
A karszalag marad
Fotó: Olti Angyalka
A Sanitas szakszervezeti szövetség péntek reggel bejelentette az egészségügyi általános sztrájk felfüggesztését.
2026. július 31., 08:572026. július 31., 08:57
2026. július 31., 10:072026. július 31., 10:07
„Nem zárjuk le a sztrájkot, hanem esélyt adunk a politikának arra, hogy újragondolja, majd folytassa a tárgyalásokat egy új bérezési törvényről” – közölték a szakszervezet képviselői.
A Sanitas Facebook-oldalán közzétett üzenetében hozzátette, hogy a következő időszak céljai egy, a jelenlegitől eltérő bérezési törvénytervezet megtárgyalása, amely „korrektebb, koherensebb és méltányosabb”, a tárgyalásokat pedig „olyan politikai döntéshozóval folytatják, amely jogszerű döntési hatalommal rendelkezik – akár a parlamenttel, akár egy legitim módon kinevezett kormánnyal”.

Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete egyik vizsgált forgatókönyv szerint sem kedvez az egészségügyi dolgozóknak – közölte a Sanitas Szakszervezeti Szövetség csütörtökön.
A sztrájkot addig függesztik fel, amíg meg nem jelenik a költségvetési alkalmazottak bérezéséről szóló új törvénytervezet. Addig a szakszervezeti tagok karszalagot viselnek.
„Sikerült! Meghallgattak minket! (...) Július 29-én a szövetség újabb győzelmet aratott:
a képviselőház jóváhagyott egy módosítást az egészségügyi törvényhez, amely lehetővé teszi az egészségügyben megüresedett álláshelyek betöltését, természetesen a jóváhagyott költségvetés keretein belül.
Emellett a közpénzből fizetett személyzet bértörvényének elfogadását egyelőre elhalasztották.
Ez a siker nektek köszönhető” – üzente a Sanitas a szakszervezeti tagoknak.
A szövetség bejelentette továbbá, hogy a másik öt szakszervezeti szövetséggel együtt más ágazatokra is kiterjeszti a fellépést, az oktatás, a közigazgatás, a kultúra és más területek érdekvédelmi szervezetei közösen szorgalmazzák egy új bértörvénytervezet kidolgozását.
„A szakszervezetek egyesítik erejüket egy közös cél érdekében: olyan új bértörvényt akarnak, amely felszámolja az egyenlőtlenségeket, és elismeri a közalkalmazottak munkájának társadalmi értékét. A jogszabályról egyeztetni kell a szociális partnerekkel, nem az augusztus 31-i határidő nyomása alatt kell kidolgozni” – fogalmaztak.
Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete egyik vizsgált forgatókönyv szerint sem kedvez az egészségügyi dolgozóknak – közölte a Sanitas Szakszervezeti Szövetség csütörtökön.
A Duna alacsony vízállása miatt a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése - tette közzé honlapján az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. csütörtökön kora délután.
Minden előkészítő osztályos kisdiák felszerelt iskolatáskát kap szeptemberben, Marosvásárhelyen – erről döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, amikor rábólintottak a helyi köztisztasági vállalat létrehozására is.
A szenátus jogi bizottsága csütörtökön több módosítással elfogadta a köztisztségviselők feddhetetlenségre vonatkozó jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénytervezetet, amelyet szerdán a képviselőház már megszavazott.
Egy személyt kórházba szállították csütörtökön Bukarestben, miután két gépkocsi összeütközött az Iuliu Maniu sugárúton – közölte a fővárosi közlekedésrendészet.
A kormány csütörtökön 630 millió euró értékű hitelfelvételt hagyott jóvá a Brassó–Segesvár vasútvonal korszerűsítésére.
Szeptember elsejétől használhatják a páciensek az E-Sănătatea Mea országos digitális platformot – jelentette be csütörtökön az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén a mezőgazdaságban használt gázolaj jövedéki adójának támogatására szánt költségvetés kiegészítését.
Egyelőre nem állítják le a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorát, mert üzemi paraméterei lehetővé teszik a biztonságos működés folytatását – közölte csütörtökön a Nuclearelectrica.
Több ezer juhtenyésztő tüntet csütörtökön Bukarestben az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) székházánál.
szóljon hozzá!