az állami erdőalapból.

Ez hosszú folyamat, ennek fejében a vállalkozónak egy másik, hasonló parcella beerdősítését kellett vállalnia.

Egy 24 hektáros terület, amely már a befektető cég (most az Abies International) tulajdonában van, illetve az azon levő erdő át van minősítve parkerdővé, így abban már szabályosan lehet kisebb építményeket felépíteni, illetve utakat, pihenőhelyeket kialakítani. Ezen a területen

a tervek szerint 9 hektárt fognak elfoglalni a kalandpark 2019-ben közzétett változatában már ismertetett létesítmények:

egy mesterséges tó, amelybe lifttel lehet lemerülni, hogy a vízalatti világot tanulmányozhassák egy üvegalagúton át; a Naprendszert leképező installáció; bobpálya; étterem.

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy önkormányzata Galéria

Fotó: Sepsiszentgyörgy önkormányzata

A terv Sepsiszentgyörgy integrált városfejlesztési stratégiájának a része, a célja a turizmus fellendítése, a városlakók szórakozási igényeinek kiszolgálása.

Közmeghallgatás következik

A város közmeghallgatásra írta ki a Szemerja-patak völgyének rendezési tervét, amely többek között patakszabályozást, a patak menti területek piknikezőhellyé alakítását és egy buszmegállót is magába foglal, de szerepel benne egy több mint öthektáros parkoló is. Ez – a város által működtetett – parkoló szolgálná a kalandpark vendégeit, ugyanúgy, mint a piknikezésre érkezőket.

A terv szerint az önkormányzat közel 6 hektárt bérelne 2048-ig a Szemerja-Görgő Közbirtokosságtól, ennek érdekében társulási szerződést kötnének a felek.

A parkoló kiépítéséhez szükséges lesz az illető, legelőként nyilvántartott területnek a mezőgazdasági területek nyilvántartásából való kivétele is, illetve a közel 9 hektáros telekkönyvi parcellából való kiszakítása is. A közmeghallgatás határideje június 23.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 16., szombat

Tűz ütött ki egy sepsiszentgyörgyi tömbházlakásban – frissítve

Tűz ütött szombaton délután egy sepsiszentgyörgyi tömbházlakásban, a sűrű füst miatt 12 lakó menekült ki a lépcsőházból.

Tűz ütött ki egy sepsiszentgyörgyi tömbházlakásban – frissítve
2025. augusztus 16., szombat

Felhevült kémény miatt keletkezett tűz Illyefalván

Tűzvészhez riasztották pénteken a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat: egy nyárikonyha borult lángokba Illyefalván, és fennált a kockázata, hogy a házra is átterjed a tűz.

Felhevült kémény miatt keletkezett tűz Illyefalván
2025. augusztus 16., szombat

Átlátható honlappal, módosított jegyárakkal nyit a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi

Az augusztusi szünet után újdonságokkal várják vissza a filmkedvelőket Sepsiszentgyörgyön. A Művész Mozi vetítéseire mostantól új felületen lehet jegyet vásárolni – az áfaemelkedés miatt kicsivel drágábban –, a jegyárakat ugyanakkor egységesítették.

Átlátható honlappal, módosított jegyárakkal nyit a sepsiszentgyörgyi Művész Mozi
2025. augusztus 14., csütörtök

Hullócsillagok tánca az égbolton

Nem is egyet kívánhattak azok, akik az elmúlt éjszakákon figyelmesen, türelemmel tekintettek az égboltra. A Perseidák meteorraj égi parádéját, a hullócsillagokat a Székelyhon is megörökítette.

Hullócsillagok tánca az égbolton
Hullócsillagok tánca az égbolton
2025. augusztus 14., csütörtök

Hullócsillagok tánca az égbolton

2025. augusztus 14., csütörtök

Motoros vesztette életét Csernáton közelében

Életét vesztette egy motoros, miután egy személygépkocsival ütközött csütörtökön délelőtt a 11-es országúton, Kézdivásárhely és Csernáton között.

Motoros vesztette életét Csernáton közelében
Motoros vesztette életét Csernáton közelében
2025. augusztus 14., csütörtök

Motoros vesztette életét Csernáton közelében

2025. augusztus 13., szerda

Két autó ütközött Bodzafordulónál, egy személy a roncsok közé szorult

Közúti baleset történt Kovászna megyében szerdán reggel, a mentés idején felváltva halad az autós forgalom a 10-es országúton, Bodzafordulónál.

Két autó ütközött Bodzafordulónál, egy személy a roncsok közé szorult
2025. augusztus 13., szerda

Benedekmezőről is megcsodálhatjuk szerdán éjszaka a hullócsillagokat

Érkezik a Perseidák meteorraj, az év egyik legkülönlegesebb égi látványossága. A benedekmezői Vega Csillagvizsgálónál idén is lehetőség lesz hullócsillag-nézésre, mi több, a Holdat, a Szaturnuszt, a Jupitert és a Vénuszt is megfigyelhetjük közelebbről.

Benedekmezőről is megcsodálhatjuk szerdán éjszaka a hullócsillagokat
2025. augusztus 12., kedd

Elsőbbséget kapnak az autóbuszok és a gyalogosok Sepsiszentgyörgyön

Hamarosan elkészülnek a buszmegállók, elindul az új forgalomirányítási rendszer Sepsiszentgyörgyön. Az intelligens jelzőlámpákhoz – amelyek elsőbbséget biztosítanak az autóbuszoknak – a közlekedés minden résztvevőjének hozzá kell majd szoknia.

Elsőbbséget kapnak az autóbuszok és a gyalogosok Sepsiszentgyörgyön
2025. augusztus 10., vasárnap

Kitartanak az álom mellett: megépítik Gelence falumúzeumát

Zsellérház, csűr, fűrészszín, emlékház fogja alkotni a skanzent, amely a gelencei hagyományokat hivatott bemutatni, megőrizni. Noha a községvezetés előtt állnak még kihívások, a falumúzeum megépítését napirenden tartják.

Kitartanak az álom mellett: megépítik Gelence falumúzeumát
2025. augusztus 10., vasárnap

Brandet építeni a nagytata emlékéből

Az unokákat általában különlegesebb, bensőségesebb viszony fűzi a nagyszüleikhez, mint közvetlen felmenőikhez, és ennek meg is van az oka. Ám mi történik akkor, ha a nagytata emlékéből brandet akarnak kovácsolni, és aköré fesztivált szervezni?

Brandet építeni a nagytata emlékéből
Brandet építeni a nagytata emlékéből
2025. augusztus 10., vasárnap

Brandet építeni a nagytata emlékéből