
Fotó: Simon Eszter
Rendezési tervvel próbálják a turisták számára „eladhatóvá” tenni a Hargita-hegységet. A látványos eredményekig azonban hosszú még az út.
2012. július 19., 16:312012. július 19., 16:31
2012. július 19., 16:392012. július 19., 16:39
„Sok gazdája van a Hargita-hegységnek, emiatt sok érdek is ütközik. Reményeim szerint a hegység rendezési tervének elkészítésével pont kerülhet a kínlódásokra” – vezette fel mondandóját a Hargita-hegység rendezési tervéhez szükséges háttértanulmányok csütörtöki bemutatóján Borboly Csaba. A Hargita megyei önkormányzati képviselő-testület elnöke szerint ideje lenne az érintetteknek megérteniük, hogy nem csak a saját pár hektárjukat vagy sípályájukat kell nézzék, hanem érdekelje az is, hogyan lehetne összekapcsolni az egyéni érdekeket. „Az önök tulajdona a hegy, ezért az önök feladata, hogy beruházzanak. A megyei tanács abban tud segíteni, hogy egy egységes kép kialakításáról szóló, az egész hegységre vonatkozó rendezési tervet készíttet” – mondta a beszélgetésen jelen lévő, a Hargita-hegység környékén élő közbirtokossági elnököknek, polgármestereknek, vállalkozóknak.
A megyei önkormányzat által megrendelt rendezési tervvel tulajdonképpen olyan jogi keretet szeretnének létrehozni, amely megállítja az olyan illegális tevékenységeket (falopást, vadállomány pusztítását, természetvédelmi területek károsítását), melyek csökkentik a térség turisztikai vonzerejét.
Előnyök, hátrányok
Csütörtökön a rendezési terv készítésével megbízott csíkszeredai Wallum tervezési iroda által felkért szakemberek bemutatták azokat a tanulmányokat, amelyekre alapozni fogjak a végső rendezési tervet.
A tucatnyi tanulmányban a szakemberek többek között arra hívták fel a figyelmet, hogy a Hargita-hegységben viszonylag kevés az olyan szálláshely, amelyek az év minden napján fogadnának vendégeket. A hegységben található és a téli szezonon kívül is nyitva tartó éttermek száma is meglepően kevés, alig több mint tíz. A turisztikai szempontból hasznosítható létesítmények és helyek (például turisztikai menedékházak, várromok, tőzeglápok) sincsenek minden esetben kitáblázva. Pozitívumként hozták viszont fel azt a tényt, hogy a Hargita-hegység nagy része Natura 2000-es természetvédelmi területként van nyilvántartva. Hanyatlóban van az erdőlopás is – hangzott el –, igaz, mindez azzal magyarázható, hogy elfogyott az őrizetlenül hagyott erdőkből a fa.
Lépések a rendezési terv elkészítésében
„Három hónapja kezdtük el a tanulmányok készítését, amelyeket most mutatunk be. Ezt követően két hónapig tart a közös ötletelések időszaka, amelybe be szeretnénk vonni minden érintett személyt. Szeptember második felében kezdődhet a rendezési terv elkészítése, valamint a szakhatósági engedélyek beszerzése” – vázolta Korodi Szabolcs, a Wallum Kft. alkalmazottja.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
szóljon hozzá!