
Fotó: Kristó Róbert
A nagybetűs tervek időszakát éljük, a politikai, gazdasági tervek mellett nem olyan rég egy erdélyi magyarság mentőterv is született Böjte Csaba ferences rendi szerzetes tollából. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács meghívására Marosvásárhelyen is bemutatta a Szent István-tervet Böjte atya, mégpedig népes közönség előtt.
2011. szeptember 10., 21:252011. szeptember 10., 21:25
2012. február 10., 14:032012. február 10., 14:03
A társadalom alsóbb, perifériáján levő rétegeinek a gondjaira próbál utat keresni
„Ahogy a GPS sem veszekszik velünk, ha netalán le is mentünk a helyes útról, hanem csak annyit mond, hogy újratervezés, ugyanígy nekünk sem az elmúlt nyolc vagy húsz év hibás kanyarjait kell számba vegyük, hanem alázattal a pillanatnyi helyzetünket ismerve, újra kell tervezzük a következő évek útirányát!” – kezdte a marosvásárhelyi bemutatót rögtön a lényeggel a ferences rendi szerzetes, akit mindig zavart, hogy mi, erdélyi magyarok, múltba nézős, panaszkodós nemzet vagyunk, ahelyett, hogy megpróbálnánk változtatni és a jövőre koncentrálni.
Ha már eljött, kicsit prédikál is
„A Széchenyi-terv például úgy látom, hogy a társadalmunk gerincét adó polgári réteget célozta meg jótékonyan. Én a társadalom alsóbb, perifériáján levő rétegeinek a gondjait tartottam szem előtt, számukra próbálok utat keresni. Javaslataimnak a Szent István-terv munkacímet adtam” – tudjuk meg, hogy mi is hozta életre ezt a tervet.
Ha már eljött, kicsit prédikál is – jegyzi meg a szerzetesi csuhába bújt erdélyi híresség. Szerinte Jézus Krisztus leghangosabb prédikációja maga a 30 év názáreti élete. A Megváltó például nem szégyellte ácsként leélni az életét, Csaba testvér szerint pedig mindenkinek járható út Erdélyben, hogy a tíz körmével dolgozva, becsületes munkával éljen meg.
„Gyermekeimnek mondtam, hogy egyetlen doboz szivar árából, két tő rozsa vásárolható tavasszal a piacon. Egy csomag szivar elfüstölése, sokak szerint körülbelül egy órát vesz el tőlünk naponta. Képzeljék el – mondtam nekik, – ha itt a Kárpát-medencében, ha csak egy millió ember, nap mint nap elültetne egy rózsatőt, és ha mindannyian egy-egy órát kertünk gondozására fordítanánk, mi történne? Képzeljük el, milyen egészségesek lennénk, és milyen szép lenne ez a táj” – magyarázta a plébános, aki a terv ezen részét Tündérkertnek nevezte. Hasonló alapon dolgozta ki a roncsautó program mintájára a roncsház programot is, mert elmondása szerint zavaró a falvakon végigmenve, sok szép ház között egy-két düledező viskót látni, amelyeket kalákában helyre is lehetne hozni.
Merjük vállalni a harmadik, negyedik gyereket is!
Mindezt pedig elképzelhetetlen lenne népnevelés nélkül megvalósítani, márpedig szerinte manapság senki sem vállalkozik erre a nemes feladatra. A Szent István-terv utolsó részében a katolikus plébános kifejtette, minél több gyermek vállalására kell buzdítani a fiatalokat, mert „hiába építünk egyetemet, ha nincsen, kinek”. Csaba testvér szerint mindemellett nem is olyan jó felnevelni egy gyereket egyedül, nem érzi az olyan jól magát. „Voltam olyan családnál, ahol hat gyerek nyüzsgött a lábunknál, s mi nyugodtan tudtunk beszélni, de olyan háznál is voltam, ahol egyedül volt a gyerek, de egy szót sem tudtunk váltani, mert nekünk kellett őt szórakoztatni állandóan” – jegyezte meg az atya, akire igazi teltház volt kíváncsi a Deus Providebit Házban. Bár este 8 órakor befejezte már az előadását, fél tízkor még mindig autogramot osztogatott, kérdésekre válaszolt.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!