„Közös tér – közös örökség”

Négy városban mutatják be a magyar építészeti örökség-felújítás eredményeit tükröző albumot, Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön tart vetítéses előadást Sebestyén József budapesti építész.

Szabó Enikő

2013. október 07., 15:592013. október 07., 15:59

2013. október 07., 16:422013. október 07., 16:42

2013. október 8–11. között a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi kulturális központja előadókörutat szervez a Nemzeti Örökség Program határon túli műemlék-felújítási eredményeiről. Sebestyén József budapesti építész vetítéses előadást tart az 1998–2006 között zajlott műemlék-felújításról és bemutatja a 2013-ban megjelent Közös tér – közös örökség című albumot.

A körút állomásai, illetve az előadások időpontjai:

2013. október 8., 18 óra – Marosvásárhely, Bernády Ház (szervezőpartner: Bernády György Közművelődési Alapítvány)

2013. október 9., 18 óra – Kolozsvár, EME székháza (szervezőpartner: Erdélyi Múzeum Egyesület)

2013. október 10., 19 óra – Székelyudvarhely, Haáz Rezső Múzeum Képtára (szervezőpartner: Haáz Rezső Múzeum)

2013. október 11., 17 óra – Sepsiszentgyörgy, Székely Nemzeti Múzeum (szervezőpartner: Székely Nemzeti Múzeum)

Roskadozó, megomlott várak, templomok és más, múltunk és történelmünk szempontjából fontos ingatlanok helyzetén kívánt segíteni a budapesti Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, amikor 1998-ban elindította a Nemzeti Örökség Programot, amelynek fő célkitűzései közt szerepelt, hogy a határon túli magyar épített örökséget is megóvja az enyészettől. Ennek a rekonstrukciós munkának az eredményeiről ad számot előadókörútján Sebestyén József építész, aki az egykori Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának köztisztviselőjeként mindvégig aktív szerepet vállalt a Program szervezésében és lebonyolításában – nyilatkozta Lakatos Mihály, szervező. A Magyar Kulturális Központ sepsiszentgyörgyi vezetője hozzátette:  ugyancsak a program eredményeit tükrözi a 2013-ban megjelentetett „Közös tér – közös örökség” című album, mely szövegben és képekben meséli el a legjelentősebb felújítások, restaurálások történetét.

A Nemzeti Örökség Programtól 2006 őszén vonták meg teljesen a forrásokat. „Épített emlékeink megóvásáért a kulturális diplomáciának és a közösségeknek össze kell fogniuk és együtt kell működniük, a megkezdett örökségvédelmi munka folytatása szükséges” – írja az album bevezetőjében Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 16., hétfő

Lőgyakorlatot tartanak a Kerekerdőn

Lőgyakorlat kezdődik március 17-én, kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Lőgyakorlatot tartanak a Kerekerdőn
Lőgyakorlatot tartanak a Kerekerdőn
2026. március 16., hétfő

Lőgyakorlatot tartanak a Kerekerdőn

Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Nincs rendben a bentlakásomlás ügyében végzett nyomozás

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia után több mint két évvel hirdettek ítéletet a per előkészítő ülése nyomán. Mint kiderült, problémák vannak a nyomozati anyagban, ennek egy részét kizárta a bíróság.

Nincs rendben a bentlakásomlás ügyében végzett nyomozás
2026. március 16., hétfő

„Tetőzött” a baj a felújítás alatt álló Orbán Balázs Általános Iskolában

Váratlan problémába ütközött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskola korszerűsítése, ez miatt elhúzódik a munkálat befejezése. Az, hogy mikor térhetnek vissza a diákok a megújult iskolaépületbe, közvetve egy szakértői véleménytől függ.

„Tetőzött” a baj a felújítás alatt álló Orbán Balázs Általános Iskolában
2026. március 15., vasárnap

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó

Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó
Hirdetés
2026. március 15., vasárnap

Feleki Miklós színművész, honvéd szobrát leplezték le Nagygalambfalván

Feleki Miklós színművész szobrát is felavatták vasárnap Nagygalambfalván a március 15-i események részeként, ami nem is lehetett volna aktuálisabb, hiszen a helyi születésű jeles személyiség honvédként vett részt az 1848–49-es szabadságharcban.

Feleki Miklós színművész, honvéd szobrát leplezték le Nagygalambfalván
2026. március 15., vasárnap

Ünneplők Székelyudvarhelyen: a magyar történelem a szabadság története

A bátorságnak, a gyakorlatias gondolkodásnak és a közösségi összetartozásnak köszönheti a magyarság a megmaradását – hangzott el Székelyudvarhelyen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kirobbanásának évfordulóján szervezett ünnepségen vasárnap.

Ünneplők Székelyudvarhelyen: a magyar történelem a szabadság története
2026. március 15., vasárnap

Kokárdás buszokkal tisztelegni a forradalom emléke előtt

Március 15. alkalmából ünnepi díszbe öltöztek Székelyudvarhely buszai: kokárdák, valamint az 1848–49-es forradalom hőseitől származó idézetek kísérik az utasokat, így a mindennapi utazás is az emlékezés részévé válik.

Kokárdás buszokkal tisztelegni a forradalom emléke előtt
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Nyárra be kell fejezni a homoródfürdői Hatos villa felújítását

A kezdeti nehézségek és a munkálatok leállása után ismét zajlik a Hatos villa energetikai korszerűsítése. Hargita Megye Tanácsa áthidalta a költségvetési hiányt, így júniusra egy teljesen megújult, energiatakarékos épület várhatja a táborozókat.

Nyárra be kell fejezni a homoródfürdői Hatos villa felújítását
2026. március 13., péntek

Stratégiai tudással és erős közösséggel segítik a vállalkozókat

Három év szünet után folytatódik az Erdélyi Vállalkozói Iskola+ (EVI+) képzéssorozat – jelentették be pénteken, a képzés első hétvégéjének megnyitóján a partnerszervezetek képviselői Székelyudvarhelyen.

Stratégiai tudással és erős közösséggel segítik a vállalkozókat
2026. március 13., péntek

Felavatták az Erdélyi Hagyományok Házát Székelyudvarhelyen

Ahol a hagyományainknak teret adnak, ott a nemzetünknek jövője van, hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár az Erdélyi Hagyományok Háza székelyudvarhelyi központjának avatóünnepségén.

Felavatták az Erdélyi Hagyományok Házát Székelyudvarhelyen
Hirdetés