Hat felekezet élt együtt szeretetben a településen, amelyet árasztással pusztított el a kommunista hatalom. Harminchat évvel később az Összetartozás temploma emlékeztet: a tó mélyén Bözödújfalu nyugszik, de közössége nem felejt.
2025. január 28., 17:462025. január 28., 17:46
2025. július 22., 10:382025. július 22., 10:38
Az Erdőszentgyörgyhöz tartozó Bözödújfalu igazán különleges településnek számított, hiszen római katolikusok, unitáriusok, reformátusok, görög katolikusok, székely szombatosok és ortodoxok éltek itt együtt békességben, összetartásban. Különleges történelmi-vallási közösséggel büszkélkedhetett egészen addig, míg lakói költözésre nem kényszerültek.
A bözödújfalusi víztározót 1975 és 1990 között építették meg. Az eredeti tervek szerint nem szabadott volna veszélyeztetnie a települést, de
A lakók kitelepítését még az elárasztás előtt, 1985-ben megkezdték, a Nicolae Ceaușescu-féle falurombolási tervek részét képező elárasztásra 1989 decemberében került sor.
A falu öt templomát és több mint 160 házát nyelte el a víz, egyedül a római katolikus templom tornya maradt látható, amely a pusztítás jelképévé vált egészen 2014-ig, amikor végleg összeomlott. Az egykori lakók, akik kénytelenek voltak elhagyni az otthont, ma is összegyűlnek faluból lett tónál találkozni, közösen imádkozni, és továbbadni a falu történetét gyermekeiknek és unokáiknak.
A római katolikus templom tornyának 2014-es leomlását követően már megfogalmazódott az igény az újjáépítést illetően. Három évvel később az elképzelésből hivatalosan is terv született, az erdőszentgyörgyi önkormányzat és a Bözödújfaluért Egyesület ekkor jelentette be, hogy közadakozásból tervezi felépíteni az emlékhelyet. A tényleges építés 2018-ban kezdődött el, de anyagiak hiánya és a koronavírus-járvány is közbeszólt, így a munkálatok a tervezettnél lassabban haladtak.
Az Összetartozás templomát 2024 augusztusában szentelték fel Bözödújfalu egykori lakói és hozzátartozóik jelenlétében. Falán a valamikori faluban élő hat felekezeti köszöntését olvashatjuk, a neve is innen ered.
A 18 méter magas kőtornyot üvegből készült toronysisak fedi, amely napsütésben egyedi, tündöklő fényt kölcsönöz az építmény belsejének.
A tó végében, a Kőrispatak felé vezető úton található emlékpark az elárasztott település fájdalmas emlékét őrzi. A siratófalat Sükösd Árpád egykori lakos építette 1995-ben.
A falu makettje az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban tekinthető meg.
Ebben az emlékparkban találkoznak minden évben, augusztus első szombatján az egykori bözödújfalusiak és családjaik, hogy életben tartsák a kommunizmus idején lerombolt otthon emlékét.
A megemlékezés célja megőrizni, továbbadni és ápolni a valamikori falu kulturális értékeit, és bárki számára látogatható – olvasható az erdőszentgyörgyi önkormányzat felhívásában.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt hétfőn 3 óra 35 perckor Brăila megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A vakációs utalványok értékének a megfelezése, áfaemelés, cash flow-problémák és kiszámíthatatlanság – nehéz főszezonon van túl a turisztikai szektor idén. Országszerte és Székelyföldön is több mint 10 százalékos visszaeséssel számolnak az ágazatban.
A kényszerházasságot büntető törvénytervezet nem a kisebbségeket célozza, hanem több ezer lány és nő védelmét szolgálja – pontosított vasárnap a Facebook-oldalán a környezetvédelmi miniszter, a vitákat kiváltó jogszabályjavaslat egyik kezdeményezője.
Medvét láttak vasárnap este a Gyergyótölgyes községhez tartozó Hágótőn, ezt pedig jelentették a hatóságoknak – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Az aradi vértanúk, a barcaföldvári haláltábor községbeli áldozatai és az 1956-os forradalom hősei előtt hajtottak fejet október 19-én, vasárnap Gelencén. A hármas megemlékezést kopjafaavatás, koszorúzás, ünnepi műsor tette meghitté.
A bukaresti tömbházrobbanás után összesen 324 személy részesült tanácsadásban, és 82 személynek biztosítottak szállást hat hotelben – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a főpolgármesteri hivatal.
Ünnepelt és emlékezett Csíkcsicsó közössége a hétvégén: a káposztafesztivál mellett vasárnap kopjafát avattak a tavaly elhunyt Potápi Árpád János államtitkár emlékére, és szalagot vágtak az ősszel birtokba vett, újonnan épült Pillangó óvodánál.
Marilyn Monroe felfedezője, a 20. századi divat- és művészi fotózás úttörője, de mindenekelőtt az alázatos és igényes munka híve volt Dienes Andor. A fotóművész tiszteletére vasárnap avattak emléktáblát szülővárosában.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes azt szeretné, hogy Romániában a jelenlegi 70 év fölé emelkedjen a várható élettartam, de ehhez szerinte a romániaiaknak többet kellene sportolniuk.
Újból lehűlt az idő, az ország több pontján is fagypont alá süllyedt a hőmérséklet vasárnap hajnalban.
1 hozzászólás