
Egymás után három alkalommal jelent meg olyan szemétkupac Gyergyószentmiklós határában, mely több mint bizonyos, hogy nem magánszemélytől származik. A műanyag-granulátum után használt autógumikat és üzemanyagkannákat találtak a polgárőrök, legutóbb pedig olyan hulladékot, amely könnyen származhat autóbontóból is.
2014. november 04., 15:392014. november 04., 15:39
2014. november 04., 15:392014. november 04., 15:39
A szeméttelep bezárásakor már sejteni lehetett, hogy a hulladéktól költségesebben lehet majd megszabadulni, mindenki úgy tesz túl rajta, amint tud. Az új gyergyószentmiklósi hulladékgazdálkodó cég az egyenkukák kiosztásával korlátozta, hogy milyen mennyiségű és méretű hulladékot szállít el a havi szemétdíj ellenében, a többitől csak felár fejében szabadulhat meg a lakosság. A Gyergyószentmiklósi Polgárőrség vezetője, Bajkó László úgy látja, ez is hozzájárult, hogy rendszeresen jelennek meg szemétkupacok a határban, és egyre sürgetőbbnek tartja a megoldáskeresést is.
Három hasonló eset
Szeptember végén jelent meg több zsáknyi műanyag-granulátum a mezőben, októberben autógumik tarkították egy gazda kaszálóját, a napokban pedig a vasútállomás közelébe került újabb „ajándék”.
Műanyaggyártáshoz alkalmas nyersanyagnak vélték a mezőben talált granulátumot, ám több, feldolgozással foglalkozó cég emberei is megerősítették: nem több ez, mint veszélyes hulladék. Csíkszeredai, székelyudvarhelyi cégek vitték volna el, amennyiben újrahasznosítható, ám az elemzés nem erősítette meg reményüket. A városi szolgáltató, a hulladékkezelő vállalná elszállítását térítés ellenében. A Gyergyószentmiklósi Polgárőrség emberei, akik járőrözés során bukkantak rá a hulladékra, elmondták: ilyen esetben a területtulajdonos kell feljelentést tegyen. Ha ezt elmulasztja, ismeretlen tettes ellen tehet bejelentést a helyi rendőrségre a polgárőrség is. Amennyiben viszont nem kerül meg a szemetelő, a hulladék megfelelő helyre szállításáért a területtulajdonos válik felelőssé.
Egy másik esetben a területtulajdonos már megtette feljelentését. Az ő kaszálójának végében, Csobotlokán sokféle jármű külső és belső gumijait, üzemanyagos kannákat, használt szerelőruhákat hagytak szintén ismeretlenek. A földbirtokos azt mondja, a szemét látványa másokat is szemetelésre ösztönöz. A szekérnyi hulladék megjelenésének másnapján ugyanis valakik bővítették az út menti kínálatot, már használt kanapét, háztartási hulladékot is vittek a környékre. Azt szeretné, ha mihamarabb kiderülne, ki volt a szemetelő, a kupacokat sikerülne felszámolni, a tettest felelősségre vonni.
A harmadik szeméthalom sem családi házból származik. Autótartozékok, hűtők, szigetelő pannók találhatók benne. Erre a legmegfelelőbb helyszínül a vasútállomáshoz tartozó területet találták a szintén ismeretlen tettesek. Ez esetben is keresik az elkövetőket.
A hosszú távú megoldáshoz viszont nem elég elkövetőket keresni, egy módszert kell kitalálni – sürgetik a polgárőrség tagjai. Összefogást szorgalmaznak, mely alapján szigorú büntetéssel lehetne mások kedvét elvenni hasonló cselekedetektől, ugyanakkor nem ártana egy „átnevelő kampány” sem, mely a városlakókat környezettudatosabb életmódra intené, és bátorságra buzdítaná: ha szemétrakományt látnak a határban, értesítsék a helyi rendőrséget, polgárőrséget.
Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
szóljon hozzá!