Gázkonvektorokat szereltek be az alsó lakók, a felszálló erős füst miatt – amely a szobába is behatolt –, már több alkalommal a szomszédhoz volt kénytelen menekülni – mesélte egy idős hölgy. A történetben a szomszédok közti megegyezés tűnik az egyedüli járható útnak.
2012. december 19., 15:512012. december 19., 15:51
2012. december 19., 19:172012. december 19., 19:17
A csíkszeredai Jégpálya lakótelep egyik tömbházában, az első emeleten lakó idős hölgy, Imre Jolán elmondása szerint, amióta az alsó szomszédnál gázkonvektorokat szereltek fel, a felszálló füst az ablakon át bejutva erős, csípős szaggal tölti meg a lakását, sokszor kénytelen egy másik szomszédhoz átmenni, ha tiszta levegőt szeretne. „Főleg a nagy hidegekben, amikor szinte folyamatosan jött fel a füst, kellett átmenekülni a szomszédhoz” – mesélte feldúltan a hölgy, aki problémájára megoldást szeretne találni.
Több hivatalnál is kopogtatott az ügy megoldása érdekében, mint mondta, a gázszolgáltató szerint, ha a terv szerint készült a konvektorok felszerelése, minden rendben van. Kapott viszont egy tanácsot, miszerint a hőszigetelt ablak segíthet a helyzeten, mert akkor nem szivárog be a füst, ezért mindkét szobában hőszigetelt ablakokat szereltet fel. „Ezzel viszont az a baj, hogy nem tudok szellőztetni, esetleg éjszaka” – magyarázta ott jártunkkor Imre Jolán, aki a városházára benyújtott panaszában is azt kéri, hogy legyen lehetősége megfelelő levegőhöz jutni.
Az alsó szomszédhoz nem sikerült bejutnunk, a hölgy másik szomszédja, ahová többször is átment éjszaka, megerősítette, hogy a panaszos lakásában tényleg erős, csípős szag érződött. A lakás egyébként a tömbház alakjából adódóan gyakorlatilag egy sarokban helyezkedik el, közvetlenül mellette van a lépcsőház, amely lezárja a teret, a hölgy szerint ez is hozzájárul ahhoz, hogy a füst oldalirányban kevésbé mozog, hanem felfelé száll.
Tömbházban viszonylag kevés a konvektor
Az általunk megkérdezett szakember, egy egyéni fűtésrendszereket, gázkészülékeket szerelő cég illetékese elmondta, a gázkonvektorok felszerelése a tömbházakban nem ütközik semmilyen akadályba, ha a megfelelő engedélyezés után történik. Hozzátette, az égéstermék-kibocsátás mennyisége a konvektorok esetében nem különbözik a falikazánoktól, de a nagyobb gázfogyasztás miatt viszonylag kevés konvektort szerelnek fel tömbházakban, bár van néhány példa erre Csíkszeredában is. Ilyen jellegű panasz viszont nem volt. A szakember szerint megvan az a lehetőség is, hogy az égésterméket kivezető kéményt meghosszabítsák a konvektornál is.
Ezt a lehetőséget vetette fel kérdésünkre az illetékes lakástulajdonosi egyesület leköszönt elnöke is, aki fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az egyesület ilyen esetben nem sokat tehet. „Nem kötelezhetünk senkit változtatásokra, ha minden törvényesen történt. A megoldás a megegyezés lenne a két szomszéd között. Ha ez nem sikerül, csak a peres út marad” – vélte a lemondott elnök, akinek utódját még nem választották meg.
A hivatal nem segíthet
A városházára benyújtott panaszt és a helyzetet jól ismeri Veres Csaba, a polgármesteri hivatal mezőgazdasági, kataszteri és városi ellenőrzési osztályának vezetője. Mint elmondta, a hitelesített konvektorok, falikazánok felszerelése nem építkezésiengedély-köteles, nagyon sokan használják ezeket a városban, a polgármesteri hivatalnak pedig nincsenek törvényes eszközei ilyen esetben, hogy közbelépjen. Az osztályvezető szerint olyan esetben, amikor a készülékekből származó égéstermék zárt udvarba jut, ahogy erre már volt példa Csíkszeredában, kötelezhetők a lakók közös kémény építésére, de ebben az esetben nem.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!