
A néptánc életforma. A Bóbiska tizenöt éves fennállására szervezett ünnepség
Fotó: Bóbiska néptánccsoport
Büszkeség a szülőknek, a gyerekeknek, az oktatóknak, az egész közösségnek, hogy sok-sok éve nagy az érdeklődés a néptánc iránt – derült ki, amikor Kászonaltízbe látogattunk, hogy az ott működő csoportokról beszélgessünk Tima Mária Magdolna tanítónővel, a néptáncmozgalom egyik lelkes felkarolójával. Folytatjuk az amatőr néptánccsoportokat bemutató sorozatunkat.
2017. szeptember 25., 12:322017. szeptember 25., 12:32
2017. szeptember 25., 12:322017. szeptember 25., 12:32
Népviseletbe öltözött gyerekek, fiatalok láthatók több pannón is a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola egyik folyosóján.
− magyarázza Tima Mária Magdolna, amint nézegetjük a képeket. Ő a csoportok vezetője, mint meséli, 1979-ben végzett a székelyudvarhelyi tanítóképzőben – a tanítás és a tánc az élete.
Egy testvértelepülési kapcsolatnak köszönhetően merült fel a gondolat, hogy Kászonaltízen néptánccsoportot hozzanak létre 1999-ben.
− elevenítette fel a kezdeteket a tanítónő. Még abban az évben Kászonba látogatott az abasári tánccsoport, a kászonaltíziek is összeverbuváltak második, harmadik, negyedik osztályos gyerekekből egy csoportot, és Tima Mária Magdolna, Fülöp Ildikó és Becze Franciska vezetésével összeállítottak egy műsort. Mivel a környéken található legmagasabb hegycsúcsot Bóbiskának hívják, ezért is kapta a csoport ezt a nevet. „Ugyanakkor azért is neveztük el így, mert volt egy igazgatónk, Miklós Márton, és ő mindig mondogatta, milyen szép volna, ha itt lenne egy Bóbiska nevű tánccsoport. Így a Marci bácsi emléke is kötelezett, hogy ezt a nevet adjuk.
A Bóbiska megalakulása után alig telt el egy év, a csoport tagjainak kistestvérei is szerettek volna táncolni, így 2001-ben megalakult a Zergeboglár ötven gyerekkel. „Gábor jött, oktatott, szerveztük a nyári táborokat. Időközben Ildikó kolléganőm gyereknevelési szabadságra ment, egy másik kolléganőmmel, Antal Terézzel vezettük a csoportokat. 2006-ban újabb csoport alakult, ez az Eszterlánc. Aztán a mostani ötödik osztályosoknak, amikor első osztályosok voltak, én kellett tartsam a tornaórát, és gondoltam, hogy táncoljunk. Az osztályban kezdtük, de ott nem volt elég hely, bekérezkedtünk a kultúrotthonba, ott tartottuk a próbákat. De jöttek volna oda még kisebb gyerekek is, így aztán a nagyobbak lettek a Sirülő tánccsoport tagjai, a kisebbek a Virgonc tagjai” − sorolta a csoportok létrejöttét a vezetőjük.
Az Eszterlánc tízéves jubileuma 2016-ban. Közösséggé váltak
Fotó: Eszterlánc néptánccsoport
2009-ben a kászoni néptáncmozgalom lelke, Tomory Gábor elhunyt, de a gyerekei, Kinga és Gergely, szerették volna tovább vinni apjuk örökségét, és ezentúl ők jártak Kászonba oktatni. Közben Magdolna kollégái is cserélődtek, volt aki elment, de érkeztek újabb segítők: Nagy Imre, Pinti Katika, Bartha Kinga, Nagy Beáta.
De rendszeres fellépői a gyöngyösi rendezvényeknek, jártak Szatmárcsekén, Lepsényben, sőt három alkalommal Brüsszelben is, műsorral.
„Itt vagyunk a világ végén, és egy kászoni gyereknek – főleg régebb – nincs sok lehetősége innen elmenni, kimozdulni. A Zergeboglárban volt olyan gyerek, hogy amikor mentünk táborozni, akkor járt ki először a faluból, és látott vonatot. Vagy a magyarországi utak, a kiutazások, a táborok mindig nagy élmény a gyerekeknek és nekünk is, akik velük dolgozunk” − fogalmazott a csoportok vezetője.
2002-ben megalapították a Kazun egyesületet, így a pályázati lehetőségeket jobban ki tudják használni. De, amint Magdi tanító néni fogalmazott, ha nyernek, ha nem a pályázatokon, ők táncolnak. A szülők havonta pénzt gyűjtenek a csoport kiadásaira, de az altízi, feltízi, impéri közbirtokosságok és a helyi önkormányzat is sokat segít.
Mint megtudtuk, jól bejáratott rendszerük van, minden évben egy táncstílust tanulnak, a nyári táborban pedig készül egy koreográfia. Nem az a lényeg, hogy nagyon sok táncot megtanítsanak a gyerekeknek, hanem inkább arra törekednek, hogy érezzenek rá a fiatalok az adott tájegység ízére, sajátosságaira.
− véli Tima Mária Magdolna.
Tima Mária Magdolna
Fotó: Sándor Csilla
Sirülő néptánccsoport: Aczél Andrea, Aczél Beáta, András Alpár, András Apollónia, András László, András Zsuzsanna, Balázs Angéla, Balázs Ákos, Balázs Magdolna, Balázs Tamás, Balázs Teréz, Balázs Zsolt, Balázs Teréz, Barta Hunor, Becze Adél, Becze Kata, Becze Helga, Bodó Alpár, Bodó Bernadett, Bodó Boglárka, Bodó Emőke, Bodó Tamás, Boldizsár Lénárd, Fülöp Zsuzsanna, Gál Bíborka, Gál Gellért, Gál Katalin, György Tamás, Koszti Bernadett, Kotró Róbert, Máté Izabella, Sánta Rita, Székely Szabolcs, Tankó Magdolna, Tulit Zsolt, Váncsa Mária, Vízi Erzsébet.
Virgonc Néptánccsoport: Aczél Renáta, Ambrus István, Antal Nikoletta, András István, Balázs Bernadett, Balázs Csaba, Balázs Dalma, Balázs Edit, Balázs Kinga, Balázs Levente, Balázs Márta, Bardócz Krisztina, Barta Kamilla, Bilibók Imelda, Bodó Judit, Bodó Sarolta, Csiszer Brigitta, Fülöp Arnold, Lakatos Bianka, Máté Zsófia, Máté Zsolt, Márton József, Mihaila Norbert, Mihály Márta, Moraru Krisztián, Moraru Gabriella, Nagy Benedek, Nagy Eduárd, Nagy Kinga, Nagy Krisztina, Péter Márk, Rózsa Ibolya, Sára Antónia, Silló Szabolcs, Szabó Bernadett, Tamás Andrea Váncsa Gabriella.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!