
Fotó: Fórika Sebestyén
Naponta sokan elmennek mellettük, hozzátartoznak a gyergyószentmiklósi utcaképhez, a közelben lakók gondozzák, díszítik őket, de aki már valamivel távolabb lakik tőlük, alig tud valamit róluk. Most elindult az utcai keresztek átfogó feltérképezése, és a hozzájuk kötődő hagyományokat, szokásokat is igyekeznek megismerni, közkinccsé tenni.
2024. július 02., 10:062024. július 02., 10:06
Felkutatni, feltárni, megismerni és megismertetni az örökséget, az egyházi és világi várostörténeti jellegű értékeket – ez a célja annak az átfogó elképzelésnek, amely Gyergyószentmiklós első írásos említésének 700. évfordulójához, 2032-höz közeledve formálódik.
A Dávid György főesperes által elindított tevékenységsorozatnak fontos részét képezi az is, hogy
Fórika Sebestyén, a Szent Miklós-plébánia munkatársa több napon át járta a várost a felszegi rész legutolsó házától Alszeg legutolsó házáig, számba véve minden ilyen keresztet. Azokat is, amelyek utcán, utcasarkon találhatók, és azokat is, amelyek valakinek kerítésén belül állnak, de az utcára néznek, azaz
Fotó: Fórika Sebestyén
Akad köztük az 1700-as évektől kezdődően minden korszakból, egészen újak is, ami azt bizonyítja, hogy
– mutat rá Fórika. Érdekesség, hogy mindegyik „egy kicsit más mint a többi”, azaz nincs kettő egyforma.
Összesen 49 ilyen keresztet számolt össze a város belterületén, a listát a helymeghatározásukkal és a róluk készült fényképeket együtt közzétették a plébánia Facebook-oldalán, és egyben felhívást is megfogalmaztak ennek kapcsán. Arra kérik az embereket:
Fotó: Fórika Sebestyén
A cél az, hogy egy átfogó nyilvántartás készüljön, de kiadványt és egy webes térkép összeállítását is tervezik, hogy bárki könnyedén megtalálhassa a kereszteket.
„Az utcai keresztek a gyergyói ember népi hitvilágának, hagyományoknak megnyilvánulási formái, ájtatosságok kötődnek hozzájuk. Szeretnénk megtudni róluk minden információt.
– fogalmaz Fórika. A legtöbb keresztről ugyanis nincs semmilyen írásos feljegyzés nem maradt fenn, csak a szájhagyomány őriz némi ismeretet nemzedékről nemzedékre.
Fotó: Fórika Sebestyén
A mezők, dűlőutak világának múltból ittfelejtett névtelen emlékei az útmenti keresztek. Jól látható helyen állnak, megfogják a szemlélőt, egyszerű, erőteljes formájukkal harmonikusan illeszkednek a tájba. Évszázadokat átélt, viharvert külsejükkel a falvaknak, városoknak történelmi levegőt adnak. A feszületeket családok, egyházi közösségek, helységek emelték jámbor elhatározásból, fogadalomból. A temetőbe csaknem mindig, gyakorta a határban, néhol pedig a falu elejére és végére is állítottak egy-egy feszületet. A feszületeknek szinte kiegészítő tartozéka a kereszt lábánál álló Mária-szobor, melyet a feszülettel összhangban különböző színűre festettek. Az útmenti feszületek legtöbbször kerítéssel övezett, néhány négyzetméternyi kis kertben állnak. E terület gondozása a családra hárult. Egy feszületet csak akkor szenteltek fel, ha az állíttató a halála utáni időre a feszület fenntartására megfelelő alapítványt tett. A felszentelés általában ünnepélyesen, a helyszínen bemutatott misével, prédikációval történt.
Fotó: Gergely Imre
Az adatgyűjtést fényképes dokumentálás egészíti ki, és részletes leírás készül arról is, hogy
A továbbiakban a város körüli határban található kereszteket is ugyanígy feltérképezik, hiszen például a Szent Anna-kápolnáknál vagy a Visszafolyóban található kereszt és a többi hasonló is a gyergyói kultúrtájhoz tartozik.
Fotó: Fórika Sebestyén
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!