Hirdetés
Hirdetés

Drogfüggőségről, tönkrement életekről kendőzetlenül

Tanács fiataloknak: bulikban soha ne fogadjanak el cigarettát, italt idegenektől, mindig figyeljenek arra, hogy az italokat előttük bontsák ki. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay

Tanács fiataloknak: bulikban soha ne fogadjanak el cigarettát, italt idegenektől, mindig figyeljenek arra, hogy az italokat előttük bontsák ki. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

„A drogfüggők többségét a pszichiátria, a börtön vagy a temető várja, alig egy százalékuk képes abbahagyni a kábítószer-fogyasztást” – hangzott el azok szájából, akik drogdílerként, drogfüggőként éltek, és most diákoknak mesélik el kendőzetlenül történetüket. Szerdán a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában beszéltek a Merj nemet mondani! drogprevenciós kezdeményezés részeként.

Barabás Hajnal

2024. május 22., 19:262024. május 22., 19:26

A színpadra egy fiatal férfi, Hao állt ki a csíkszeredai diákok elé, hogy elmesélje, hogyan vált belőle drogdíler és drogfogyasztó. Középiskolásként került először kapcsolatba etnobotanikus szerekkel, kipróbálta, hogy fogadják be a társaságba, kíváncsiságból később marihuánát is szívott szünetben – az eredmény rosszullét lett.

Nagyon jó eredménnyel érettségizett, fizikából tízest kapott, szeretett volna Németországban továbbtanulni, ezért jelentkezett egy nyelviskolába. Mellette dolgozni kezdett. Munkatársai szívták a kannabiszt, úgy látta, boldogok, jól érzik magukat.

„Csak egy-két slukkal kezdd” – mondták neki. Nemsokára már függő volt.

„Este azzal feküdtem le, reggel azzal keltem, egész nap szívtam a füvet, később amfetamint is használtam” – magyarázta. Így jutott hullámvölgybe az élete, anyagilag leégett és hazaköltözött, ott iratkozott be egyetemre.

„Jártam bulikba, klubokba, és amikor kipróbáltam az első extasytablettát, az egy igazi érzelmi bomba volt. Csakhogy ez egy csapda:

Idézet
az első tabletta kipróbálása után keresed ugyanazt a hatást, de nem éred el. Olyan is volt, hogy négyet is bevettem. És ezután jön a depresszió”

– osztotta meg. Elmondta, mindenféle drogot használt már, de csak magát csapta be vele. „Gyakorlatilag nem élsz a valóságban, hanem egy párhuzamos világban” – jellemezte. Az egyetemet abbahagyta, és azért, hogy anyagilag fenntarthassa magát, dílerkedni kezdett, azaz drogterjesztésbe fogott.

Idézet
A függőség hamar kialakul, és ugyancsak hamar eljutsz oda, hogy anyagilag nem tudod fenntartani ezt az életmódot, elkezdesz lopni, és bármit megteszel azért, hogy megkapd az adagodat

– osztotta meg.

A letartóztatás segített

„Lehetőséget kaptam a normális életre azzal, hogy letartóztattak drogkereskedelemért, igaz, a kéthónapos előzetes letartóztatás alatt majd megbolondultam a hiányérzettől. Ezután tíz hónapot voltam háziőrizetben, amikor még szívhattam füvet, végül összesen három év letöltendő börtönbüntetést kaptam, a börtönben pedig etnobotanikus szerekhez jutottam” – sorolta. Hozzátette, mégis a letartóztatás volt az első „löket” arra, hogy végül a családja és ismerősei segítségével abbahagyja a drogozást.

Idézet
Két éve vagyok tiszta

– mondta. Kiemelte, hogy a drogfüggőknek mindössze egy százaléka képes arra, hogy abbahagyja a szerhasználatot, és még az ő esetükben sem biztos, hogy soha többé nem nyúlnak újra hozzá. „A drogfüggők többségét a pszichiátria, a börtön vagy a temető várja” – mutatott rá a kendőzetlen igazságra. A fiatal jelenleg futárként dolgozik, és igyekszik fejleszteni magát, újabban férfifodrásznak tanul.

A család, ahol a hűtőszekrény lakatra volt zárva

A húszéves Cristina, hasonlóan Haóhoz, drogfüggőként beszélt a hallgatósághoz. Hányatott családból származik, amelyben egy adott ponton az édesapja egy fedél alatt élt a mostohaapjával a válási időszak alatt. „A lakásban a hűtőszekrény is lakatra volt zárva, hogy az apám ne tudjon élelmet betenni” – osztotta meg.

Hirdetés

Később sem sokat javult a helyzet: édesapjának el kellett hagynia a lakást, a mostohaapja pedig a testvérével együtt a szobájukba zárta, amíg az édesanyjuk nem volt otthon. Menekülni akart a rossz családi közegből, ezért igyekezett egyre kevesebbet otthon lenni. A hiányzó figyelmet a férfiaktól akarta megkapni, klubokba járt, nála idősebb fiúk társaságába keveredett, 13 évesen 19 éves fiúval járt.

Idézet
Depresszióba estem, vágtam magam, bántalmazó kapcsolatban éltem, pszihiátriai kezelést kaptam, de a gyógyszereimet alkohollal vettem be. Füvet és etnobotanikus szereket fogyasztottam

– sorolta. Aztán Xannaxból és Diazepámból túladagolta magát, így kórházba került. A fordulópont ekkor következett be, bekerült Bukarestbe egy fiatalokat kezelő központba. „Itt a széthullott életemet helyretették, megértést és szeretetet kaptam” – mondta. A fiatal lány jelenleg pszichológiát tanul egyetemen.

Sergiu pedig azzal keltette fel a diákok figyelmét, hogy kényszeresen mozgatta állandóan a karjait. Elmesélte: az volt az álma, hogy futballista lesz, és mivel ehhez pénzre volt szüksége,

gyors pénzkereseti lehetőségként 13 évesen kezdett el drogot árulni, de ugyanebben az évben maga is kipróbálta.

Nem sok kellett ahhoz, hogy abbahagyja az iskolát, és ezután mindenféle drogot fogyasztott már, heroint és különféle gombákat is. Külföldön egy maffiatípusú bűnözői csoportba is bekerült. „Láttam már milliomost drogos állapotban öngyilkosságot elkövetni, kétségbeesett szülőket szenvedni” – mondta.

Hét barátját vesztette el túladagolás miatt,

de bevallása szerint ő maga is családok életét tette tönkre, majd öngyilkosságot is megpróbált elkövetni.

Elmondta, hogy a kábítószereket mindenféle kemikáliákkal készítik, mérgeket tesznek bele, és a fogyasztók tönkre teszik vele a testüket. „Az én idegrendszerem is teljesen tönkrement.” Huszonkét éves kora óta van kényszeres mozgása, amúgy nyolc éve tiszta.

Idézet
Aki drogot fogyaszt, az nem csak saját magát teszi tönkre, hanem magával rántja a családot, barátokat is

– mutatott rá. Zárásul kiemelte, hogy a szeretet legyen az egyetlen függőség az életünkben.

A Merj nemet mondani! drogprevenciós kezdeményezés részeként a három élettörténet mellett az érintett hatóságok képviselői és szakemberek is hozzászóltak a témához. Elhangzott részükről többek között az is jótanácsként a fiataloknak, hogy

bulikban soha ne fogadjanak el cigarettát, italt idegenektől, mindig figyeljenek arra, hogy az italokat előttük bontsák ki, és ha felügyelet nélkül hagyták poharukat, ne igyanak már belőle.

Léteznek ugyanis olyan szerek, amelyeknek a hatása alatt a kiszemelt áldozatnak már nincs ereje ellenkezni, és amnéziát is okoznak ezek, így használhatják ki az erőszaktevők gyanútlan áldozataikat.

Amennyiben valaki úgy érzi, a látása kezd elhomályosodni, a hangok megváltoznak körülötte, akkor kérjen egy megbízható ismerőstől segítséget, és hívjanak mentőt – tanácsolták a szakemberek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés