Borboly: nem adjuk fel az önkormányzatiságot

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Borboly Csaba, a Hargita Megyei Önkormányzat elnöke fontosnak tartja az 5000-es lélekszámmal nem rendelkező települések önállóságának megőrzését. Borboly, mint az RMDSZ Önkormányzati Tanácsának elnöke azt mondja, az RMDSZ meg fogja vétózni az olyan törvénytervezet elfogadását, amely az ilyen községeket feloszlatná, illetve megfosztaná városi rangjuktól a 10.000 alatti lélekszámmal rendelkező városokat.

Kovács Attila

2010. november 16., 13:082010. november 16., 13:08

2010. november 16., 19:362010. november 16., 19:36

Borboly közleményben reagált azokra az értesülésekre, amelyek arról szólnak, hogy egy törvénytervezet megszüntetné az 5000 alatti lélekszámú községek önállóságát, illetve megfosztanák városi rangjuktól a 10 000 alatti lélekszámmal rendelkező városokat. A szóban forgó törvénytervezetet, amelyet a kormányon levő Demokrata Liberális Párt (PDL) egyik honatyája készített, mi is láttuk, be is számoltunk tervezett intézkedéseiről, amelyeket a költségtakarékossággal és a hatékonyság növelésével indokolt. A megkérdezett önkormányzati vezetők kérdésünkre egyértelműen elzárkóztak a kezdeményezéstől, amelyet visszalépésnek minősítettek. Borboly rámutat: a kormányzati ügyekben döntéshozó fórumként működő koalíciós egyeztető tanács elé ilyen tervezetek mostanáig nem kerültek, illetve amennyiben odakerülnek, azok elfogadását az RMDSZ meg fogja vétózni. Szerinte a diktatúra bukása óta eltelt 20 év egyik fontos vívmánya a kisebb és nagyobb települések önkormányzatiságának megteremtése volt. Úgy látja, a helyi közösségek maguk kezébe vették sorsuk alakítását és még inkább maguk kezébe vennék, ha a valós decentralizáció folytatódna. „A helyi autonómia kiteljesedésének, a decentralizáció egyik fontos vívmányának tekintjük az 5000 lélekszám alatti települések önállóságának megőrzését, és ahogy eddig is tettük, mindenben támogatjuk őket, hogy teljes értékű szereplői lehessenek a közigazgatási rendszernek” – írja közleményében Borboly Csaba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 22., péntek

Lakossági fórumot szerveznek Gyergyószentmiklóson

A gyergyószentmiklósi villamossági vállalat a helyi önkormányzattal közösen lakossági fórumot szervez augusztus 27-én, szerdán 18 órától a Szabadság tér 22. szám alatt található tanácsteremben.

Lakossági fórumot szerveznek Gyergyószentmiklóson
2025. augusztus 22., péntek

Megszegte a távoltartási végzést, őrizetbe vettek a rendőrök egy fiatal férfit

Távoltartási végzés megszegése miatt vett őrizetbe a rendőrség egy gyergyószentmiklósi férfit pénteken.

Megszegte a távoltartási végzést, őrizetbe vettek a rendőrök egy fiatal férfit
2025. augusztus 14., csütörtök

Új szezon a Gyergyószentmiklósi Műjégpályán: bár elköltözött a felnőttcsapat, a jég nem marad üresen

Más lesz a 2025–2026-os szezon a Gyergyószentmiklósi Műjégpályán, mivel a Gyergyói Hoki Klub felnőttcsapata, valamint az U21, U18 és U16 korosztályok Gyergyóremetére költöznek. A jég azonban így sem marad üresen: a jégpálya hétfőn indítja az új szezont.

Új szezon a Gyergyószentmiklósi Műjégpályán: bár elköltözött a felnőttcsapat, a jég nem marad üresen
2025. augusztus 13., szerda

Szigorítanak Gyergyószentmiklóson: aki tartozik, annak nem jár segély

Komoly változásra készülnek a szociális juttatások terén Gyergyószentmiklóson: a következő tanácsülésen dönthetnek arról, hogy csak azok részesüljenek a különféle juttatásokból, akik minden helyi adót és bírságot kifizettek.

Szigorítanak Gyergyószentmiklóson: aki tartozik, annak nem jár segély
2025. augusztus 12., kedd

Holtan került elő a Maroshévízről eltűnt férfi

Holtan találták meg azt a 72 éves, maroshévizi férfit, aki július 26-án önként távozott otthonából, majd nagy erőkkel keresték többek között rendőrök, csendőrök és önkéntesek is.

Holtan került elő a Maroshévízről eltűnt férfi
2025. augusztus 11., hétfő

Az iskolakezdéshez készítik elő az intézményeket Gyergyószentmiklóson

Zajlanak a nyári karbantartási munkálatok a gyergyószentmiklósi tanintézményeknél. A Szakinál az iskolaépület felújításával jól haladnak, a bentlakással kevésbé. A Salamonnak is várnia kell még a régi műhelyépület bontására.

Az iskolakezdéshez készítik elő az intézményeket Gyergyószentmiklóson
2025. augusztus 07., csütörtök

Rendbe teszik a főtéri parkolókat – közeledik a fizetéses parkolás visszaállítása Gyergyószentmiklóson

Elkezdték a központi park körüli parkolók felújítását Gyergyószentmiklóson, ami egy újabb lépés a fizetéses parkolás újbóli bevezetéséhez.

Rendbe teszik a főtéri parkolókat – közeledik a fizetéses parkolás visszaállítása Gyergyószentmiklóson
2025. augusztus 07., csütörtök

Ötszázezer lej megszerzésének futnak neki Gyergyóban

Elindult az a civil szervezetek programjait népszerűsítő nagykövetek regisztrációja, a negyedik Fuss NEKI! Gyergyó adománygyűjtő mozgalomhoz. 27 szervezet összesen Ötszázezer lejnyi támogatás megszerzését tűzte ki célul.

Ötszázezer lej megszerzésének futnak neki Gyergyóban
2025. augusztus 06., szerda

Csatornázási munkálatok miatt korlátozzák a forgalmat Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós több utcájában és a lakónegyedekben is csatornázási munkálatok zajlanak augusztus folyamán. Ezek időszakos forgalomkorlátozással is járnak.

Csatornázási munkálatok miatt korlátozzák a forgalmat Gyergyószentmiklóson
2025. augusztus 05., kedd

Illegális büfét számoltak fel a Gyilkos-tónál – megkezdődött a rendrakás a tóparton

Engedély nélküli árusítóhelyet számoltak fel kedden a Gyilkos-tó partján. Az önkormányzat polgármesteri rendelet alapján távolíttatta el a természetvédelmi övezetbe jogtalanul kihelyezett büfékocsit, amely egy stég közelében működött.

Illegális büfét számoltak fel a Gyilkos-tónál – megkezdődött a rendrakás a tóparton