
A helyi magyarságnak is üzent Dacian Cioloş
Fotó: Gábos Albin
Az USR-PLUS szövetség európai parlamenti választási terveiről számolt be Dacian Cioloş volt miniszterelnök csütörtökön Csíkszeredában. A PLUS elnöke a találkozón a magyarságnak is üzent március 15-e alkalmából.
2019. március 14., 14:512019. március 14., 14:51
2019. március 14., 16:032019. március 14., 16:03
Az ország első három legjelentősebb politikai pártja közé kíván kerülni a májusi európai parlamenti választások után az USR-PLUS 2020 Szövetség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Dacian Cioloş korábbi kormányfő vezette Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) februárban kötött választási koalíciót, és közös listával indul az EP-választásokon. Dacian Cioloş korábbi kormányfő a csütörtöki csíkszeredai találkozón elmondta: meglátása szerint a két párt a legjobb EP jelöltlistát állította össze, hiszen kiváló szakemberek szerepelnek rajta.
Cioloş elmondta, minden megyében találkozókat szerveznek, hogy felmérjék a helyi sajátosságokat és problémákat, továbbá az aláírásgyűjtést is folytatják a két párt közös listájára. Hozzátette,
„Az EP-választásokat a saját jelöltjeinken túl azért tartjuk fontosnak, mert véleményünk szerint egyfajta referendum is lesz, amelyen a romániaiak kifejezhetik álláspontjukat a PSD-ALDE több mint két éves kormányzásával kapcsolatosan. Szociális feszültségben élünk két éve utcai tüntetésekkel, elégedetlen személyeket látunk, így az EP-választások politikai jelzésre is lehetőséget adnak” – emelte ki.
Cioloş és csapata csütörtökön Hargita megye mellett Kovászna megyébe is ellátogat, hiszen elmondása szerint a két megye hasonló specifikus problémákkal küzd. Ezekre pedig „sajnos” csak a kampány-időszakokban figyelnek oda általában a PLUS elnöke szerint, és azzal is tisztában van, hogy emiatt
Ezen szeretne változtatni, látogatásai által meg szeretné ismerni a két megye gondjait, hogy ha a jövő évi parlamenti választások után sikerül kormányra kerülniük, meg tudják mutatni, hogy a térség problémáinak megoldása valóban érdekli őket, nem csak beszélnek róla. A PLUS elnöke szerint céljuk nem kizárólag az, hogy megnyerjék a választásokat, hanem hogy alternatívát kínáljanak Románia valódi fejlesztése érdekében.
Dacian Cioloş tájékoztatója végén
Szerinte ugyanis azok, akik akkor a szabadság, egyenlőség és testvériség jegyében kirobbantották a szabadságharcot, azt szerették volna, hogy ezek a fogalmak az örökkévalóságig meghatározzák ezt a napot.
A román-magyar kapcsolatot és az autonómiatörekvéseket firtató újságírói kérdésekre Dacian Cioloş elmondta, hogy amennyiben csak az identitás, a nyelv és a kultúra mentén vizsgáljuk a térség problémáit, azáltal nem lehet a valódi képet látni. Ezeket a kérdéseket szerinte a gazdasági fejlődéssel együtt kell tárgyalni, hiszen a szegénység, a beruházások és a munkahelyek hiánya nem oldódik meg attól, hogy az etnikai kérdéseket orvosolják, főként, ha ezt egyoldalúan teszik. Szerinte a két megye gondjait csak úgy lehet megoldani, ha egyenlő arányban foglalkoznak a magyarok és a románok gondjaival, amelyek sok esetben ugyanazok.
A fő megoldást a beruházások ösztönzésében látja, ehhez azonban elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése is. Ebben szerinte kiemelkedő szerepe van a Marosvásárhely–Iaşi autópályának, amelyet teljes mellszélességgel támogatnak, és prioritásként kezelnék, hiszen a megépítése erőteljes ütőkártya lenne a térség számára.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
13 hozzászólás