Felmérte a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság a tavalyi rendkívüli aszály és a tél által okozott kárt az ősszel elvetett búzában. A kedvezőtlen időjárási viszonyokat megszenvedték a búzaföldek, az átlagosnál gyengébb termés várható, de még így is jobb, mint amire a szakemberek és a gazdák tavaly ősszel számítottak.
2012. május 09., 16:192012. május 09., 16:19
2012. május 09., 17:092012. május 09., 17:09
A tél fagyos, csapadékmentes időszaka nem okozott kárt az ősszel elvetett búzában, de a múlt év második felében kialakult rendkívüli aszályt megszenvedték a búzaföldek – derül ki a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság által elvégzett felmérésből. Az intézmény szakemberei a közelmúltban vizsgálták meg, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények mennyire károsították az ősszel elvetett búzát. Viszonylag kevés területen ment tönkre teljesen a vetés, de a múlt évi szárazság miatt a növények sűrűsége nem megfelelő – tudtuk meg Török Jenőtől, az intézmény vezetőjétől. Hargita megyében valamivel több mint kilencezer hektáron vetettek őszi búzát, ebből 200 hektáron egyáltalán nem lesz termés az időjárás okozta károk miatt.
„Általánosan jellemző, hogy a nagy szárazság miatt a magok egy része nem tudott kihajtani, így leginkább a növények sűrűségével van gond a búzaföldeken” – mondta Török Jenő. Körülbelül 1100 hektáron nagyon gyengének mondható a búza minősége, valamivel több mint ezer hektáron gyengének, a kilencezer hektár 25 százalékán jó minőségű a vetés, a fennmaradó hányadán pedig közepes – tájékoztatott a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. „Az átlagosnál gyengébb lesz a termés, de ez még attól is függ, hogy májusban mennyi csapadék fog esni” – mondta Török Jenő, hozzáfűzve, múlt év őszén még borúlátóbbak voltak a várható búzatermést illetően.
A föld felső rétege egyébként ismét kezd kiszáradni, néhány kiadós esőre lenne szükség ahhoz, hogy a talaj nedvességtartalma megfelelő legyen – közölte az igazgató. Hozzáfűzte, április egy részében túl sok eső esett, akadályozva a tavaszi mezőgazdasági munkálatokat, később sikerült behozni a lemaradást, most viszont újra csapadékra lenne szükség, négyzetméterenként 15–25 literre.
Az április utolsó napjaiban jött hirtelen felmelegedés is jót tett a különböző növénykultúráknak, és annak ellenére, hogy a nyáriassá vált időjárás miatt szinte pillanatok alatt lejárt a gyümölcsfák virágzása, ez sem okozott kárt, ugyanis ez az időszak elegendő volt a méhek számára, hogy elvégezzék a beporzást, tehát összességében jobb, mint ha hűvös, szeles, esős idő lett volna – mondta el Török Jenő.
Hosszú szervezői előkészületek és hetekig tartó autóépítések gyümölcse érett be szombaton Csíkszentkirály mellett, a hetedik roncsderbi helyszínén.
„Medvék terrorizálják a hegyvidéki városok lakóit” – ezzel a felütéssel mutatja be a Digi24 hírcsatorna az aggasztó Hargita megyei medvehelyzetet.
Rekordszámú résztvevő indult a 7. Csíkszentkirályi Roncsderbin szombaton, a fő versenyszám, a rodeó győztesének kihirdetéséhez közel egyórás futamra volt szükség. Karnyújtásnyira volt a meglepetés, de Imre Róbert a negyedik derbigyőzelmét is behúzta.
Tűz ütött ki csütörtökön egy gazdasági melléképületben Kászonaltízen. A Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a tüzet feltehetően villámcsapás okozta.
Hetedik kiadásához érkezik a Csíkszentkirályi Roncsderbi, amely idén is látványos futamokkal, izgalmas döntőkkel és a közönség egyik nagy kedvencével, a rodeóval várja az érdeklődőket hétvégén.
Európai uniós, a Központi Régió Program biztosította támogatással végzik el Csíkszeredában a városszéli Hajnal, Akác és Gyár utcák felújítását. Mivel a várható finanszírozások mellé nem kis önrésszel kell társulni, hitelfelvételre lesz szükség.
Noha a csatószegi új vasúti híd már a helyére került, az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon a vágányzár az eredeti határidőig, szeptember 16-ig biztosan tart. Addig továbbra is autóbuszok szállítják az utasokat Csíkszereda és Újtusnád között.
Életének 77. évében elhunyt Major Ágoston, Guszti bácsi, a csíkszeredai sportélet meghatározó alakja. A labdarúgóedző 38 éven át foglalkozott gyerekekkel, több száz csíki fiatal labdarúgó nevelésében vett részt.
Megemlékezést tartanak szerdán, augusztus 26-án az úzvölgyi katonai temetőben – tájékoztatott Csíkszentmárton Község Polgármesteri Hivatala.
Közel két éve működnek Csíkszeredában a digitális hulladékgyűjtőpontok. Noha a szelektív hulladékgyűjtés terén vannak kedvező tapasztalatok, a rendszer működésével továbbra sem elégedett a városvezetés, és a rongálások is aggasztók.
szóljon hozzá!