Gyergyóremete Polgármesteri Hivatalában írták alá szerdán azt a finanszírozási szerződést, amely lehetővé teszi, hogy a községben egy bioetanol üzemanyagot előállító gyár létesülhessen. A hivatalos okmányt a projekttulajdonos Technical Trade Kft. projektmenedzsere és a gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója látta el kézjegyével.
2011. szeptember 21., 17:162011. szeptember 21., 17:16
2012. február 10., 13:472012. február 10., 13:47
A finanszírozási szerződés aláírása egy újabb hatalmas lépés
a közel 7 millió eurós befektetés megvalósítása szempontjából
Ünnepélyes keretek között történt annak a támogatási szerződésnek az aláírása, amely nagymértékben hozzájárul a Remetén létesítendő bioetanol- és biogáz-üzem létrehozásához szükséges anyagi alap fedezéséhez. A dokumentum szentesítése előtt a csíkszeredai bejegyzésű Technical Trade Kft. részéről András Csaba projektmenedzser tartott rövid ismertetőt a létesítendő komplexumról. Elmondta, a 6 millió 500 ezer euró összköltségű beruházáshoz 3 millió euró vissza nem térítendő támogatást nyert el a projekttulajdonos cég a mezőgazdasági minisztérium által meghirdetett európai uniós pályázaton.
A létesítendő üzem Románia-szinten az első olyan gyár lesz, amely a benzin helyettesítésére is alkalmas bioetanol mellett biogázt is állít elő. A bioetanolt mezőgazdasági terményekből (burgonya, cukorrépa, gabona) nyerik, a biogázt pedig a bioetanol előállításából visszamaradt szerves anyag, illetve cefre és állati trágya szakszerű felhasználásával állítják elő – ismertette András Csaba. Hozzáfűzte, a komplexum évi 10 ezer tonna bioetanol előállítására lesz alkalmas.
A terveket ismertetve elmondta, elsősorban a régióban megtermő mezőgazdasági terményeket szeretnék felhasználni, az együttműködésbe pedig minél több kistermelőt bevonni. Az új üzem tizenöt közvetlen munkahelyet biztosít majd, közvetetten pedig több száz embernek is teremthet jövedelmet.
A projektmenedzser köszönetét fejezte ki Gyergyóremete Polgármesteri Hivatalának a pályázat előkészítésében nyújtott hathatós segítségért. Azt sem hallgatta el, hogy az üzem létesítése szempontjából azért esett a választás éppen Gyergyóremetére, mert az itteni községvezetés részéről találtak megfelelő befogadó készséget, illetve ez az a környék, ahol a legkisebb a termőföldek kihasználtsága, az üzem beindításával pedig ennek fellendülésében reménykednek.
Ionescu Marian, a gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója hozzászólásában az üzem létrehozásához fűzött reményeinek adott hangot. Ezt a gondolatot erősítette meg Csíki Margit, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság képviselője, aki szerint a kezdeményezés egy jó lehetőség lehet a vidék mezőgazdasági terményeinek értékesítése szempontjából.
Lackó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere a helyi termelők összefogását reméli. „Fontos lesz a gazdák részéről is a nagyon komoly melléállás és nem utolsósorban, az érdekérvényesítés végett, az összefogás” – hangsúlyozta. Mint azt mondta, az önkormányzatnak a továbbiakban csupán moderáló, együttműködést elősegítő szerepe lesz.
Az üzem a szennyvíztisztító telep mögötti 5 hektáros területen épül fel, az építkezést jövő év márciusában tervezik elkezdeni, a termelés beindítását pedig 2013-ra ütemezte a vállalat.
Jótékonysági koncertet szerveznek március 27-én Gyergyóalfaluban, hogy befejezhessék a négygyermekes gyergyószentmiklósi család otthonát, amely összefogásból épült fel egy év alatt.
A virágvasárnapi barkaszenteléstől a húsvétvasárnapi határkerülésig több újdonsággal készül Gyergyószentmiklós húsvétra. Idén először a főtéri parkban tartják az ételszentelést, a szervezők pedig a közös ünneplés közösségformáló erejét hangsúlyozták.
Megtalálták, de sajnos már nem volt életben a Gyergyóalfaluból eltűnt 63 éves férfi – közölték Gyergyóalfalu község Facebook-oldalán a hétfői nagyszabású keresőakciót követően.
Két új szociális intézkedéssel bővíti támogatási rendszerét Gyergyószentmiklós önkormányzata: az egyik a fogyatékkal élő személyek adóterhein könnyít, a másik pedig váratlan, súlyos egészségügyi helyzetekben nyújt gyors segítséget.
Eltűnt egy 63 éves férfi Gyergyóalfaluban, a család és a helyi közösség segítséget kér a megtalálásához.
Hivatalosan is megkezdődött Gyergyószentmiklóson a Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026-os évadának nyitánya.
Idén is meghirdeti a hagyományossá vált facsemete-ültetési programját a gyergyószentmiklósi RMDSZ, melynek alkalmával 50 családot ajándékoznak meg facsemetékkel.
Fogyatékkal élők számára az adófizetéshez, jövedelem nélkülieknek pedig az egészségügyi ellátáshoz nyújt támogatást Gyergyószentmiklós önkormányzata. Több utcafelújítási projekt előkészítése és a Monturist-ügy is napirendre került a csütörtöki ülésen.
Harminckilenc díjazott vehetett át elismerést a 2026. évi Hargita megyei Lovasgálán. A Gyergyóremetén megrendezett eseményen Nacsa Lőrinc államtitkár bejelentette, napokon belül meghirdetik az idei Kárpát-medencei Lovas Programot.
Erdőt is fenyeget a szerda esti tarlótűz Maroshévíz környékén, mintegy öt hektáron ég a száraz növényzet, hivatásos és önkéntes tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén.
szóljon hozzá!