
Tanács fiataloknak: bulikban soha ne fogadjanak el cigarettát, italt idegenektől, mindig figyeljenek arra, hogy az italokat előttük bontsák ki. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
„A drogfüggők többségét a pszichiátria, a börtön vagy a temető várja, alig egy százalékuk képes abbahagyni a kábítószer-fogyasztást” – hangzott el azok szájából, akik drogdílerként, drogfüggőként éltek, és most diákoknak mesélik el kendőzetlenül történetüket. Szerdán a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában beszéltek a Merj nemet mondani! drogprevenciós kezdeményezés részeként.
2024. május 22., 19:262024. május 22., 19:26
A színpadra egy fiatal férfi, Hao állt ki a csíkszeredai diákok elé, hogy elmesélje, hogyan vált belőle drogdíler és drogfogyasztó. Középiskolásként került először kapcsolatba etnobotanikus szerekkel, kipróbálta, hogy fogadják be a társaságba, kíváncsiságból később marihuánát is szívott szünetben – az eredmény rosszullét lett.
Nagyon jó eredménnyel érettségizett, fizikából tízest kapott, szeretett volna Németországban továbbtanulni, ezért jelentkezett egy nyelviskolába. Mellette dolgozni kezdett. Munkatársai szívták a kannabiszt, úgy látta, boldogok, jól érzik magukat.
„Este azzal feküdtem le, reggel azzal keltem, egész nap szívtam a füvet, később amfetamint is használtam” – magyarázta. Így jutott hullámvölgybe az élete, anyagilag leégett és hazaköltözött, ott iratkozott be egyetemre.
„Jártam bulikba, klubokba, és amikor kipróbáltam az első extasytablettát, az egy igazi érzelmi bomba volt. Csakhogy ez egy csapda:
– osztotta meg. Elmondta, mindenféle drogot használt már, de csak magát csapta be vele. „Gyakorlatilag nem élsz a valóságban, hanem egy párhuzamos világban” – jellemezte. Az egyetemet abbahagyta, és azért, hogy anyagilag fenntarthassa magát, dílerkedni kezdett, azaz drogterjesztésbe fogott.
– osztotta meg.
„Lehetőséget kaptam a normális életre azzal, hogy letartóztattak drogkereskedelemért, igaz, a kéthónapos előzetes letartóztatás alatt majd megbolondultam a hiányérzettől. Ezután tíz hónapot voltam háziőrizetben, amikor még szívhattam füvet, végül összesen három év letöltendő börtönbüntetést kaptam, a börtönben pedig etnobotanikus szerekhez jutottam” – sorolta. Hozzátette, mégis a letartóztatás volt az első „löket” arra, hogy végül a családja és ismerősei segítségével abbahagyja a drogozást.
– mondta. Kiemelte, hogy a drogfüggőknek mindössze egy százaléka képes arra, hogy abbahagyja a szerhasználatot, és még az ő esetükben sem biztos, hogy soha többé nem nyúlnak újra hozzá. „A drogfüggők többségét a pszichiátria, a börtön vagy a temető várja” – mutatott rá a kendőzetlen igazságra. A fiatal jelenleg futárként dolgozik, és igyekszik fejleszteni magát, újabban férfifodrásznak tanul.
A húszéves Cristina, hasonlóan Haóhoz, drogfüggőként beszélt a hallgatósághoz. Hányatott családból származik, amelyben egy adott ponton az édesapja egy fedél alatt élt a mostohaapjával a válási időszak alatt. „A lakásban a hűtőszekrény is lakatra volt zárva, hogy az apám ne tudjon élelmet betenni” – osztotta meg.
Később sem sokat javult a helyzet: édesapjának el kellett hagynia a lakást, a mostohaapja pedig a testvérével együtt a szobájukba zárta, amíg az édesanyjuk nem volt otthon. Menekülni akart a rossz családi közegből, ezért igyekezett egyre kevesebbet otthon lenni. A hiányzó figyelmet a férfiaktól akarta megkapni, klubokba járt, nála idősebb fiúk társaságába keveredett, 13 évesen 19 éves fiúval járt.
– sorolta. Aztán Xannaxból és Diazepámból túladagolta magát, így kórházba került. A fordulópont ekkor következett be, bekerült Bukarestbe egy fiatalokat kezelő központba. „Itt a széthullott életemet helyretették, megértést és szeretetet kaptam” – mondta. A fiatal lány jelenleg pszichológiát tanul egyetemen.
Sergiu pedig azzal keltette fel a diákok figyelmét, hogy kényszeresen mozgatta állandóan a karjait. Elmesélte: az volt az álma, hogy futballista lesz, és mivel ehhez pénzre volt szüksége,
Nem sok kellett ahhoz, hogy abbahagyja az iskolát, és ezután mindenféle drogot fogyasztott már, heroint és különféle gombákat is. Külföldön egy maffiatípusú bűnözői csoportba is bekerült. „Láttam már milliomost drogos állapotban öngyilkosságot elkövetni, kétségbeesett szülőket szenvedni” – mondta.
de bevallása szerint ő maga is családok életét tette tönkre, majd öngyilkosságot is megpróbált elkövetni.
Elmondta, hogy a kábítószereket mindenféle kemikáliákkal készítik, mérgeket tesznek bele, és a fogyasztók tönkre teszik vele a testüket. „Az én idegrendszerem is teljesen tönkrement.” Huszonkét éves kora óta van kényszeres mozgása, amúgy nyolc éve tiszta.
– mutatott rá. Zárásul kiemelte, hogy a szeretet legyen az egyetlen függőség az életünkben.
A Merj nemet mondani! drogprevenciós kezdeményezés részeként a három élettörténet mellett az érintett hatóságok képviselői és szakemberek is hozzászóltak a témához. Elhangzott részükről többek között az is jótanácsként a fiataloknak, hogy
Léteznek ugyanis olyan szerek, amelyeknek a hatása alatt a kiszemelt áldozatnak már nincs ereje ellenkezni, és amnéziát is okoznak ezek, így használhatják ki az erőszaktevők gyanútlan áldozataikat.
Amennyiben valaki úgy érzi, a látása kezd elhomályosodni, a hangok megváltoznak körülötte, akkor kérjen egy megbízható ismerőstől segítséget, és hívjanak mentőt – tanácsolták a szakemberek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!