Hirdetés
Hirdetés

„Turkálóváros”: a legnagyobb kereslet a használt ruhákra van

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Megváltoztak a vásárlási szokások, már nem járnak az emberek a főtérre korzózni, részben a parkolási nehézségek miatt, részben, mert a bevásárlóközpontokban nagyobb a választék. Míg máshol, tőlünk nyugatabbra a márkás boltok uralják a városok központját, Marosvásárhely belvárosát a használtruha-boltok határozzák meg.

Antal Erika

2018. január 25., 15:102018. január 25., 15:10

Sokan vásárolnak second hand boltokban, részben mert ott olcsóbb, részben mert jó minőségű darabokat találnak – válaszolta kérdésünkre az egyik főtéri használtruha-bolt eladója, aki arra is felhívta a figyelmünket, hogy

akinek nincs elég pénze a bevásárlóközpontokban, a márkásabb boltokban ruhát venni, de nem szereti azt amit a kínai üzletben, vagy a csütörtöki piacon, esetleg az ócskán kínálnak, az előszeretettel jár turkálókba.

Hirdetés

„Itt minőségi ruházatot vehet magának, nem ritka esetben egy-egy világmárkát is. A farmerektől kezdve a zakókig, a pólóktól a szoknyákig, minden van, jó állapotban, tisztán, és fel is próbálhatják a kliensek” – magyarázta az eladó.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Egyedi darabot turkálóból

„Vannak kedvenc helyeim, ahová ha naponta nem is, de heti rendszerességgel be szoktam menni, szétnézek, hátha van valami kedvemre való” – mondta a Vásárhelyi Hírlapnak Tünde, aki azt is elárulta, szeret nőiesen öltözködni, szereti a szép ruhákat, szoknyákat és mindent turkálóból vásárol. „Ha itt veszek valamit,

Idézet
jól megnézem, ne legyen szakadt, kopott, vagy foltos, otthon kimosom és máris boldogan öltöm magamra a legújabb szerzeményemet. Még attól sem kell tartanom, hogy valaki ugyanabban a modellben jön velem szembe az utcán

– magyarázta a lelkes vásárló, hogy miért szeret turkálókba járni.

De nem csak a szerényebb pénztárcájúak járnak second handbe – adja tudtunkra egy másik turkáló alkalmazottja. „Van egy törzsvásárló klientúrám, akiket évek óta ismerek, tudom, milyen igényeik vannak, mit keresnek. Annyit árulhatok el róluk, hogy sok közöttük az orvos, az ügyvéd, a közgazdász. Tehát

volna pénzük, hogy új ruhát vegyenek, de jobb szeretnek itt, egyedi darabok után keresgélni

– magyarázza az évtizedek óta ebben az ágazatban dolgozó eladó.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Megváltoztak a szokások

Az a tény, hogy Marosvásárhely főterén turkálók és nem márkás üzletek vannak, részben azzal is magyarázható, hogy

drágák az üzlethelyiségek bérei, kevés a helyi vállalkozó, aki azt meg tudná fizetni, illetve a vásárlási szokások is megváltoztak.

Bakos Levente közgazdász, marosvásárhelyi önkormányzati képviselő szerint, az emberek már nem járnak a főtérre korzózni, vásárolgatni. Nehéz parkolni, de

a bevásárlóközpontok elterjedése is megváltoztatta a vásárlói attitűdöt.

A mallban sok minden található aránylag kis helyen, egymás mellett, éttermek, kávézók, mozi, játszóház teszi sokkal vonzóbbá, nem utolsósorban a parkolási lehetőség is fontos szempont. Bakos szerint

az emberek pragmatikussága is indokolja a turkálók működését, elterjedését, az, hogy a pénztárcájuk függvényében vásárolnak. De nem utolsó szempont a minőség sem

– erősíti meg a turkáló eladójának a véleményét a szakember, aki szerint jó minőséget lehet kapni olcsón.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Azt is megtudtuk, hogy az ócskapiaci felhozatal sokat ront a használtruha-boltok forgalmán. Az emberek ha megveszik a ruhaneműt 2-3 lejért, akkor már nem fognak 5-10 lejt kiadni azért, még akkor sem, ha az esetleg jobb minőségű – válaszolta a Vásárhelyi Hírlap érdeklődésére a szerkesztőség szomszédságában működő turkáló tulajdonosa.

Azokkal ugyanis, akik óriási mennyiségben, és természetesen így előnyösebb áron szerzik be az árut, nehéz felvenni a versenyt.

Családok, családtagok árusítják vasárnaponként hatalmas területen a second hand ruhákat, míg, aki saját boltot működtet, annak be kell férnie az adott keretek közé. „Nincs raktáram, ezért mindig úgy kell vásárolnom, hogy lehetőleg minél kevesebb árú maradjon meg” – mondta a boltos, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy árleszállítás, árkedvezmény esetén újból kell könyvelni mindent, az árváltozásoknak nyoma kell maradjon hivatalosan is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 04., kedd

Régiónként változik a lehűlés mértéke, minket érint talán a legjobban

Lehűlés várható a mai naptól, különösen az erdélyi medencékben és Moldva északi részén, ahol napközben csak 9–11 Celsius-fokig melegszik fel.

Régiónként változik a lehűlés mértéke, minket érint talán a legjobban
Hirdetés
2025. november 04., kedd

Le kell mondani a tervezett kampuszról is – „érvágások” Csíkszereda beruházási listáján

Több nagy beruházás dőlt dugába Csíkszeredában az Országos Helyreállítási Tervtől (PNRR) igényelt finanszírozás leállítása miatt: a városnak többek között a 121 millió lejes kampusz projektéről és kilenc tömbház hőszigeteléséről is le kellett mondania.

Le kell mondani a tervezett kampuszról is – „érvágások” Csíkszereda beruházási listáján
2025. november 03., hétfő

Jelképes, 1 eurós áron vesz közel húsz F-16-os vadászgépet Románia Hollandiától

Hétfőn a védelmi minisztérium 18 darab F-16 Fighting Falcon repülőgép és a hozzájuk tartozó felszerelések megvásárlásáról írt alá a szerződést holland kormánnyal, a vételár szimbolikusan 1 euró – jelentette be a Facebook-oldalán Ionuț Moșteanu.

Jelképes, 1 eurós áron vesz közel húsz F-16-os vadászgépet Románia Hollandiától
2025. november 03., hétfő

A szenátus „nem szólt bele”, hogy 300 fős legyen a parlament a jövőben

Hétfőn a szenátus hallgatólagosan elfogadta a parlament létszámát 300-ra csökkentő tervezetet.

A szenátus „nem szólt bele”, hogy 300 fős legyen a parlament a jövőben
Hirdetés
2025. november 03., hétfő

Diófákat csak engedéllyel lehet kivágni, a fenyőfáknak pedig semmi keresnivalójuk a városi zöldövezetekben

A dió- és a gesztenyefa védettnek számít, csak különleges engedéllyel lehet kivágni köz- és magánterületről. A fenyőfának elvileg nincs mit keresnie a városban, mégis mindenhonnan visszaköszön – a városi kertészetnél mindennapi vesződéseikről meséltek.

Diófákat csak engedéllyel lehet kivágni, a fenyőfáknak pedig semmi keresnivalójuk a városi zöldövezetekben
2025. november 03., hétfő

Befogták az emberekre támadó kutyát, mégis a menhelyet támadták a kommentelők

A Halottak napján Sepsiszentgyörgy főterén történt kutyatámadásokról írt cikkünk után az Urban Locato cég nagyon sok támadást kapott az interneten. Úgy vélik, hogy méltánytalan amivel őket vádolják.

Befogták az emberekre támadó kutyát, mégis a menhelyet támadták a kommentelők
2025. november 03., hétfő

George Simionnak nem lesz kihívója az AUR november 30-i tisztújító kongresszusán

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, George Simionnak nem lesz kihívója a párt november 30-i tisztújító kongresszusán.

George Simionnak nem lesz kihívója az AUR november 30-i tisztújító kongresszusán
Hirdetés
2025. november 03., hétfő

Részben összeomlott egy középkori torony Rómában, egy romániai munkás is a romok alatt rekedt – videóval

Egy romániai munkás a romok alá került, egy másik pedig könnyebben megsérült hétfőn, amikor részben összeomlott a római Forum Romanum mellett álló, 13. században épült Torre dei Conti középkori torony – számolt be a külügyminisztérium.

Részben összeomlott egy középkori torony Rómában, egy romániai munkás is a romok alatt rekedt –  videóval
2025. november 03., hétfő

Megúszta vádemelés nélkül a magyarokat Tik-Tokon gyalázó férfi

Nem emelnek vádat a Tik-Tokon a romániai magyarokat alpári hangnemben gyalázó, Budapestre kergetni kívánó férfi ellen. Nicolae Vădineanu ugyanis a Tulcea megyei ügyészség szerint sem követett el bűncselekményt.

Megúszta vádemelés nélkül a magyarokat Tik-Tokon gyalázó férfi
2025. november 03., hétfő

A gyorshajtókat és az állatokkal nem megfelelően bánókat is bírságolták a rendőrök a hétvégén

Közel 30 ezer lejre bírságoltak hétfőn a közutakat ellenőrző rendőrök, ugyanakkor több mint 6000 lejre szabtak ki büntetést az állatok védelmére szakosodott kollégáik – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

A gyorshajtókat és az állatokkal nem megfelelően bánókat is bírságolták a rendőrök a hétvégén
Hirdetés