Vitalissima-ügy: Sándor István szerint a fizetésekre nincs garancia

Az emberek keressenek más munkát, ezt javasolja a gyergyószentmiklósi Vitalissima vezetője. Sándor István elismeri, rosszul számoltak, amikor a céget elindították, és emiatt vannak most veszélyben a munkahelyek. Szerinte a tevékenység ebben a formában nem folytatható.

Gergely Imre

2015. szeptember 07., 16:082015. szeptember 07., 16:08

2015. szeptember 07., 16:412015. szeptember 07., 16:41

Számos panaszt fogalmaztak meg a Vitalissima munkatársai, azaz az egykori mellékgazdaság és a kertészet dolgozói. Korábbi cikkünkben közöltük, két hónapi fizetésükre várnak, és aggódnak a jövőjük miatt. Sándor Istvánt is megkerestük, az emberek panaszaival kapcsolatos álláspontját érve. Ő csak másnap, pénteken tudott rendelkezésünkre állni. Nem sok jóval biztatja az alkalmazottakat.

Az önkormányzatnak volt egy jó elképzelése arra vonatkozóan, hogy egy cég alapításával teszi gazdaságosabbá azokat a tevékenységeket, szolgáltatásokat, amelyeket addig a polgármesteri hivatal keretében végeztek. Időközben kiderült, rosszul számoltak – ismertette a mostani helyzet előzményeit Sándor István.

„Sok erőfeszítést, energiát emésztett fel, egy évig készítettük elő a cég beindítását, hiszen nem egyetlen szegmensről, hanem nagyon szerteágazó tevékenységi körről volt szó, a lakásgazdálkodástól a kutyamenhelyig, utak karbantartásáig, a piac működtetéséig. A jó felét néztük, azt, hogy a városnak ez miként válik hasznára, hogyan lehet pénzt megtakarítani, a tevékenységeket gazdaságosabban működtetni” – mondta el Sándor, aki a tervezgetés, előkészítés időszakában még mint önkormányzati képviselő vett részt.

Az előzetes számításról azonban kiderült: hibás volt. A cég nem tudott úgy működni, ahogy azelőtt ez lehetséges volt. A mellékgazdaság korábban csak egy karbantartó egység volt, amely akkor és ott dolgozott, amikor éppen valamilyen javítani való volt. A cég akkor működhetett volna gazdaságosan, ha az embereknek folyamatosan tudott volna munkát biztosítani – ami nem oldódott meg. Az önkormányzat azonban csak elvégzett munka után fizetett – mondta Sándor István. Hozzátette, a cég sikeres működését akadályozta az is, hogy már a kezdetektől törvényességi viták voltak, a prefektúra nem látta jogszerűnek a cég működését és azt, ahogyan a különböző közszolgáltatások elvégzésére a városvezetés feljogosította. A bíróság a prefektúrának adott igazat, emiatt több szolgáltatást nem végezhet a továbbiakban a Vitalissima, és az önkormányzat tulajdonában levő gépeket is vissza kellett adnia.

Sándor István azonban a Vitalissima rossz működése miatt az alkalmazottak felelősségét is felveti: „ha valaki nem dolgozik, hanem fél órán át csak a lapátnyélen támaszkodik, azért nem jár pénz” – jelentette ki. A mostani felháborodást azzal magyarázta, hogy az emberek a polgármesteri hivatal alkalmazásában sosem tapasztaltak olyant, hogy késett volna a fizetésük. Bármi is történt, a pénz mindig megérkezett.

A kertészetben dolgozók elmondták: attól tartanak, meg fog szűnni a munkahelyük, a fűtés lezárása is arra utal, a melegházak télen nem fognak működni. „Január-februárban munkanélküli segélyre kellett küldjük a kertészet embereit. Kiszámítottuk, a mi éghajlatunkban hat ember fizetését, plusz a fűtés költségét nem bírjuk fedezni. Korábban a polgármesteri a hivatal bírta, elnyelte a veszteséget. Egy cég, amelynek gazdaságosan kell léteznie, ezt nem tudja” – magyarázta Sándor István. Nem tagadta, a Vitalissima nem tudná ezt így folytatni. A kertészet csak akkor működik tovább, ha a polgármesteri hivatal úgy dönt, átveszi, és fenntartja. Nagy befektetés kellene az elavult, nagyon magas fűtésköltségű tákolt, szigeteletlen melegházba – mondta.

A napokban lenne esedékes az alkalmazottak augusztusi fizetésének utalása, de még a júniusit sem kapták meg. Most sem számíthatnak a fizetésükre – mondta Sándor István. A kialakult helyzet másik fontos okának tartja, hogy a vártnál sokkal hosszabb időbe telik az úgynevezett átmeneti időszak, amíg a városháza kiírja a közszolgáltatások kiadásáról szóló versenytárgyalásokat, s kiderül, ki fogja tovább működtetni a tevékenységeket. Elmondta, maga az időszak is a lehető legrosszabb, mert nyáron adódott volna több munka, amellyel jövedelemre tehetett volna szert a cég. A gépeket azonban vissza kellett adni a tulajdonos önkormányzatnak. Gépek nélkül pedig csak a „lapátos” munka marad, amiből cég nem számíthat nagy nyereségre 22 személy fizetését így nem lehet kitermelni. Egyelőre azonban nem kezdeményeznek kollektív leépítéseket, remélve, hátha mégis adódik megoldás. Az alkalmazottaknak azonban üzeni: jobban teszik, ha más munkahelyet keresnek, ahonnan fizetésre számíthatnak. Hogy feszült a helyzet, az érthető, az emberek egy biztos helyzetből egy bizonytalanba kerültek, így nem csoda, ha elszabadulnak az indulatok.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Lakossági fórum Gyergyóalfaluban: több mint ezer tulajdonost érint az A8-as autópálya miatti kisajátítás

Feszült hangulatú, de informatív lakossági fórumot tartottak Gyergyóalfaluban az A8-as autópálya nyomvonala mentén tervezett kisajátításokról. Bár a kártalanítási összegeket már elkülönítették, a helyi gazdák szerint a határidők betarthatatlanok.

Lakossági fórum Gyergyóalfaluban: több mint ezer tulajdonost érint az A8-as autópálya miatti kisajátítás
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Már több mint háromszázan vettek parkolóbérletet Gyergyószentmiklóson

Eltelt egy hónap, amióta újra bevezették a fizetéses parkolási rendszert Gyergyószentmiklóson. A tapasztalat szerint a kezdeti félreértéseket leszámítva az emberek többsége betartja a szabályokat. A bérletet váltók száma meghaladta a 300-at.

Már több mint háromszázan vettek parkolóbérletet Gyergyószentmiklóson
2026. január 20., kedd

Tűz egy gyergyószentmiklósi húsfeldolgozónál, többen kimenekültek – videóval

Többen kimenekültek egy gyergyószentmiklósi húsfeldolgozó épületéből, amint a létesítményben tűz keletkezett kedden este. Egy ember égési sérüléseket szenvedett a karjain. Jelenleg is zajlik az oltás.

Tűz egy gyergyószentmiklósi húsfeldolgozónál, többen kimenekültek – videóval
2026. január 20., kedd

Vida Gábor író Gyergyószentmiklósra látogat

Érdekes eszmefuttatásra hívja olvasóit a kultúráról a gyergyószentmiklósi könyvtár csütörtökön. Meghívottjuk Vida Gábor író, a Látó szépirodalmi folyóirat főszerkesztője lesz.

Vida Gábor író Gyergyószentmiklósra látogat
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Jóllakni és segíteni egyszerre – megnyílt a Szent Márton Étterem

Újabb kezdeményezéssel segíti a rászorulókat a Gyulafehérvári Caritas: hétfőn megnyitotta a Szent Márton Éttermet, amelynek bevétele a gyergyószentmiklósi szeretetkonyha működését támogatja.

Jóllakni és segíteni egyszerre – megnyílt a Szent Márton Étterem
2026. január 19., hétfő

Ittas sofőr okozott balesetet Gyergyószentmiklóson, egy nő megsérült

Két személyautó ütközött össze szombat hajnalban Gyergyószentmiklóson, a balesetben egy 72 éves nő megsérült, az egyik sofőr leheletében pedig alkoholt mutatott ki az szonda.

Ittas sofőr okozott balesetet Gyergyószentmiklóson, egy nő megsérült
2026. január 19., hétfő

Sokáig várták, és végre megnyílt: újra élettel teli a gyergyócsomafalvi Csalóka Óvoda

Hosszú, akadályokkal teli évek után végre elindulhatott a tevékenység a gyergyócsomafalvi Csalóka Óvodában. A 118 éves egykori községháza épülete teljesen megújult, és ma már korszerű, biztonságos környezet fogadja a gyerekeket.

Sokáig várták, és végre megnyílt: újra élettel teli a gyergyócsomafalvi Csalóka Óvoda
Hirdetés
2026. január 18., vasárnap

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson

Dr. Bíró Levente tüdőgyógyász A leggyakoribb légúti betegségek megelőzése címmel tart előadást Gyergyószentmiklóson.

Előadás a légúti betegségek megelőzéséről Gyergyószentmiklóson
2026. január 17., szombat

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban

Tájékoztató megbeszélésre hívja a lakosságot Gyergyóalfalu községvezetése az autópálya-beruházással kapcsolatban. Az esemény január 22-én, csütörtökön 12 órára van meghirdetve a helyi kultúrház színháztermébe.

Tájékoztató megbeszélést tartanak az autópályáról Gyergyóalfaluban
2026. január 15., csütörtök

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója

Noha hosszú sorok nem alakultak ki, folyamatos a forgalom a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal adóosztályának pénztáránál. Január 15-től lehet befizetni a 2026-os évi helyi adókat.

Bement érdeklődni és kiderült: 125 százalékkal drágult a házadója
Hirdetés