
Fotó: b
Gyergyószentmiklóson másfél ezer kutya szerepel a nyilvántartó rendszerben, ennyit láttak el elektronikus azonosítóval, ivartalanítva alig 250 eb van. Felkérik a kutyatartó gazdákat, hogy éljenek az ingyenes lehetőséggel, melyet a városvezetés a STARROMANIA segítségével biztosít a szentmiklósiaknak. Más településen a szolgáltatásért fizetni kell.
2014. október 23., 14:002014. október 23., 14:00
A háztáji kutyák elektronikus azonosítóval való ellátásával jól haladnak, az országos nyilvántartó rendszerben 1500 kutya szerepel, és az elkövetkező két hónapban a tervek szerint további 350 háztáji eb kap elektronikus azonosítót – tudtuk meg Gáll József körzeti állatorvostól, illetve a kérdés kezelésének területi koordinátorától, Baróti Lajostól.
„Ez nagyon jó arány a tervekhez képest, hiszen legjobb reményeink szerint valamennyi háztáji eb december végére szerepelni fog az országos rendszerben. Az ivartalanítást illetően más a helyzet, alig 250 ivartalanított eb van nyilvántartva, ami alig 16 százaléka a chippel ellátott kutyáknak” – ismertették az állatorvosok. Elmondásuk szerint a gazdák tartanak az ivartalanítástól, többen arra hivatkoznak, hogy sajnálják az állataikat. Az állatorvosok minden esetben tájékoztatják a gazdákat arról, hogy a beavatkozás állat-egészségügyi szempontból teljesen humánus megoldás, rutinműtét és a kockázat elenyésző. Ezáltal elkerülhető a nem kívánt vemhesség, csökken a kóborlási kedv, megszűnik a gennyes méhgyulladás és az emlőgyulladás veszélye.
A szentmiklósiaknak ingyenes
„Legjobb már 5-6 hónapos korban vagy közvetlenül az első ivarzás után elvégeztetni a műtétet, idősebb ebeknél is a megfelelő odafigyeléssel elvégezhető a beavatkozás, mely apró vágással jár, néhány nap alatt begyógyul. Az állatnak melegben kell tartózkodnia, hogy gyorsuljon a sebgyógyulás” – részletezték az illetékesek. Kiemelték, azért is ajánlott mielőbb igényelni a továbbra is díjmentes ivartalanítást, hiszen fagyos időben már a szakemberek is sokkal nagyobb körültekintéssel kell dolgozzanak, udvaron lévő kutyát ilyenkor már nem lehet műteni, csak ha a gazda vállalta, hogy nyári konyhában, melegített mellékhelyiségben viseli gondját az ebnek pár napig.
Mihamarabb éljenek a lehetőséggel
„Felhívjuk a gazdák figyelmét ebtartói kötelezettségükre, éljenek a lehetőséggel, hiszen díjmentesen elvégezhető mind az ebek elektronikus azonosítóval való ellátása, mind pedig az ivartalanítás Gyergyószentmiklóson. A költségeket magára vállalta az önkormányzat partnere, a STARROMANIA. Jövő évtől kezdődően minden jel szerint országos szintű ellenőrzés indul, amely számon kéri az ebtartókat kötelezettségeik betartását illetően” – hangsúlyozta Madaras Szidónia sajtószóvivő. Az ebtartók a helyi állatorvosoknál érdeklődhetnek. Időpontot egyeztethető telefonon: Baróti Lajos - 0266-364 791, ifj. Gáll József - 0744-870 840 és Székely Lehel - 0723-478 318.
A chipezésért fizetni kell
A környező községekben is zajlik az országos előírásnak megfelelően az akció, a kutyák chipezéséért fizetni kell. Gyergyóremetén Gál József körzeti állatorvostól megtudtuk, háromszáz körüli az országos nyilvántartó rendszerbe bevezetett kutyák száma, a szolgáltatás értéke 30 lej.
Szlávits Miklós, Gyergyóújfalu körzeti állatorvosa az akcióval kapcsolatban elmondta, a napokban fogtak neki a kutyák „beoltásának”, az elektronikus azonosító elhelyezésének. A körzetéhez tartozik Újfalu mellett Kilyénfalva és Tekerőpatak is, de egyelőre csak Újfaluban keresik fel utcáról utcára járva a kutyatartó gazdákat a chipezés végett, így viszonylag könnyebben fogják át a településeken lévő ebeket. Minden kutyának szerepelnie kell az országos nyilvántartóban, és chippel, új könyvecskével kell rendelkezzen. A szolgáltatás értéke, hasonlóan a többi községhez, 30 lej. Az állatorvos kiemelte a menhely szükségességét is, mint mondta, több kóbor, illetve beteg kutya is van a hozzá tartozó három településen, ellátásukhoz elengedhetetlen lenne egy megfelelő felszereltségű kutyamenhely.
Örökbe fogadható ebek
A gyergyószentmiklósi menhelyen jelenleg 70 kutyát gondoznak, melyek java része már átesett az ivartalanításon, és chippel is rendelkezik. Amennyiben valaki kutyát szeretne, keresse a város alfalvi kijáratánál található menhely illetékeseit, hiszen díjmentesen fogadhat örökbe állategészségügyileg ellátott ebet.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
szóljon hozzá!