
Fotó: Haáz Vince
Noha másként tervezték, az új koronavírus terjedése miatt végül nézők és hallgatók nélkül avatják fel vasárnap este a Kultúrpalota felújított orgonáját. Az érdeklődők rádiós, illetve internetes közvetítés segítségével követhetik a nem mindennapi eseményt. A Marosvásárhelyi Rádió Facebook-oldalán lesz követhető az ünnepi hangverseny vasárnap este 7 órától, amit a rádió román és magyar nyelvű stúdiója is élőben sugároz.
2020. április 05., 14:332020. április 05., 14:33
2020. április 05., 15:412020. április 05., 15:41
A több mint százéves orgonát vasárnap este Molnár Tünde, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia orgonaművésze szólaltatja meg, klasszikus, illetve kortárs szerzők darabjait játszva. Amint Fülöp Tímea, a Kultúrpalota osztályvezetője érdeklődésünkre elmondta, a koncert előtt Soós Zoltán múzeumigazgató köszönti a hallgatókat és nézőket, ismertetve az esemény jelentőségét.
Valamennyi sípsornak és sípnak sajátos hangzása van, amivel egy-egy hangszert tud utánozni, annyira gazdag hangszínekben. Romantikus orgona, amely a gyártás időszakában, 1911-ben technikailag nagy előrelépést jelentett, és amelyet ma is csodálat övez az orgonaművészek, orgonaépítők és zenekedvelők részéről.
Magyar Árpád műhelyvezető, az orgonajavító csapat irányítója
Fotó: Haáz Vince
A javítási munkálatokat a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia évadjának végeztével, tavaly júniusban kezdte el a szászhermányi orgonaépítő és -javító műhely, Magyar Árpád irányításával. Amint a műhelyvezető ismertette, előbb az úgynevezett „mocskosabb” munkát végezték el, vagyis szétszedték az orgona egész belsejét és mindent kipucoltak, a szelepeket, az olyan részeket, amiket újra kellett bőrözni, az évadkezdés után pedig a hangolások és a beállítások következtek.
Darabjaira szedték az orgonát, majd megtisztítva, kijavítva újra összerakták
Fotó: Haáz Vince
A szakember szerint ahhoz képest, hogy az orgonán évtizedek óta nem végeztek alapos felújítást, jó állapotban volt. De még így is mindent kézbe kellett venni, ki kellett pucolni, a hibákat korrigálni, a hiányosságokat pótolni. Az előadóművészek tudhatják, hogy mennyire volt használható mindegyik regiszter: fele vagy jó esetben kétharmada. Akik játszottak rajta, fogják hallani a különbséget, sőt a közönség egy része is, aki gyakran hallotta megszólalni a hangszerek királynőjének mondott orgonát.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Kultúrpalota orgonáját Bernády György polgármestersége idején, 1911. december 30-án rendelték meg Rieger Ottó orgonagyárából. A hangszerért 47 690 aranykoronát fizettek, és 1913. július 15-én adták át. Első orgonaművésze Zsizsmann Rezső volt, őt követte Metz Piroska, Csíky László, Kozma Mátyás, majd jelenlegi művésze, Molnár Tünde.
„Összehasonlíthatatlanul jobban szól, mint a javítás előtt” – mondta el a Székelyhonnak Molnár Tünde orgonaművész. A vasárnap esti hangversenyen Liszt Ferenc-művet szólaltat meg az előadó, „hiszen romantikus orgonáról van szó” – tette hozzá, majd egy-egy zenemű közben ismerteti a különböző hangszíneket is, azt, hogy „mit tud” a frissen felújított hangszer. A műsor Terényi Ede Harangok című művével zárul majd, amit a zeneszerző a Kultúrpalota orgonájára komponált, és amelyben a marosvásárhelyi harangok hangzáseffektusát hallhatja a közönség – magyarázta Molnár Tünde, hozzátéve, hogy ez az orgonamű a virágvasárnaphoz is méltó.
Hogy mit jelent üres nézőtérnek játszani? – kérdésünkre válaszolva Molnár Tünde azt mondta, előre nem tudja, de amúgy mindig is a zenére figyel, arra, ahogy az elvarázsolja őt. Az élő közvetítés nem újdonság, hiszen már számos koncertteremben és stúdióban játszott úgy, hogy azt élőben sugározták a rádiók vagy televíziók.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!