
Fotó: Kémenes Árpád
Hivatalosan is megkezdődött Gyergyószentmiklóson a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026-os évadának nyitánya: felvonulás, koncertek, közösségi programok és a Bázis ifjúsági központ megnyitója jelezte, hogy a város egy éven át kiemelt figyelmet szentel a fiataloknak.
2026. március 22., 14:292026. március 22., 14:29
Nyitott kamionok gördültek végig a város utcáin: rajtuk dobosok ütötték a ritmust, táncosok összehangolt mozdulatai, látványos óriásbábok és vidám hangulatban vonuló fiatalok százai jelezték, hogy különleges esemény kezdődött Gyergyószentmiklóson.
Fotó: Gergely Imre
Így indult a hétvégén az a programsorozat, amely azt hivatott megmutatni a helyi fiataloknak és a vendégeknek is, hogy
Az előzményekhez tartozik, hogy decemberben a magyarországi Kulturális és Innovációs Minisztérium által első alkalommal meghirdetett vetélkedőn Gyergyószentmiklós és testvérvárosa, Cegléd tizenegy másik településpárt utasított maga mögé, többek között Csíkszeredát, Székelyudvarhelyt és Marosvásárhelyt is.
Fotó: Gergely Imre
A címet nem csupán egy hétvégén, hanem egész éven át viseli a város, az indulás pedig igazán erőteljesre sikerült. Ebben nemcsak a várost felrázó dobosoknak volt szerepük, hanem számos hangszeresnek, együttesnek és előadónak is. Gyergyószentmiklós zenei téren évek óta Székelyföld egyik kiemelkedő központja.
mellettük pedig olyan formációk is bemutatkoztak, amelyek kevésbé ismertek szélesebb körben, de munkájuk ugyancsak figyelemre méltó. Fellépett az Álarc, a LariDante, a Mulligan Tree, a Néked, a No Sugar, valamint Solyom Berni és a Vanilla Phank dalai is megszólaltak.
Fotó: Leopold Tamás
Fontos esemény volt a Bázis ifjúsági központ megnyitása is. Mint elhangzott, hatalmas jelentőségű lépés, hogy
A szombati megnyitón arra is rámutattak, hogy a magyarországi és külhoni települések fiataljai már azzal nyertek, hogy részt vettek az Ifjúsági Főváros címért zajló versenyben. A pályamunkák elkészítése során heteken, hónapokon át gondolkodtak azon, hogyan lehetne jobb lehetőségeket teremteni a fiatalok számára.
Szombaton délután a Basilides Tibor Sportcsarnokban rendezték meg az ifjúsági fővárosi év hivatalos megnyitóját. Itt ismét bemutatták azt a produkciót, amelyet a vetélkedő élő műsorában láthatott a közönség, és amellyel Gyergyószentmiklós és Cegléd elnyerte a címet. A Step Dance és a Brill Dance tánccsoportok fellépései között Mihály Csaba és Portik Lívia dalai is felcsendültek.
Az eseményen több közéleti személyiség is felszólalt: Kissné Hlatki Katalin, Magyarország bukaresti nagykövete; Mohay Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium főosztályvezetője; Kántor Boglárka parlamenti képviselő; Brimo Widad, az ENSZ 2024-es ifjúsági nagykövete; Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere; Biró Barna-Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke; Demeter Szilárd kulturális nemzetépítésért felelős miniszterelnöki biztos; Vincze Loránt EP-képviselő, valamint Benedek Balázs, a Bázis vezetője. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket.
Fotó: Kémenes Árpád
Többen hangsúlyozták: az ifjúsági főváros kezdeményezésnek hosszú távon is hatással kell lennie. Nem elegendő egyetlen évre szóló programokban gondolkodni. Ha azonban a fiatalok élnek a lehetőséggel, és aktívan formálják ezt az időszakot, az
Az idei év során legalább 130 eseményt terveznek, de a programok száma várhatóan tovább növekszik. Az év végén Gyergyószentmiklós átadja a stafétát Marosvásárhelynek, amely 2027-ben lesz Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa.
Villámárvíz alakulhat ki vasárnap éjfélig a Kis-Beszterce folyó Hargita megyei szakaszán – figyelmeztet a megyei katasztrófavédelem.
Az ifjúsági fővárosi programok kapcsán felmerült kérdéseket tisztázta Nagy Zoltán polgármester és Benedek Balázs programkoordinátor. Kijelentik, nincs miért aggódni, a programok és az elszámolás is megállapodásoknak megfelelően történnek.
Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.
Lezárják a gyergyószentmiklósi főtér egy szakaszát péntek reggeltől hétfő reggelig a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál programjai miatt, ugyanakkor ideiglenesen feloldanak egy másik forgalomkorlátozást a közlekedés megkönnyítése érdekében.
A fogyatékkal élők nappali foglalkoztatójának helyzetéről, a Vitalissima új szolgáltatási feladatairól és az Ifjúsági Főváros program finanszírozása körüli aggályokról is szó esett a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Megnyitották Gyergyószentmiklóson a Tejút oktató- és élményközpontot, amely interaktív és szórakoztató módon mutatja be a sajtkészítés hagyományait és a természetközeli gazdálkodás értékeit.
Elmarad az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének csütörtökre tervezett tisztújító küldöttgyűlése, miután az egyetlen elnökjelölt, Bende Sándor visszalépett.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
3 hozzászólás