
Fotó: Haáz Vince
Noha másként tervezték, az új koronavírus terjedése miatt végül nézők és hallgatók nélkül avatják fel vasárnap este a Kultúrpalota felújított orgonáját. Az érdeklődők rádiós, illetve internetes közvetítés segítségével követhetik a nem mindennapi eseményt. A Marosvásárhelyi Rádió Facebook-oldalán lesz követhető az ünnepi hangverseny vasárnap este 7 órától, amit a rádió román és magyar nyelvű stúdiója is élőben sugároz.
2020. április 05., 14:332020. április 05., 14:33
2020. április 05., 15:412020. április 05., 15:41
A több mint százéves orgonát vasárnap este Molnár Tünde, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia orgonaművésze szólaltatja meg, klasszikus, illetve kortárs szerzők darabjait játszva. Amint Fülöp Tímea, a Kultúrpalota osztályvezetője érdeklődésünkre elmondta, a koncert előtt Soós Zoltán múzeumigazgató köszönti a hallgatókat és nézőket, ismertetve az esemény jelentőségét.
Valamennyi sípsornak és sípnak sajátos hangzása van, amivel egy-egy hangszert tud utánozni, annyira gazdag hangszínekben. Romantikus orgona, amely a gyártás időszakában, 1911-ben technikailag nagy előrelépést jelentett, és amelyet ma is csodálat övez az orgonaművészek, orgonaépítők és zenekedvelők részéről.
Magyar Árpád műhelyvezető, az orgonajavító csapat irányítója
Fotó: Haáz Vince
A javítási munkálatokat a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia évadjának végeztével, tavaly júniusban kezdte el a szászhermányi orgonaépítő és -javító műhely, Magyar Árpád irányításával. Amint a műhelyvezető ismertette, előbb az úgynevezett „mocskosabb” munkát végezték el, vagyis szétszedték az orgona egész belsejét és mindent kipucoltak, a szelepeket, az olyan részeket, amiket újra kellett bőrözni, az évadkezdés után pedig a hangolások és a beállítások következtek.
Darabjaira szedték az orgonát, majd megtisztítva, kijavítva újra összerakták
Fotó: Haáz Vince
A szakember szerint ahhoz képest, hogy az orgonán évtizedek óta nem végeztek alapos felújítást, jó állapotban volt. De még így is mindent kézbe kellett venni, ki kellett pucolni, a hibákat korrigálni, a hiányosságokat pótolni. Az előadóművészek tudhatják, hogy mennyire volt használható mindegyik regiszter: fele vagy jó esetben kétharmada. Akik játszottak rajta, fogják hallani a különbséget, sőt a közönség egy része is, aki gyakran hallotta megszólalni a hangszerek királynőjének mondott orgonát.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Kultúrpalota orgonáját Bernády György polgármestersége idején, 1911. december 30-án rendelték meg Rieger Ottó orgonagyárából. A hangszerért 47 690 aranykoronát fizettek, és 1913. július 15-én adták át. Első orgonaművésze Zsizsmann Rezső volt, őt követte Metz Piroska, Csíky László, Kozma Mátyás, majd jelenlegi művésze, Molnár Tünde.
„Összehasonlíthatatlanul jobban szól, mint a javítás előtt” – mondta el a Székelyhonnak Molnár Tünde orgonaművész. A vasárnap esti hangversenyen Liszt Ferenc-művet szólaltat meg az előadó, „hiszen romantikus orgonáról van szó” – tette hozzá, majd egy-egy zenemű közben ismerteti a különböző hangszíneket is, azt, hogy „mit tud” a frissen felújított hangszer. A műsor Terényi Ede Harangok című művével zárul majd, amit a zeneszerző a Kultúrpalota orgonájára komponált, és amelyben a marosvásárhelyi harangok hangzáseffektusát hallhatja a közönség – magyarázta Molnár Tünde, hozzátéve, hogy ez az orgonamű a virágvasárnaphoz is méltó.
Hogy mit jelent üres nézőtérnek játszani? – kérdésünkre válaszolva Molnár Tünde azt mondta, előre nem tudja, de amúgy mindig is a zenére figyel, arra, ahogy az elvarázsolja őt. Az élő közvetítés nem újdonság, hiszen már számos koncertteremben és stúdióban játszott úgy, hogy azt élőben sugározták a rádiók vagy televíziók.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!