A csíksomlyói kegytemplom dísze, értéke, kincse és a székelyföldi katolikus életnek középpontja a főoltáron őrzött Madonna-szobor. A templomot ez tette híressé, a hitélet felvirágzását a szobor körül terjengő áhítatnak is köszönhetjük. A következő sorokban a kegyszobor történetét ismertetnénk egy kicsit másképp.
2011. június 10., 12:042011. június 10., 12:04
A kegyszobor készítője máig ismeretlen
A csíksomlyói Madonna szobra Székelyföld legdrágább kincsei közé tartozik. Általános és osztatlan becsülésnek örvend mindenki előtt, aki csak egyszer látta, vagy varázsának hatása alatt állott. A hívő ember mint a hit pajzsára tekint rá, mert évszázadokon át benne volt a bizalma és menekvése. A művészettörténés pedig keresi az időt, amelyben e műremek készült, és kutatja a mestert, akinek köszönhetjük az erdélyi Madonna-szobrok legcsodálatosabbikát. Ez a kutatómunka éppen kétszáz esztendős, és azóta sem haladt sokat előre, mert ma is csak találgatásokra vagyunk utalva.
Bizonyos feljegyzésekben, azt találjuk, hogy sokak szerint Fogarasból, Szebenből, Gyulafehérvárról, Szászsebesről hozták volna Csíksomlyóra. Sőt, vannak akik azt tartják, a szobor Bákóból vagy éppen a Nagy-Somlyó hegyén levő Sóvár várából hozták le. A különböző kutatások alapján, ha pontosan nem is határozhatjuk meg a kegyszobor elkészítésének idejét, de nyugodtan tehetjük a XV. század végére, vagy a XVI. század elejére, majdnem egy időre a lőcsei főoltár Mária-szobra és a szászsebesi főoltár szobra keletkezésének idejével, annál is inkább, mert a két Madonna kisded Jézusa úgy hasonlítanak egymáshoz, mintha testvérek volnának. Általánosan elfogadott ugyanakkor az a tétel, hogy a szobor Veit Stoss magyar iskolájának műve. A magyar iskola valamelyik mestere készítette. Ez a tanítvány pedig egy erdélyi ferences személyében is könnyen elképzelhető. Egyébként a szakértők a kegyszobor készítésének idejét az 1515–1520 körüli évekre teszik. A főoltárra P. Domokos Kázmér által került a tatárdúlást követő újjáépítés során 1665 táján.
A szobor magassága 2,27 m. A világon ismert kegyszobrok között a legnagyobb. A napba öltözött Asszonyt ábrázolja, akinek lába alatt van a hold, fején a tizenkét csillagból álló koszorú. Királynőként is ábrázolja Szűz Máriát: fején korona, jobb kezében jogar, bal karján tarja szent Fiát, a világ Megváltóját. 1798-ban, Batthánnyi Ignác erdélyi püspök idején az egyház „Csodatevőnek, segítő szent Szűznek” nevezi el. Az idők folyamán a hívőknek a Kegyszobor előtt elmondott imája, a Boldogságos Szűz Mária közbenjárására, igen sokszor meghallgatásra talált. Ennek emlékét őrzik a Kegyszobor két oldalán kifüggesztett fémtárgyak (fogadalmi tárgyak). Ezek a XVII–XVIII–XIX. századokban készültek. Imameghallgatás esetén ilyen fogadalmi tárgyakat készíttettek és adományoztak hálából a Szűzanyának. Az 1940-es évektől napjainkig, márványból készült hála-táblák tanúskodnak arról, hogy a Szűzanya most is meghallgatja tisztelőinek imáját.
(Forrás: P. Benedek Fidél: Csíksomlyó – tanulmányok; P. Boros Fortunát: Csíksomlyó, a kegyhely; www.csiksomlyo.ro)
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
szóljon hozzá!