
Fotó: Rédai Attila
A segítségkérés nem gyengeség, hanem bátorság jele – ezt üzeni a Hallgatlak lelkisegély-szolgálat, amely idén húsz éve nyújt anonim és ingyenes lelki támaszt azoknak, akik krízishelyzetben érzik magukat.
2025. szeptember 03., 21:022025. szeptember 03., 21:02
2025. szeptember 04., 13:172025. szeptember 04., 13:17
Sajnos időről időre történnek olyan tragédiák – a közelmúltban például Székelyudvarhelyen –, amelyek drámai módon emlékeztetnek arra, mennyire fontos, hogy a lelki segítség lehetőségei a köztudatban legyenek. Sokan úgy érzik, ha bajban vannak, inkább maguknak kell megbirkózniuk a nehézségeikkel, pedig épp ellenkezőleg: a segítségkérés az erő és a bátorság jele. Erre hívja fel a figyelmet a Hallgatlak lelkisegély-szolgálat, amely Erdély-szerte
A szolgálat működéséről Telman Enikő, a Hallgatlak lelkisegély-szolgálat regionális vezetője és a székelyudvarhelyi stáb egyik vezetője mesélt.
Fotó: Rédai Attila
A Hallgatlak működését az Áradat Egyesület koordinálja, és jelenleg öt városban – Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön – van aktív stábja.
• Videó: Áradat Egyesület
Az 55 önkéntes felváltva vállal ügyeletet, így bárki, aki felhívja a megadott számot, biztos lehet abban, hogy egy képzett segítő hallgatja meg.
– magyarázza Enikő, akitől azt is megtudtuk, a hívások témája nagyon változatos: előfordul, hogy valaki öngyilkossági krízisben tárcsázza a számot, mások válás, serdülőkori válság, magány vagy depresszió miatt kérnek támogatást.
– mutatott rá Enikő.
Fotó: Rédai Attila
A szolgálat elsődleges célja az öngyilkosság megelőzése, de ugyanilyen fontos a különféle krízisek kezelése és a lelki egészség védelme, a prevenció. Az önkéntesek között vannak pszichológusok, segítő szakemberek, de olyanok is, akik ösztönösen jó hallgatók. Mindenki legalább 120 órás önismereti és kríziskezelő képzésen vesz részt mielőtt a lelkisegélyszolgálat önkéntes csapatának része lesz, ugyanakkor rendszeresen részt vesznek szupervízión is.
„Megterhelő tud lenni ezekről a nehéz történetekről hallani. Ezért is nagyon fontos a csapat. Ott vagyunk egymásnak, havonta stábüléseken megbeszéljük a megterhelőbb hívásokat, és szakember is segít bennünket a feldolgozásban” – mondja Enikő.
Fotó: Borbély Fanni
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a leggyakoribb problémák a magányból és az izolációból fakadnak. Ezeket gyakran kísérik szorongásos vagy depressziós tünetek, de sok hívás szól kapcsolati nehézségekről is. „A koronavírus-járvány idején különösen sokan kerestek meg bennünket.
– szorongásról, szomorúságról vagy szülőkkel, párkapcsolatokkal való nehézségekről számolnak be.” Az e-mailes levelezőrendszert szintén teljes anonimitás mellett működtetik: külön stáb foglalkozik a beérkező üzenetekkel.
Szükség esetén a Hallgatlak önkéntesei más szervezetekkel is kapcsolatot teremtenek: krízishelyzetben segítenek a hívónak eljutni pszichológushoz, pszichiáterhez, vagy súlyosabb esetben a mentőszolgálat közbelépését is kérhetik.
Emellett az iskolákban, közösségi eseményeken, krízishelyzetek idején – hogy csak a közelmúltból említsünk ilyet, a háromszéki árvíz, és a parajdi bányakatasztrófa – is igyekeznek felhívni a figyelmet a lelki segítség fontosságára. A Hallgatlak lelkisegély-szolgálat célja, hogy minél több ember tudjon róluk, és merjen segítséget kérni. „Aki segítséget kér, az az erős, az a bátor” – hangsúlyozza Telman Enikő.
Ezért is indították el a „Mentsd el a számot!” kampányt: hiszen sosem tudhatjuk, mikor lesz szükségünk egy figyelmes hallgatóra – akár nekünk, akár valaki másnak a környezetünkben.
Kérjenek segítséget! Ha ön is úgy érzi, hogy segítségre lenne szüksége, hívja az Erdélyi Telefonos és Internetes Lelkisegély-szolgálatot hétköznap reggel 8 és éjjel 12 óra között a 0754 800 808-as normál díjas mobilszámon, vagy írjon a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com e-mail-címre, illetve elérhető a szolgálat Facebookon is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!