Március 15-ét Erdélyben ünnepelni különleges kegy és egyben felelősség is – mondta Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere az 1848-as szabadságharc megemlékező ünnepségén Csíkszeredában.
2025. március 15., 19:572025. március 15., 19:57
2025. március 15., 19:582025. március 15., 19:58
Fotó: Pinti Attila
Március 15-ét Erdélyben ünnepelni különleges kegy és egyben felelősség is – mondta Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere az 1848-as szabadságharc megemlékező ünnepségén Csíkszeredában.
2025. március 15., 19:572025. március 15., 19:57
2025. március 15., 19:582025. március 15., 19:58
Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában is fejet hajtottak szombaton, március 15-én az 1848–49-es magyar szabadságharc hősei előtt. Az ünneplő közösség, miután megkoszorúzta a Kossuth Lajos portréját ábrázoló bronz domborművet a Nagy István Művészeti Középiskolánál és a Gál Sándor-szobrot, átvonult a Vár térre, a központi ünnepség helyszínére.
Fotó: Pinti Attila
A felvonulás büszkeséggel tölthette el a magyar szíveket, ahogy az igazi látványosságként a Csíkszentsimoni Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület lovas kíséretében haladtak át az ünneplők a város főterén, többen fényképeket készítettek, kisgyermekes családok integettek a lovas huszároknak.
Az ünnepség a Himnusz eléneklésével, ezután pedig a székely zászló ünnepélyes felvonásával kezdődött, majd a korábbi évektől eltérő módon, megkoszorúzták Petőfi Sándor és Nicoale Bălcescu szobrait. Ezután az ünnepi szónoklatok következtek.
Fotó: Pinti Attila
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere arról beszélt, hogy
„Kiállunk amellett, hogy Románia a normális, értékeinknek megfelelő Európa felé vezető úton maradjon. Kiállunk amellett, hogy mi, magyarok itt, Erdélyben, szabadon, méltóságban és egyenlőségben élhessünk! Kiállunk amellett, hogy igen, nekünk, erdélyi, székelyföldi magyaroknak van véleményünk a májusi választásokkor, hogy a véleményünk nem csak bennünket, kisebbségi közösségben élőket, hanem a többséget is biztonságban tartja” – hangsúlyozta.
Beszédét követően Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének külhoniakhoz intézett üzenetét tolmácsolta, kiemelve, hogy mi, magyarok, 2025-ben sem kívánhatunk mást, mint hogy teljes életet élhessünk, szabadon, korlátozások nélkül használhassuk anyanyelvünket és jelképeinket, békében ünnepelhessük nemzeti örökségünket, amely Európa legjelentősebb kultúrnépei közé emel bennünket. Nemzeti érdekeink megvédése azonban a mi feladatunk.
Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere ünnepi felszólalásában úgy fogalmazott, hogy másfél évszázaddal ezelőtt már ott szerepelt a 12 pont között, pontosan a tizenkettedik volt: Unió. Erdéllyel.
Fotó: Pinti Attila
„Amikor a polgári magyar kormány következetesen mindent megtesz azért, hogy a külhoni magyar területeket és azokat a polgárait támogassa, akkor a 177 évvel ezelőtti követelést hajtja végre. Az Erdélybe és más külhoni magyar területekre érkező segítség, mely magyar iskolákat, közösségi létesítményeket és bennük működő közösségeket, templomokat és gyülekezeteket, a magyar vállalkozókat támogatja, valójában a márciusi ifjak követeléseinek valóra váltását jelenti. Ezt tesszük szimbolikusan akkor is, amikor
( ... ) Unió, kulturális unió Erdéllyel. És tettük ezt akkor is szinte sorsszerűen, de mindenképpen szimbolikusan a magyar uniós elnökség alatt, amikor megvalósult a Romániát érintő schengeni bővítés, amit együtt szorgalmaztunk. Ezért is vagyok itt, hogy ezt az önök szemébe nézve megerősítsem.
– hangsúlyozta ünnepi beszédében.
A felszólalásokat követően rövid ünnepi műsorral zárult a megemlékezés.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Székelyhon
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Több órára lezárják szombaton és vasárnap a Tolvajos-tető és Hargitafürdő közötti útszakaszt a Hargita Hill Climb Challenge edzései és futamai miatt.
Tizedik alkalommal rendezik meg a Csíkszeredai Kórháznapokat július 2–5. között. A jubileumi rendezvényen hazai és magyarországi szakemberek osztják meg tapasztalataikat, és a nagyközönség számára is lesznek előadások.
Több mint egy hónapon át, június 11. és július 19. között közösségi meccsnézést szerveznek Csíkszereda központjában.
Korszerűbb körülmények között, a Poliklinika első emeletén működik tovább a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi laboratóriuma, ahol helyet kaptak a mikrobiológiai laboratórium európai uniós támogatásból, újonnan vásárolt műszerei is.
A következő évben kezdődhet el Csíkszereda városbejáratainál az új, a városlakók tetszését elnyerő arculati elemek építése. Az ötletpályázat nyomán legjobbnak ítélt elképzelés alapján idén a műszaki terveket szeretnék elkészíttetni.
Megérett a borzsovai fürdő a felújításra, ezért a Csík Metropoliszövezet Egyesület, a csíkborzsovai közbirtokosság és a szépvízi önkormányzat összefogásával kedden kalákában fogtak hozzá a részbeni rendbetételéhez.
Két, egymással teljesen ellentétes ítélet született a tusnádfürdői Csukás-tó területének kisajátítása ügyében, az egyik a volt tulajdonosnak, a másik az önkormányzatnak adott igazat. Ezért egyelőre a tó jogi helyzete nem változik.
Tönkrement, megrongált utcabútorzatok és gyalogos-útburkolatok rontják Csíkszereda központjának látványát. A városháza feladatai közé tartozik a köztéri elemek folyamatos karbantartása, helyenként azonban még a gyakori javítgatás sem segít.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
szóljon hozzá!