
Fotó: Pinti Attila
Kívül-belül megújul a csíkszeredai városi művelődési ház, amely a Csíki Játékszínnek és a Hargita Székely Néptáncszínháznak volt otthona. A munkálatokhoz hamarosan hozzáfognak, és jövő nyárra be is szeretnék fejezni a kivitelezést.
2025. július 31., 18:512025. július 31., 18:51
A csíkszeredai művelődési ház épületét 1957 és 1960 között építették, azóta kisebb javítások történtek az épületben, például kijavították a tetőzetét, belső felújítást végeztek, nagyobb lélegzetvételű tatarozás azonban nem történt – magyarázta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a színház épülete előtt tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Hozzátette, éppen ezért örül annak, hogy
A kivitelezéshez augusztus közepétől fognak hozzá, és 11 hónap alatt szeretnék befejezni. A munkálatokra a közbeszerzést a helyi Impex Aurora és Tectum Company Kft. alkotta társulás nyerte el.
– osztotta meg Bors Béla alpolgármester. Mint részletezte, a falak szigetelését fogják elvégezni a munkálatok során, az épület főhomlokzatának két oldalán található építészeti értékű díszítést (mozaikkompozíciót) azonban nem kívülről, hanem belülről fogják szigetelni.
Továbbá a felújítás magában foglalja még az elektromos hálózat, a fűtésrendszer felújítását, új kazán felszerelését, az elavult nyílászárók cseréjét, a tetőzet felújítását. Napelemeket is felszerelnek majd a tetőzetre az energiahatékonyság növelése céljából.
Modernizálják még a mellékhelyiségeket, és akadálymentesítik a bejáratot.
„Egy teljesen új szellőzőrendszert és tűzvédelmi rendszert is kialakítanak, utóbbi érdekében a színház melletti parkoló alatt, a mélyben, egy száz köbméteres víztartályt helyeznek el” – tudtuk meg. Ráadásul mivel a födém az előcsarnokban néhány centiméterre megsüllyedt, ezért statikai munkák elvégzésére is szükség lesz. Mindezen beavatkozásokkal együtt az épület kívül-belül teljesen megújul.
Vigh Menyhárt, a Tectum Company vezetője arról beszélt, hogy
azért is, mert az a tapasztalata, hogy az ilyen régi épületeknél mindig lehet számítani nem várt akadályokra. Hozzátette, ezért is fontos, hogy olyan tervezőt sikerült leszerződni, akivel jól tudnak együttműködni, és aki időben tudja hozni a megoldásokat.

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
A tavaly decemberi leállás után folytatja a kivitelező a Tusnádfürdőt ellátó új vízvezeték építését. Idén nemcsak a hálózatot, hanem a vízszolgáltatáshoz szükséges létesítményeket is szeretnék elkészíteni, hogy tudják beüzemelni az új rendszert.
Nemzetközi szimpóziumra várják a pedagógusokat március 21-én, szombaton Csíkszeredában, ahol a gyermekek jóllétéhez kapcsolódó innovatív oktatási megoldások kerülnek fókuszba.
A szívinfarktusos betegek ellátása mellett lehetőség van szívritmusszabályzó eszközök beültetésére, illetve cerebrovaszkuláris beavatkozásokra is Csíkszeredában, a magyar kormány támogatásával létrehozott intervenciós kardiológiai központban.
A felső légúti megbetegedések számának csökkenését követően, csütörtöktől ismét lehet látogatni a pácienseket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház legtöbb osztályán.
Újraindul az Ezüst Akadémia Csíkszeredában, amely a hatvan év feletti korosztály számára kínál értékes, érdekes és közérthető előadásokat. Az első prezentációt március 31-én, kedden tartják.
A Csíki Játékszín először tűzi műsorára Reginald Rose 12 dühös ember című drámáját, Vladimir Anton rendezésében. A produkció olyan témákat állít középpontba, amelyek napjaink társadalmi megosztottságában különösen aktuálisak.
Egy Csíkszentsimon községben, a 123A jelzésű megyei úton felborult jármű miatt értesítették a rendőrséget vasárnap; mindkét férfi részeg volt, akiket az autó mellett találtak – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
A csíkszeredai Vár téren gyűlt össze az ünneplő közösség, hogy méltóképpen megemlékezzen az 1848–49-es magyar forradalomra és szabadságharcra. Az ünnepségen beszédet mondott Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár is.
Nemzetmegtartó szolgálatukért tüntettek ki több erdélyi személyiséget. A Sulyok Tamás köztársasági elnök által adományozott magyar állami kitüntetések ünnepélyes átadását Csíkszeredában tartották vasárnap.
1 hozzászólás