Hibás az adatbázis, lassú és pontatlan a program, emiatt jelenlegi állapotában nem alkalmas az erre létrehozott rendszer arra, hogy január elsejétől teljesen az elektronikus receptekre álljon át a gyógyszerkiadás – mondják egybehangzóan háziorvosok és gyógyszerészek.
2012. október 11., 17:122012. október 11., 17:12
2012. október 11., 19:112012. október 11., 19:11
Júliusban vezették be Romániában az elektronikus recepteket, amelyeket a hagyományos vényekkel párhuzamosan használnak jelenleg az orvosok és a patikák. A gyógyszerfelírás és -kiadás a tervek szerint jövő év januárjától állna át teljesen elektronikus alapúra. Az elektronikus recepteket egy internetes program által állítják ki az orvosok, majd vonalkóddal ellátott papírra nyomtatják. A patikákban ezt a vonalkódot olvassák be szintén számítógépbe, és az internetes program alkalmazásával adják ki a receptet.
Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke szerint sok a probléma az elektronikus receptek kiállítása körül. Sok gondot okoz a háziorvosoknak az, hogy nem jó a biztosítotti adatbázis, amely szerepel az internetes programban, a különböző biztosítotti kategóriák nem felelnek meg a valóságnak. „A diákok és a társbiztosítottak nem szerepelnek biztosítottként, alkalmazottként vagy nyugdíjasként szerepelnek a teljesen térítésmentes gyógyszert élvező veteránok vagy volt munkaszolgálatosok, ha pedig valaki elmegy nyugdíjba, akkor hónapokig nem jelenik meg biztosítottként a rendszerben” – sorolta fel a munkát rendre megakasztó rendellenességeket a háziorvos.
Elmondta, a rendszer nem bírja a terhelést már most sem, gyakran kell hosszú percekig, esetenként félóráig várakozni, amíg egy receptet ki tud állítani. „Már most sem bírja a rendszer a terhelést, amikor a háziorvosok alig harminc százaléka dolgozik online. Mi lesz januártól, amikor az összes szolgáltató így kell dolgozzon? Ha harmincszázalékos leterhelés mellett várakozási idő van, mi lesz ezután?” – tette fel a kérdéseket Soós Szabó Klára. Hozzátette, most még meg tudják tenni, hogy ha nem működik az elektronikus rendszer, akkor kiállítják hagyományosan a receptet, januártól azonban ez már nem lesz lehetséges. A háziorvosi szervezet vezetője közölte, a problémákat folyamatosan jelzik írásos formában az illetékeseknek.
A háziorvos úgy véli, a rendszer jelen pillanatban nem áll készen arra, hogy januártól teljesen áttérjenek az elektronikus receptekre. Az erre vonatkozó jogszabályban ugyanakkor az szerepel, hogy ha egy orvos jövőtől nem online írja fel a receptet, akkor ki kell fizetnie annak az értékét. „Nem mi vagyunk a rendszer működtetői, ennek ellenére minket akarnak büntetni. Az informatikai rendszer fenntartása és működtetése nem az egészségügyi szolgáltatók kötelessége, hanem az egészségbiztosító pénztáré és a minisztériumé” – szögezte le Soós Szabó Klára. Véleménye szerint azért sem lehet teljesen átállni az elektronikus receptekre jövő év elejétől, mert az országban nem teljes a széles sávú internettel való lefedettség.
Az elektronikus receptek számítógépes programjának problémáiról számolt be Pál Gábor, a csíkszeredai Para-Farm gyógyszertár ügyvezetője is. Elmondta, látszik, hogy a működtetők folyamatosan dolgoznak a programon, az utóbbi időben valamelyest fel is gyorsult, de még mindig sok gond van vele. Hibajelzések akadályozzák a munkát, például ha egyes gyógyszereket a program nem ismer fel mint kedvezményesként kiadhatót, akkor, bár jogos lenne, nem tudják a betegnek kiadni a recept alapján, a hibaüzeneten ugyanis nem lehet túllépni. A hó végén továbbítandó jelentéseikkel is sokat kínlódtak, mert nagyon lelassult a program, sokat kellett várni – mesélte el a gyógyszertár vezetője.
Meglátása szerint sokat kell még a számítógépes programon finomítani ahhoz, hogy gördülékeny lehessen a munka. Ugyanakkor megoldást kell találni arra az esetre, ha kiesik az internet, hisz akkor elméletileg nem tudnak majd recepteket kiállítani. Pál Gábor úgy vélte, hogy a januárig hátralévő több mint két hónap alatt van esély arra, hogy megoldják a program működési problémáit. A gyógyszertár vezetője még rámutatott, a nyugati országokban is kísérleteztek az elektronikus receptekkel, de nem igazán vált be, így felhagytak ezzel a receptkiadási formával.
Nem lehet kizárni, hogy megváltozhat a csíkszeredai Octavian Goga sétány, de akár a főgimnázium neve is, mert törvény tiltja, hogy a fasiszta propagandával kapcsolatba hozható személyekről köztereket, intézményeket nevezzenek el.
A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.
A tavalyi megszorítások után idén is csak mértékkel biztosítják a finanszírozást a csíkszentkirályi tanuszoda folyamatban levő építésére, így várhatóan lassú lesz az előrehaladás. Ha minden jól megy, legalább félig elkészülhet a beruházás.
Az átlagosnál is jobban megviselte a Csíkszereda peremterületein levő makadámutakat a szigorúbb téli időjárás. Az ideiglenes sürgősségi beavatkozáshoz keresik a megoldást, de nagyobb javítás csak a több hónap múlva lehetséges.
A medvék által oly gyakran látogatott Tusnádfürdőn állították fel a turistalátványosságnak szánt, négy méter magas medveszobrot. Az impozáns fémalkotást szerdán avatták fel.
Jelenleg nem lehet módosítani az adók mértékén – tudomásul vette a csíkszeredai képviselő-testület keddi azonnali ülésén a pénzügyminisztérium hivatalos levelét.
Baleset történt Szentegyháza és Csíkszereda között kedden délelőtt, egy ember megsérült.
A Bolojan-kormányhoz fordul petícióban a csíkszeredai városvezetés, hogy még az országos költségvetés elfogadása előtt hozzon jogszabályt az adócsökkentésre. Az ügyben elindították az aláírásgyűjtést.
Begyűjtötték a lakossági észrevételeket, fel is dolgozták annak érdekében, hogy a csíkszeredai városi tömegközlekedés járműveinek végleges menetrendjét kialakítsák. Ezt várhatóan március elején vezetik be.
Noha tavaly decemberben elkészült Csíkszeredában az Erőss Zsolt Aréna melletti parkoló újabb kijárata a Decemberi forradalom utca felé, azóta is zárva van. Megnyitásával elkerülhető lesz a Stadion utcában keletkező torlódás.
szóljon hozzá!