
A vasúti felüljáró újjáépítése jelentősen megterheli a csíkszeredai költségvetést
Fotó: Pinti Attila
Nemsokára kivételnek számít az az önkormányzat, amely nem folyamodik hitelhez annak érdekében, hogy a szükséges fejlesztéseket folytatni tudja a településeken – véli Korodi Attila csíkszeredai polgármester. A helyzetről májusban szakmai konferenciát is szerveznek.
2023. április 17., 08:052023. április 17., 08:05
A fejlesztésekhez igényelt és felhasznált európai uniós és kormánytámogatások társfinanszírozása a folyamatos áremelkedésekkel párhuzamosan egyre nagyobb kihívás elé állítja a székelyföldi önkormányzatokat, amelyek nem kerülhetik el a hitelfelvételt – jellemezte a helyzetet a városvezető. Hozzátette, a témával kapcsolatban májusban szerveznek szakmai konferenciát, amelyre az önkormányzatok mellett kormányzati intézmények, bankok képviselőit is meghívják.
– magyarázta Korodi. Csíkszereda is kivételnek számít még, de
Korodi úgy látja, hogy az elkövetkező fejlesztésekhez szükséges lesz átmeneti időszakra külső forrásokat hozzárendelni. „Ha nem, az európai pénzeket nem tudjuk lehívni, és a város fejlődése áll.
– érvelt. Konkrét összegekről még nincs szó, ezt a helyzettől függően fogják eldönteni. „Olyan projekthalmazzal rendelkezünk, amelyekben az európai uniós támogatások a kisebbik részét jelentik a beruházások költségeinek, ezek nagy részét a város költségvetése biztosítja. Ez pedig, bármilyen jól gazdálkodtunk az elmúlt években, véges” – utalt a fenntartható mobilitási terv részeként végzett munkálatokra.
Korodi hozzátette: ezekre van fedezet, de következnek az újabb projektek, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR), vagy az Anghel Saligny program által támogatott beruházások, amelyekhez mind kell társfinanszírozás.
– indokolta a városvezető.
Mintegy négyszáz diák és szülő tüntetett kedden a temesvári Opera téren, igazságot követelve a Temes megyei Csenében meggyilkolt 15 éves fiatalnak, Mariónak, akinek megölésében bűntárs volt egy 13 éves – jelenleg szabadlábon lévő – fiú is.
Novemberben már feltöltötték az 500 lejes tanszertámogatást ötszázezer jogosult diák kártyájára, a decemberben kiosztott új kártyák közül viszont közel 60 ezren még mindig nem kapták meg. A feltöltés időpontja egyelőre bizonytalan.
Csehországban autóbusz-gyújtogatásokat, Litvániában terrortámadásokat készített elő az az Oroszországban élő személy, akinek a felbujtására Románia területén is szabotázsakciókat tervezett egy kolumbiai férfi.
Több mint 6900 lakóingatlanban keletkezett tűz tavaly Romániában, ami mintegy 2 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A tűzesetekben 305 ember életét vesztette, az áldozatok többsége idős.
Az egészséges mezei nyúlpopuláció megőrzése érdekében Arad megyéből Maros megyébe telepítettek közel hetven mezei nyulat.
Hétre emelkedett a kedden kora délutáni Temes megyében történt baleset halálos áldozatainak a száma, további három sérültet pedig kórházban kezelnek. Hatósági információk szerint az áldozatok egy mikrobusz utasai voltak, amelynek sofőrje előzésbe kezdett.
A 2025-ös évet Románia 7,65 százalékos GDP-arányos (146,03 milliárd lejes) költségvetési hiánnyal zárta, ami 1 százalékponttal kisebb a 2024-es év végi 8,67 százalékos deficitnél – közölte kedden a pénzügyminisztérium.
A téli időszak velejárója: 30 százalékkal megnőtt az ortopédiai esetek száma a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt két hétben a csúszások, esések és téli sportbalesetek miatt.
Románia miniszterelnöke kedden kijelentette, a hét végéig dönt a kormánykoalíció arról, hogy milyen módon terjeszti elő elfogadásra a helyi és központi közigazgatásról szóló, valamint a gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó csomagot.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnök hétfőn este kijelentette, nem fogja elfogadni, hogy a kormány külön-külön vállaljon felelősséget a parlamentben a közigazgatási csomagért és a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagért.
9 hozzászólás