
Fotó: Kristó Róbert
A gazdák körében az egyik legnagyobb népszerűségnek örvendő pályázati kiírásra lehet benyújtani az aktacsomókat június végéig. A félig önellátó mezőgazdasági farmok támogatását szolgáló 141-es intézkedésre eddig több mint ezer gazda tette le pályázatát.
2011. június 06., 16:152011. június 06., 16:15
2011. június 07., 14:182011. június 07., 14:18
Idén is nagy érdeklődés övezi a félig önellátó gazdaságok támogatását célzó pályázatot
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium közzétette a félig önellátó mezőgazdasági farmok támogatását szolgáló 141-es intézkedés pályázati útmutatóját, melynek révén két kérésleadási periódust írtak ki: az elsőre június 1–30. között, a másodikra pedig októberben kerül sor.
Mint azt Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár sajtóközleményében kifejti, a jövedelemkiegészítő támogatás elsődleges célja a csak részben előállító, tőkehiányos kisgazdaságok árutermelésre való átállásának az elősegítése. A támogatásra egyébként azon magánszemélyek és családi vállalkozók pályázhatnak, akik még nem töltötték be a 62. életévüket, az önellátáson felül mezőgazdasági termékeik egy részét kereskedelmi forgalomban értékesítik, birtokuk gazdasági mérete 2–8 UDE között van, és rendelkeznek 5 évre szóló üzleti tervvel. Az összeállított dokumentációkat a megyei mezőgazdasági igazgatóságoknál kell letenni.
A pályázat keretében idén 105 millió euró áll a rendelkezésére, amelyből gazdaságonként évente 1500 euróban részesülhetnek a gazdák. Sikeres pályázás esetén, támogatási feltételként a szaktárca előírja, hogy az első három évben a gazdaságok piaci értékesítése 20%-kal kell növekedjen, a birtok gazdasági mérete legalább 3 egységgel (UDE) bővüljön, a támogatás megszerzése után, 3 éven belül pedig a gazda részt kell vegyen egy képzési programban. Hargita megyéből eddig összesen 1449 gazda tette le pályázatát, a támogatási alapból eddig a 1 995 960 eurót utaltak ki. A legtöbb finanszírozást Beszterca-Naszód megye kapta, kevéssel több mint 3 millió eurót.
Vízelvezető csatornába szorult egy ló kedden Maroshévízen. A tűzoltók a helyi polgármesteri hivatal markológépével emelték ki a sáros állatot szorult helyzetéből. Ugyanezen a napon a tűzoltók egy fán rekedt macskát is megmentettek.
2022 tavaszán tartották az utolsó próbákat és előadásokat a gyergyószentmiklósi művelődési házban, azóta pedig „hajléktalanná” vált a város kulturális élete. Jövőre – akár saját forrásból is, de – el szeretnék kezdeni az épület belső felújítását.
Bár év elején megállapodtak arról, hogy elköltöztetik a szuvenírárusok bódéit a Békás-szoros egyik legszűkebb részének számító Pokol tornácáról, a standok azóta is zavartalanul működnek a kőomlásveszélyes útszakaszon.
November elsejétől tervezték újraindítani a fizetős parkolási rendszert Gyergyószentmiklóson, de technikai okok miatt pár hetes csúszás várható. A város addig nem szed parkolási díjat – az autósok ingyenesen használhatják a kijelölt parkolóhelyeket.
Több mint két év szünet után újra van iskolaorvosa Gyergyószentmiklósnak: dr. Kiss-Tróznai Zsuzsanna szeptembertől felügyeli a város több mint 3400 gyermekének egészségét.
Négy kiskorút ápolnak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a hétfő esti, Gyergyóalfalu környékén történt súlyos közlekedési baleset után.
Utánfutóval ellátott kvad sodródott le egy erdei útról hétfőn este Gyergyóalfaluban; a járműben hét 15 és 17 év közötti fiatal utazott, akik közül többen megsérültek – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Lesodródott az úttestről, majd 20 méteres szakadékba zuhant hétfőn este egy sofőr Gyergyószentmiklós Gyilkos-tó felőli kijáratánál. Az autóból kiszabadított sofőr nem engedte, hogy kórházba szállítsák – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
A gyergyószentmiklósi Szeretetkonyha 1997 óta biztosít meleg ebédet azoknak, akik nehéz anyagi helyzetben élnek. A szolgáltatást a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet veszi át, és több rászorulót fognak segíteni.
Életét vesztette az egyik áldozat vasárnap délelőtt a Gyergyószentmiklós melletti Vaslábon történt közúti balesetben.
szóljon hozzá!