
Fotó: Gergely Imre
Második alkalommal szervezték meg Gyergyószentmiklóson, a Csiky-kertben a Keresztény Gyergyó vallásturisztikai konferenciát. Konkrét helyzetkép ismertetése, lehetőségek felvillantása és útkeresés is hangsúlyt kapott.
2025. december 04., 17:352025. december 04., 17:35
Gyergyószentmiklós városünnepének nyitóeseményeként rendezték meg csütörtökön a Babeș–Bolyai Tudományegyetem helyi tagozata és a Romániai Mária Út Egyesület közös konferenciáját, amelyen Kovács Gergely érsek is jelen volt.
A résztvevőket egy átfogó egyházi térképkiállítás fogadta, amely Románia elismert felekezeteinek elterjedését és arányait mutatta be. Kiss Dénes szociológus mutatott be egy részletes helyzetképet arról, hogyan változik a történelmi egyházak szerepe a hívők megszólításában, milyen dinamikával növekednek a neoprotestáns közösségek, és hogyan formálja mindezt a szekularizáció.
Horváth Alpár, a gyergyószentmiklósi egyetemi tagozat vezetője hangsúlyozta: a vallási turizmus nem kizárólag az épített örökségről szól. Ugyanolyan fontos a híres személyiségek kultusza is – mint például Márton Áron püspök tisztelete.
Fotó: Gergely Imre
Hogyan jelenik meg Márton Áron kultusza az utazások világában, az utazás szervezésben, hogyan jelenthet turisztikai vonzerőt a Márton Áron Múzeum és Zarándokközpont? Ezt Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum és Zarándokközpont vezetője illusztrálta.
Amint Horváth Alpár rámutatott, az „intézményesült vallásosság” mellett
Ennek kiszolgálásához járul hozzá a Mária Út.
Péterfi Attila Csongor, a Romániai Mária Út Egyesület elnöke a nemzetközi zarándokút romániai szakaszának kihívásait és lehetőségeit ismertette.
Bemutatták Török Zoltán dokumentumfilmjét is, amely a gyergyóalfalviak pünkösdi csíksomlyói zarándoklatáról szól. A film arra világít rá, hogyan fonódik össze a vallási hagyomány, a közösségi identitás és a személyes hitélmény.
A szervezők szerint elsődleges cél, hogy a vallási turizmusban tanuló diákok reális karrierlehetőséget lássanak a szakmában. A zarándokutak szervezéséhez ugyanis olyan humánerőforrás kell, amely egyszerre ért a turizmushoz és a lelki tartalmak közvetítéséhez.
Ezt emelte ki Kovács Gergely érsek is. Felszólalásában a vallási turizmus fontos szempontjára hívta fel a figyelmet:
Amire az egyháznak oda kell figyelnie: az alapcélt, az Isten tiszteletét nem írhatja felül a templom. Akkor is a csend és az imádság helye marad, ha nyitott bármilyen látogatónak.
A turista látogatását az evangelizációra való lehetőségként kell tekinteni. Ha bejön a templomba valaki, mert kíváncsi, nyitott a szépre, remélhetőleg a transzcendensre is – fogalmazott Kovács Gergely.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke szerint
akik nem csupán információt, hanem lelki tartalmat is képesek közvetíteni. A kulturális örökség így marad egyszerre turisztikai érték és a hit szolgálatának eszköze.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
szóljon hozzá!