
Az épület több mint kétszáz éves. Ma is több intézmény folytat benne tevékenységet. Archív
Fotó: Gönczi Ákos
Bár az egész épület felújítását tervezik, jelenleg nincs rá anyagi keret, ezért csak részleges javításokat, két terem átalakítását végzik el az Apolló palotában, amelynek működtetője a Maros megyei önkormányzat. Az elképzelés szerint a kultúra, a művészet fogja uralni teljes egészében a nagy múltú épületet.
2017. október 19., 13:452017. október 19., 13:45
Néhány hónapja kezdték el a javítási munkálatokat az Apolló-palotában, ahol az egykori étterem és egy másik helyiség új rendeltetést kap, kiállító-, illetve táncteremmé alakítják. Cătălin Bogățean művészeti tanácsadó és az épületben működő népi művészeti iskola oktatója a Zi de Zi napilapnak nyilatkozva elmondta,
Az Apollópalotának, illetve az abban működő Népi Művészeti Iskolának és a Hagyományos Népművészeti Nevelő Központnak a működtetője, fenntartója a Maros megyei önkormányzat. A Vásárhelyi Hírlap megtudta, hogy
Az épület teljes felújítására is elkészült a terv, de anyagi keret hiányában egyelőre ez elmarad. Jelenleg a megyei önkormányzat újabb finanszírozási lehetőségeket keres, mivel a pályázatot, amellyel szerette volna ezt elvégezni, nem nyerte meg. Az önkormányzattól arról is tájékoztattak, hogy
A Pro Európa Liga, a Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület, valamint egy órajavító műhely bérli a megyei tanácstól a helyiségeket, illetve a pártok számára a törvény előírása szerint helyiséget kell biztosítani. Az épület többi részében a népi iskola tartja a tevékenységeit. A jelenlegi javítási és átalakítási munkálatok összértéke 678 ezer lej.
Teleki Sámuel építtette
A Marosvásárhely központjában álló Apolló-palotát Teleki Sámuel építtette az általa alapított könyvtár fenntartására. Miután 1802-ben befejezték a Teleki Tékát, 1804-ben elkezdték itt a munkálatokat, amellyel 1807-re végeztek is. Az épület bevételéből – amelynek több funkciója is volt, többek közt bérházként is működött, – a mindenkori könyvtárasok számára biztosították a jövedelmet, illetve a lakást. Ahogy a Romániai Magyar Lexikon műemlékek adatbankjában olvasható, az első évtizedekben a teljes épületet bérbe adták: a földszinti helyiségeket gyógyszertárként, üzletként vagy kocsmaként, az első emeletieket lakásként. Jelentős bevételt hozott a harmadik emeleti nagyterem, működtetését általában külön bérlő irányította, aki rendezvényszervezésből és az ottani alkoholárusításból húzott hasznot. Az épület jelentősége nem szigorúan építészeti: csaknem egy évszázadon keresztül a megélénkülő helyi kulturális élet kiemelt színterévé vált. A Királyi Tábla kancellistáinak jelenléte által felpezsdített nemesi bálok, valamint a polgári bálok egyaránt itt zajlottak. Állandó színházépület híján a század folyamán több alkalommal itt lépett fel a kolozsvári színtársulat is. 1924-ben az új tulajdonos, Bürger Albert sörgyáros megrendelésére az épületet Radó Sándor tervei alapján átalakították, a nagy belmagasságú felső szintet kétfelé osztották: az épület így egy újabb emelettel gyarapodott, a nagytermet pedig több helyiségre tagolták.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!